Káhira - Na režim syrského prezidenta Bašára Asada v neděli uvalila nové sankce Liga arabských států (LAS). Podle katarského ministra zahraničí šejka Hamada bin Džasíma bin Džabra Sáního podpořilo tento krok devatenáct z dvaadvaceti členských zemí ligy.
Sankce, o nichž LAS jednala v Káhiře, zahrnují zmrazení vkladů Asada a dalších vysokých představitelů státu, bojkot finančních transakcí syrské centrální banky, zastavení komerčních letů a zákaz cestování pro vládní představitele.
"Opatření vstupují v platnost okamžitě, tedy ještě dnes," citovala bin Džasíma agentura Reuters.
LAS se tímto způsobem snaží přimět syrský režim, aby zahájil dialog s opozicí, která proti Asadovi protestuje již více než půl roku. V posledních týdnech začíná konflikt v Sýrii nabývat charakteru občanské války, protože do protestů se čím dál více zapojují armádní dezertéři.
Podle zdrojů syrské opozice zahynulo při protivládních protestech již přes tři a půl tisíce lidí. Proti povstalcům v Holmsu a řadě dalších měst v centrální a severní části země začala armáda nasazovat těžké zbraně včetně tanků a minometů.
V neděli bylo v Holmsu zabito nejméně šest osob.
Syrský ministr zahraničí Valíd al Mualím ligu v neděli obvinil, že se vměšuje do vnitřních záležitostí jeho země a snaží se konflikt "internacionalizovat".
Sankce budou mít na Damašek vážný dopad, protože od svých nejbližších arabských sousedů dováží čtvrtinu všeho zboží a směřuje do nich i polovina syrského exportu.
Právě ale země, které se Sýrií, která je zakládajícím členem LAS, sousedí, tedy Libanon, Irák a Jordánsko patřily k těm, jež měly proti sankcím vážné námitky. Liga tento měsíc pozastavila Damašku členství v lize.
Tvrdě proti Asadovi naopak postupuje jeho severní soused Turecko, které syrského vládce nedávno vyzvalo ústy premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, aby odstoupil z funkce.
Katarský ministr zahraničí sankce mimo jiné odůvodnil obavami ligy, že by do dění v Sýrii mohly zasáhnout "cizí mocnosti" v jasné narážce na nedávnou vojenskou intervenci NATO v Libyi.
LAS se k tvrdým opatřením odhodlala poté, co Damašek odmítl povolit na své území vstup čtyřem tisícovkám inspektorů ligy, kteří měli na místě zjišťovat, co se v zemi děje.