Zaplaťte a vydáme vám článek. Arabští "predátoři" v Praze provozují byznys s vědou

Helena Truchlá Lukáš Valášek Helena Truchlá, Lukáš Valášek
10. 8. 2020 6:13
Granty i práci po celém světě vědci dostávají za to, že jejich výzkumy publikují odborné časopisy. Firma, kterou v Praze založili Jordánec a Egypťan, si z toho podle zjištění Aktuálně.cz udělala byznys. Výzkumníkům nabízí účast na konferencích i zveřejnění jejich článků. Bez ohledu na kvalitu, za více než deset tisíc korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Pražský Univerzální spolek pro aplikovaný výzkum (USAR - Universal Society for Applied Research) má na první pohled velmi široký záběr. Tvrdí o sobě, že pořádá prestižní vědecké konference, vydává odborné časopisy, prodává specializovaný software a poskytuje desítky kurzů - od mobilních sítí 5G až po řeč těla. Založila ho skupina vysoce kvalifikovaných konzultantů, jejichž kvalifikace obnáší design, finance, management i výstavbu, hlásá sám o sobě.

Především ale za poplatek několika stovek eur badatelům z celého světa zprostředkuje, že jejich práce vyjde ve vědeckých časopisech. Právě to je pro experty klíčové.

Autoři si totiž díky publikační činnosti mohou připisovat body, které jim pomáhají, když se hlásí na některé pracovní pozice nebo žádají o granty na podporu svého bádání. Zaplatit pražské organizaci stovky eur pro ně může být výhodné, "vydělají" na tom i několikanásobně víc.

Za normálních okolností je publikace textu v prestižním časopise mimořádně obtížná. Poplatky jsou v případě seriózních časopisů a konferencí vyšší. Běžná cena začíná na zhruba 700 eurech, tedy 18,5 tisíce korun. Spolek USAR si účtuje jen 450 eur, v přepočtu necelých 12 tisíc korun. Především ale každá odevzdaná práce prochází složitou oponenturou uznávaných expertů, které autor musí přesvědčit o tom, že je podložená a inovativní. 

USAR ale ve skutečnosti není zaběhlá akademická instituce. Je to společnost s ručením omezeným, kterou spoluvlastní Jordánec Musbah Jumah Ibrahim Aqel a Egypťan Ibrahim Mahmoud Mohamed El Emary Attia. Firma od svého založení před více než deseti lety neplní zákonnou povinnost a nezveřejňuje účetní závěrky. V místě svého pražského sídla navíc vůbec není dohledatelná, zjistilo Aktuálně.cz.

Webová stránka organizace.
Webová stránka organizace. | Foto: Aktuálně.cz

Její web uvádí, že úřaduje v Domažlické ulici číslo 1256/1 na pražském Žižkově. V adrese jsou ale překlepy, a stala se tak z ní Domazlica 1/256. Dle obchodního rejstříku tam navíc firma už ani nesídlí. Před třemi roky ohlásila přesun sídla do Krakovské ulice v centru Prahy. I ta je uvedena na samostatných stránkách ve zkomolené podobě.

Server Aktuálně.cz se pokoušel akademiky na adresách zastihnout, ale nic jako USAR s.r.o. nelze ani na jedné z nich najít. 

Webová adresa www.usargroup.com je zaregistrovaná na jméno Musbah Aqel. Na dotazy zaslané na přiložený e-mail či mobilní telefon ale nikdo nereagoval. Redakce oslovila i pět dalších e-mailových adres uvedených na stránkách. Dvě byly nefunkční, ze zbylých tří nepřišla žádná odpověď. 

Když to vypadá jako článek

USAR nabízí také bohatou nabídku kurzů a školení. České ministerstvo školství ale organizaci jako vzdělávací instituci neeviduje. Chybí v databázi soukromých vysokých škol a povolení nemá ani na kurzy. 

"Je to stoprocentně podvod. Ještě v roce 2015 v tom časopise vyšlo třicet článků, v roce 2017 to bylo už absurdních 802. Publikují tam pouze autoři z obskurních pracovišť," hodnotí Daniel Münich z think-tanku IDEA jednu z publikací, ve které USAR nabízí zveřejnění vědeckých textů. Konkrétně Časopis pro základní a aplikované vědy (Journal of Fundamental and Applied Sciences). V jeho redakční radě zasedají zejména vědci z Afriky, Blízkého východu, Indie nebo Jižní Ameriky. 

"Je to v zemích a institucích, kde nemají vybudovanou akademickou kulturu hodnocení vědy," říká Münich. "Jdou na to přes čistě formální znaky: když věc vypadá jako článek, tak je to dobrý článek. Když je časopis v databázi Web of Science (prestižní služba, která vědcům zprostředkovává přístup k odborným publikacím a je měřítkem kvality prací - pozn. red.), tak je to dobrý časopis. A když má člověk titul profesor, tak je dobrý vědec," popisuje.

