Na chytrou karanténu bude dohlížet nově vzniklá Rada vlády pro zdravotní rizika

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 7. 2020 20:00
Vznik nové Rady vlády pro zdravotní rizika, jež má dohlížet na chytrou karanténu, schválil na pondělním zasedání vládní kabinet, potvrdil premiér Andrej Babiš (ANO), který bude v jejím čele. Tým bude mít osm členů, místopředsedy budou ministři zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) a vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Sloužit má i pro jiné hrozby, než je nynější koronavirová epidemie, uvedl Babiš.
Premiér Andrej Babiš (ANO) představuje fungování projektu chytré karantény.
Premiér Andrej Babiš (ANO) představuje fungování projektu chytré karantény. | Foto: ČTK

V radě jsou dále ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), dva vládní zmocněnci - pro informační technologie a digitalizaci Vladimír Dzurilla a pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula, místopředseda Rady Asociace krajů Jiří Běhounek (ČSSD) a náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny David Šmehlík.

Řídící tým chytré karantény bude vést hlavní hygienička, zasednou v něm také dva zástupci armády a dva zástupci zdravotnictví. "Stát musí budovat vlastní kapacity," uvedl Babiš. Chytrá karanténa podle něj není jen technologie, ale je to systém.

Kraje v pondělí během jednání hejtmanů dostaly od rady požadavek na shrnutí dat o množství ochranných pomůcek a kapacitách odběrů a laboratoří, řekl člen rady Běhounek. Podklady chce sebrat do pátku.

Chytrá karanténa umožňuje zlepšit vyhledávání lidí, kteří se setkali s nakaženými koronavirem, třeba za pomoci dat z mobilních telefonů. Babiš v neděli uvedl, že se nedaří dostatečně propojit IT systémy a hygienické stanice, které postupně musí přejít na modernější metody fungování.

Vláda podle Vojtěcha dnes také schválila parametry spolupráce mezi ministerstvem zdravotnictví a Národní agenturou pro komunikační a informační technologie (NAKIT) pro projekt chytré karantény, a to konkrétně výjimku pro zadávání veřejných zakázek na IT řešení v rámci NAKIT. "Abychom skutečně zvládli veškeré projekty zasmluvnit a uskutečnit v rámci času, který je velmi napjatý," řekl Vojtěch.

Pochybnosti o funkčnosti projektu vyjádřili nejen opoziční politici, ale i Hamáček, který zmínil, že by se chytré karantény měla znovu ujmout armáda. Ta projekt řídila do konce května, kdy ji převzal resort zdravotnictví.

Vojtěch namítal, že elektronická komunikace už funguje, rezervy jsou ve fungování laboratoří, které by měly testovat vzorky potenciálně nakažených od pondělí do neděle.

Vojtěch v pondělí řekl, že logistickou stránku týkající se odběrových míst či laboratoří by měla mít v systému chytré karantény více na starosti armáda, ministerstvo zdravotnictví se více zaměří na odbornou stránku, tedy epidemiologickou situaci, opatření či komunikaci s hygieniky.

Epidemiolog Beran: Nová opatření jsou zbytečná

Nemohli jsme si myslet, že když opatření uvolníme, zůstaneme na nízkých číslech. Nakazit se může devět milionů lidí, říká epidemiolog. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 49 minutami

České dráhy plánují od dubna snížit mzdy 700 administrativních pracovníků, část z nich i propustit. Důvodem je pandemie

České dráhy plánují od dubna snížit mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Část z nich navíc zřejmě propustí. Důvodem jsou současné ztráty během koronavirové krize, které loni dosáhly přibližně čtyř miliard korun. Opatření má zatím platit rok, v příštím týdnu je projedná dozorčí rada. Snižování mezd, které by mělo být zhruba desetiprocentní, se nebude týkat všech 15 000 zaměstnanců podniku.

"Pandemie jednou skončí, pokud tedy ke snížení smluvních mezd letos přistoupíme, nebude to na vždy. Smluvní mzdy ředitelů, vedoucích a dalších pracovníků převážně v administrativě se dohodou obou stran každoročně nově nastavují. A to jak v závislosti na výkonech jednotlivých zaměstnanců, tak v souvislosti s finančními možnostmi firmy," uvedl předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Ivan Bednárik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy