Arabská emancipace přináší úspěchy

Red Zah, ČTK
8. 1. 2006 10:07
Džidda - Časy se mění, a to i v Saúdské Arábii. Ženy přestávají být pouze majetkem a postupně se dostávají do politických funkcí.

Saúdskoarabská novinářka Manal aš-Šarifová stála 11. září 2001 na newyorském Manhattanu přesně ve chvíli, kdy na město zaútočili teroristé. Neváhala a kontaktovala svého šéfa, aby mu nabídla exkluzivní zpravodajství a reportáže z místa, které otřáslo lidskými dějinami. Ten ji však odbyl s tím, že nevěří práci ženy, napsal list The New York Times.

Přichází období změn

Časy se ale postupně mění i v Saúdské Arábii. Šarifová se od nepříjemného incidentu vypracovala v místním plátku až na pozici jednoho z hlavních redaktorů a sama potvrzuje, že celá země prochází obdobím významných změn, za nimiž stojí i teroristický útok na New York.

PŘEČTĚTE SI: Muslimští lídři vyzývají k reformám

Navzdory přetrvávajícím omezením ale nepřestává věřit a vyjmenovává změny, které se v jedné z nejkonzervativnějších islámských zemí již odehrály. Před nedávnem se dvě ženy dočkaly zvolení do dvanáctičlenného představenstva hospodářské komory ve městě Džidda. Žádná žena v monarchii se dosud nemohla takto viditelným a vysokým postem pochlubit.

Občanský průkaz i ženám

Ještě před pár lety byly místní ženy z veřejného života zcela vyloučeny. Nyní se jejich fotografie objevují na titulních stranách nejvýznamnějších místních deníků. Získaly dokonce i vlastní občanské průkazy a již nejsou jen bezvýznamným jménem na průkazu svého manžela či otce. Když Šarifová cestovala v roce 2001 do New Yorku, musel ji doprovázet manžel. Nyní může cestovat sama, stále však potřebuje manželovo svolení.

Tisíce muslimů se do Mekky nepodívají NAJDETE ZDE

Výčet dosažených pokroků ale může pokračovat. První univerzity otevřely speciální studijní programy pro ženy. Nechat se rozvést s manželem je nyní mnohem jednodušší a k založení soukromé společnosti již ženy nepotřebují žádného nastrčeného společníka. Na první pohled se může zdát, že jednotlivé změny nejsou až tak podstatné, ale dohromady tvoří opravdový pokrok. "Byly jsme ještě méně než nuly," říká Šarifová, která nyní čeká narození sedmého potomka a jejíž nejstarší dcera již studuje první ročník architektury. "Nyní máme důvod být optimistické," dodává.

Ženy - nevyužitý zdroj peněz

Důvodů, které zažehly plamen změn, je hned několik. Jedním z nich jsou právě útoky z 11. září. Většina teroristů tehdy pocházela ze Saúdské Arábie. Po zničení newyorských "dvojčat" navíc zemi zasáhla vlna násilí, kterou rozpoutali příslušníci teroristické organizace Al-Káida. Druhým důvodem je obrovský dluh, který Saúdské Arábii vznikl v souvislosti s válkou v Perském zálivu. Země tehdy nutně potřebovala finance a ženy představovaly nevyužitý zdroj peněz. Důležité roli v modernizaci země sehrál také nový král Abdalláh.

Foto: Profimédia

Postupně ale sílí i hlas místního ženského hnutí. Saúdskoarabské ženy však nehlásají feminismus, ale spíše se snaží využít koránu, aby dosáhly rovnoprávného postavení. Když například Saúdští Arabové trvají na zákazu řízení pro ženy, aktivistky jim oponují, že korán předvídá den, kdy žena bude moci cestovat sama. Prorokova žena Chadidža navíc byla velmi významnou obchodnicí. "O našem náboženství nemáme dostatečné povědomí," tvrdí Ghada Angawiová, která ženy učí využívat korán v boji za svá práva.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy