Smějící se babička i Napoleon. Aplikace umí rozhýbat staré fotky, stal se z ní hit

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
2. 3. 2021 12:56
Smějící se babička v den svatby, pomrkávající královna Alžběta II. nebo Napoleon Bonaparte. Izraelská společnost MyHeritage, zaměřující se na tvorbu rodokmenů, tento týden na svém webu představila aplikaci Deep Nostalgia, která umožňuje rozhýbat mnoho let staré fotografie nebo portréty.
Napoleon, Kafka, Piccaso i Mona Lisa. Aplikace Deep Nostalgia rozpohybuje tváře z fotek a obrazů. | Video: Aktuálně.cz

Nástroj, z nějž se brzy stal hit sociálních sítí, vyvinula izraelská firma D-ID. Fotky rozpohybovala učícím se algoritmem, který vychází z mimiky zaměstnanců společnosti.

Aplikace využívá několik možných videí pohybu. Ta se pak na fotografii přenesou a tím ji rozpohybují. Lidé na starých snímcích tak hýbají hlavou, mrkají a usmívají se.

Program si podle úhlu hlavy i směru pohledu očí vybere, které z přednahraných videí by obličej rozpohybovalo nejlépe, a to pak použije. Rozhýbat jde podle společnosti skoro jakýkoliv snímek lidí, ať už barevný, nebo černobílý, portrét, či skupinovou fotku. Pokud je na fotce více lidí, nejprve si aplikace vybere a přiblíží obličej a ten potom rozpohybuje.

Sama společnost MyHeritage připouští, že vidět blízké, jak se hýbají, může být zvláštní a nepřirozené. Pohyb navíc může působit nepřirozeně až komicky. Spousta lidí si však program velmi pochvaluje.

"Úplně mi to bere dech. Můj dědeček zemřel, když mi bylo osm, a MyHeritage ho přivedlo zpátky k životu. Naprosto šílené," cituje agentura Reuters uživatelku aplikace Jenny Hawranovou.

Lidé začali videa sdílet na sociálních sítích a kromě svých dávno zesnulých příbuzných rozhýbali také například polskou vědkyni Marii Curie-Sklodowskou, britského spisovatele Charlese Dickense nebo anglickou královnu Alžbětu II.

Hýbající se obrázky však nemohou mluvit, aby se předešlo vzniku takzvaných deepfakes žijících lidí, tedy věrohodně působících videí vytvořených pomocí umělé inteligence z fotografie.

Podle agentury Reuters nový nástroj rozpoutal debatu o tom, jak k historii přistupovat a co už je za hranou. Podle některých názorů aplikace míchá virtuální realitu s tou skutečnou.

Profesorka psychologie na univerzitě v britském Wolverhamptonu Elaine Kasketová řekla, že program sám o sobě problematický není, ale může se stát sporným. Podle ní hrozí, že sami nepoznáme, kde končí realita a začíná fikce.

"Představte si, že by někdo rozpohyboval obraz Poslední večeře a Jidáš by v něm mrkal na Máří Magdalenu - jaký by to najednou mohlo mít význam," cituje agentura Reuters Faheema Hussaina z fakulty inovací Arizonské univerzity.

Server MyHeritage, zaměřující se na tvorbu rodokmenů, používá celosvětově více než 60 milionů uživatelů a funguje ve 42 jazycích. Ve své databázi má přes čtyři miliony vzorků DNA a přes 12 miliard historických záznamů. Aplikace Deep Nostalgia je tak jednou z řady novinek, které společnost představila.

Video: Nebezpečná zábava. Populární aplikace nahrává videomontážím deepfake

Asociál: DeepFakes | Video: Jan Hrušovský, Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

Další zprávy