Münich se v minulosti zabýval problematikou takzvaných predátorských časopisů, tedy publikací, které mají za cíl nikoliv poskytovat prostor kvalitním příspěvkům, ale vydělat svým vydavatelům co nejvíce peněz.

Co jsou to predátorské časopisy?

Smyslem jejich existence je snadný finanční zisk pro vydavatele. Na pokrytí nákladů spojených s vyhodnocením kvality článku slouží poplatek vybíraný od autorů. Predátorské časopisy poplatek (často nižší, než si účtují seriózní periodika) vyberou, článek ale vydají automaticky, bez zrecenzování. 

Články mohou vědci posílat se záměrem snadno získat body za publikační činnost, které pak pomohou například v žádostech o granty a jinou podporu. Ne vždy se ale jedná o nekalý záměr: server Universitas zmiňuje případy, ve kterých se akademici k publikaci rozhodli, aniž by věděli, že jimi zvolený časopis není důvěryhodný, případně ho k publikaci poslal z vlastní vůle některý ze spoluautorů. 

Více zde: Pochybné časopisy a Predátorských časopisů přibývá. A cílí i na české vědce.

Mezi autory textů ve zmíněném časopisu nebyl žádný Čech. Jediná tuzemská stopa v celém případu se týká Konference o komunikačních, řídicích a informačních technologiích, která se konala v dubnu 2015 v Praze. Té měl předsedat Václav Snášel, děkan Fakulty elektrotechniky a informatiky Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava.

"Podrobnosti si už nepamatuji, jednalo se o rok 2014, konference se většinou připravují rok dopředu," odpověděl Snášel na dotaz Aktuálně.cz, kdo ho tehdy na akci pozval.

"Osobně jsem se nezúčastnil, vedl jsem přípravné kurzy pro zájemce o doktorské studium pomocí Skypu. Bylo to pro studenty ze zemí kolem Perského zálivu a ze severní Afriky. Jejich výběr proběhl v Súdánu, toho jsem se zúčastnil. Následně jsem byl pozván k účasti na této konferenci," vysvětluje, jak je možné, že je uvedený jako spoluautor některých publikací vydaných USAR.

Finanční odměnu podle svých slov nedostal, motivovala ho snaha pomoct s rozvojem vědy v některých částech světa. "Jsou stále místa, kde je problém získat nějaké systematické vzdělání. Bohužel je plno organizací, které to zneužívají k podnikaní s publikacemi," uzavírá Snášel.

Texty o mobilech i vlivu výtažků z listů na usazeniny

Pražská USAR nyní pokračuje v pořádání konferencí po krátké pauze způsobené koronavirovou pandemií. Jen letos jich podle svého webu plánuje hned pět. Tematický záběr je široký - věnovat se mají medicíně, humanitním či přírodním vědám, robotice, informačním technologiím, byznysu i managementu.

Na problém akcí, u kterých není jisté, jestli se vůbec někdy konaly a co se na nich dělo, v posledních letech upozornili experti jako na nový fenomén "predátorství".

Pražská organizace se mezitím stihla "proslavit" ve vědecké komunitě tím, že její Časopis pro základní a aplikované vědy před dvěma lety zmizel ze zmíněné prestižní databáze Web of Science. Podle šéfky této akademické služby Nandity Quaderiové experti časopis vyškrtli kvůli nedostatečné kvalitě.

"Hlavním důvodem znepokojení bylo velké množství obsahu zveřejněného v doplňkových číslech, který neodpovídal deklarovanému zaměření časopisu," vysvětlila Quaderiová. Na stránkách těchto speciálních vydání vyšla mimo jiné analýza účinků výtažků z olivových listů na usazeniny z mořské vody a zároveň studie optimalizace sdílení dat uživatelů mobilních telefonů.

Ze záznamů v databázi také vyplývá, že někteří přispěvatelé za tři roky v jediném časopisu publikovali desítky článků. "To je samozřejmě absurdní," míní Daniel Münich.

Když časopis v roce 2018 přišel o své místo v databázi, její zástupci požádali jeho šéfredaktora, aby zpětně stáhl více než 400 zveřejněných textů. Právě tento vysoký počet přitáhl k USAR pozornost vědecké komunity. Ke stažení již publikovaných prací se totiž přistupuje jen výjimečně, třeba v situaci, kdy se ukáže, že ve výzkumu jsou chyby.

Země, odkud pochází autoři článků ve zmíněném vědeckém časopisu.
Země, odkud pochází autoři článků ve zmíněném vědeckém časopisu. | Foto: Daniel Münich

Vydavatelé tvrdí, že nyní se budou snažit zveřejnit texty jinde, ideálně tak, aby se opět dostaly do některé z prestižních vědeckých databází. Budou to mít ale těžké, protože Časopis pro základní a aplikované vědy mezitím figuruje i na neoficiálním seznamu, který se snaží podezřelé vědecké časopisy sledovat.

