WikiLeaks: Rusové prý sledovali Litviněnkovy vrahy

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
12. 12. 2010 7:25
Další část zveřejněné americké tajné diplomatické pošty

Londýn - Další odhalení z diplomatické korespondence zveřejněné serverem WikiLeaks: Rusové podle ní sledovali údajné vrahy ruského agenta Alexandra Litviněnka ještě před tím, než byl v Londýně před čtyřmi lety zavražděn. Velká Británie prý Rusům sledování vymlouvala.

Americkou depeši zveřejnil server v sobotu.

Litviněnko zemřel  v listopadu 2006 na otravu radioaktivním poloniem a před smrtí obvinil ze své otravy tehdejšího ruského prezidenta Vladimira Putina. Británie kvůli vyšetřování požadovala vydání ruského agenta Andreje Lugového, to ale ruská strana odmítla. Dnes je Lugovoj poslancem Státní dumy.

Zveřejněná tajná depeše z amerického velvyslanectví v Paříži, ze které citoval britský list The Guardian, píše o pařížském rozhovoru Anatolije Safonva, zvláštního emisara prezidenta Putina, s americkým velvyslancem pro boj s terorismem Henrym Crumptonem.

"Safonov prohlásil, že ruské úřady v Londýně měly informace a sledovaly osoby, které do města dopravovaly radioaktivní látky, ale předtím, než se otrava stala, jim Britové řekli, že jsou pod kontrolou", píše se mj. v depeši. Safonov podle ní také při rozhovoru naznačil, že Kreml nemá se smrtí Litviněnka nic společného.

The Guardian ovšem už 2. prosince zveřejnil jinou část diplomatické pošty USA týkající se kauzy Litviněnko. Z ní naopak vyplývá, že Vladimir Putin podle amerických diplomatů pravděpodobně už předem věděl o operaci, při které Litviněnka otrávili.

 

Právě se děje

před 13 minutami

V Madridu začal pochod za klima, v jeho čele jdou indiáni a Greta Thunbergová

V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v souvislosti konferencí OSN o změnách klimatu (COP25), která ve španělské metropoli začala v pondělí. V čele pochodu jdou jihoameričtí indiáni a účastní se ho i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová.

Organizátoři očekávají desítky tisíc účastníků, uvedl deník La Vanguardia. Už v začátku pochodu, který se vydal od madridského nádraží Atocha přes centrum španělské metropole, začali lidé volat mimo jiné "Není žádná planeta B" či "Klimatickou spravedlnost, teď". Podle deníku El País je kromě španělštiny v davu slyšet také portugalština.

Lidé nesou transparenty vyzývající k omezení emisí skleníkových plynů a okamžitým činům v boji proti globálnímu oteplování. Některé transparenty, například s nápisem Konzum Tě zkonzumuje, rozdávali mladí lidé před začátkem pochodu těm, kdo přišli s prázdnýma rukama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy