Damašek/Saná - Do ulic svých měst vyšli dnes znovu Syřané. V jihosyrském Dará, kde protesty minulý měsíc začaly, zabily syrské bezpečnostní složky nejméně 17 lidi, píše agentura Reuters.
Svědci mluví o provládních ostřelovačích na střechách, mrtvých a mnoha zraněných v ulicích.
Masové protesty jsou hlášeny i z východnu země, obývaného převážně kurdským obyvatelstvem.
Kurdové se podle médií nenechali uchlácholit gestem prezidenta Bašára Asada, který tento týden rozhodl, že všichni Kurdové získají syrské občanství. Damašek je jim dosud upíral.
Kurdové tvoří asi desetinu syrské populace. Hned po Asadově rozhodnutí ale prohlásili, že občanství je jejich právem a není třeba je udělovat jako výsadu.
Protestovalo se i v severosyrské provincii Hasaká. Syřané tam žádali zrušení výjimečného stavu a propuštění politických vězňů.
Nepokoje jsou opětovně hlášeny i z Jemenu.
Prezident Alí Abdalláh Sálih odmítl v pátek návrh zemí Perského zálivu, aby se krize v zemi řešila politicky. Tedy aby odstoupil a moc do voleb převzala prozatímní vláda složená z kmenových a opozičních vůdců.
Přechodné období by podle nich mělo trvat nanejvýš tři měsíce.
Řešení navržené sousedními státy vůdce Jemenu odsoudil jako agresivní intervenci. "Musejí brát ohled na pocity Jemenců. Odsuzujme tento útok na naši ústavu, demokracii a svobodu," řekl Sálih doslova.
V hlavním městě Saná se po poledních modlitbách konaly manifestace Sálihových stoupenců i odpůrců.
Jemenská opozice se o prezidentovo svržení snaží od 11. února. Represe proti demonstrantům si vyžádaly přes 100 mrtvých. Protesty se pravidelně konají i v dalších městech Jemenu.
V Saná se podle agentury AP v pátek shromáždily desítky tisíc lidí. V ulicích jsou početné policejní oddíly, které mají zabránit střetu mezi oběma tábory.