I nejznámější pražský "predátor" pokračuje v byznysu

USAR není jediný byznys s vědou řízený z Prahy. V tom svém pokračuje podle zjištění redakce také Wadim Strielkowski. Někdejší akademik Fakulty sociálních věd (FSV) Univerzity Karlovy musel pracoviště opustit před pěti lety po obřím skandálu. Ten odhalil, že během působení na FSV Strielkowski publikoval v predátorských časopisech velké množství textů, často vědecky bezcenných. 

Strielkowski k tomu navíc přesvědčoval i svoje kolegy. K publikaci se tak odhodlala mimo jiné nynější děkanka fakulty Alice Němcová Tejkalová.

Sám Strielkowski už tehdy prostřednictvím letních kurzů a školení pořádaných pod hlavičkou FSV rozvíjel byznys své vlastní soukromé školy. Dnes provozuje Pražský institut zvyšování kvalifikace a pořádá konference. Za poplatek 300 eur (necelých osm tisíc korun) účastníkům slibuje, že jejich příspěvky následně publikuje ve sborníku. I on láká, že v minulých letech se mu podařilo prosadit je do databází Web of Science.

"Cílem je svést dohromady výzkumníky z oblasti byznysu, ekonomiky, vzdělávání, sociálních věd, psychologie, behaviorálních věd, pedagogiky a lingvistiky," uvedl Strielkowski k širokému záběru letošní akce s dovětkem, že kvůli pandemii se odehraje striktně on-line. Na pražskou konferenci podle jeho webu dohlíží komise složená z akademiků z Ruska, Ukrajiny, Ázerbájdžánu, Kolumbie, Rumunska nebo Číny.

Zprostředkovat vědcům výměnou za peníze příspěvky v časopisech bez oponentury je stále výnosný byznys, stejně tak konání konferencí. Münich se svými kolegy už před několika lety doložili, že podobných projektů přibývá. "Primárně není vina těch podvodníků, že tyhle časopisy existují. Je to chyba systému v zemích a institucích," dodává nyní Münich.

Video: Podívejte se na rozhovor s Alicí Němcovou Tejkalovou pro DVTV

Několikrát jsem se omluvila za to, že jsem měla špatný úsudek, tvrdí Alice Němcová Tejkalová, zvolená děkanka Fakulty sociálních věd UK. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Porotu benátského festivalu povede režisér Parazita

Porotu letošního ročníku filmového festivalu v Benátkách povede korejský režisér Pong Čun-ho, který natočil oscarový snímek Parazit. "Jako předseda poroty, a hlavně jako neúnavný milovník filmu jsem připraven obdivovat a ocenit všechny skvělé snímky, která budou ve výběru," říká. Jedna z nejstarších a nejprestižnějších akcí ve světě kinematografie se uskuteční začátkem září.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Lazio získalo v římském derby skalp třetího AS

Fotbalisté AS Řím v italské lize podruhé za sebou zaváhali. Třetí tým tabulky po předchozí remíze prohrál 0:3 v derby s Laziem, které se posunulo na sedmé místo. Na svého dnešního soupeře už ztrácí jen tři body.

Dvěma góly ke třetímu vítězství Lazia za sebou přispěl Luis Alberto. Skóre otevřel už ve 14. minutě kanonýr Ciro Immobile, Alberto vedení po devíti minutách zdvojnásobil a domácí už zápas až do konce kontrolovali. Španělský záložník skóre v 67. minutě zpečetil druhou trefou.

Italská fotbalová liga - 18. kolo:

Lazio Řím - AS Řím 3:0 (23. a 67. Alberto, 14. Immobile).

Tabulka:

1. AC Milán 17 12 4 1 37:19 40
2. Inter Milán 17 11 4 2 43:23 37
3. AS Řím 18 10 4 4 37:29 34
4. Juventus Turín 16 9 6 1 35:16 33
5. Bergamo 16 9 4 3 40:22 31
6. Neapol 16 10 1 5 34:16 31
7. Lazio Řím 18 9 4 5 30:25 31
8. Sassuolo 17 8 5 4 30:26 29
9. Hellas Verona 17 7 6 4 22:16 27
10. Benevento 17 6 3 8 20:30 21
11. Sampdoria Janov 17 6 2 9 26:28 20
12. Fiorentina 17 4 6 7 18:23 18
13. Boloňa 17 4 5 8 23:31 17
14. Spezia 17 4 5 8 23:32 17
15. Udine 16 4 4 8 18:25 16
16. Cagliari 17 3 5 9 23:34 14
17. FC Janov 17 3 5 9 18:30 14
18. FC Turín 17 2 6 9 26:35 12
19. Parma 17 2 6 9 13:33 12
20. Crotone 17 2 3 12 17:40 9
Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy