New York – Kritizuje nacionalismus a vyzývá k ochraně válečných uprchlíků. Dosluhující šéf OSN Pan Ki-mun o něm hovoří jako o muži soucitu. António Guterres v pondělí složil přísahu generálního tajemníka OSN.
Sedmašedesátiletý portugalský politik, který se do čela Spojených národů aktivně postaví prvního ledna příštího roku, je považován za mluvčího utlačovaných. Deset let – mezi lety 2005 až 2015 – zastával funkci Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.
"Nejlépe ho znají zřejmě tam, kde na tom záleží nejvíce – v předních liniích ozbrojeného konfliktu a humanitárního utrpení," prohlásil o něm Pan Ki-mun před Valným shromážděním OSN.
V posledních letech, v době největší migrační krize od konce druhé světové války, Guterres opakovaně apeloval na mezinárodní společenství, aby dělalo víc pro ochranu běženců prchajících z válečných zón. Z Evropy se podle něj do světa šíří virus nepřátelství vůči uprchlíkům, které je naopak třeba chránit.
Na konferenci o migrační krizi v Evropě, která se konala na konci listopadu v Lisabonu, prohlásil, že se pak lidé ze strachu přiklánějí k nacionalismu, což podle něj dokázaly například prezidentské volby v USA.
Uprchlíci pravděpodobně zůstanou ve středu jeho zájmů i v době, kdy bude šéfovat OSN. "Jsem tomu naprosto oddaný kvůli tomu, co jsem cítil za těch deset let v čele UNHCR," řekl v létě během debaty s ostatními kandidáty. "Nedovedete si vůbec představit, jaké to je – vidět to nepředstavitelné utrpení."
Právě otevřená podpora uprchlíků je to, čím bude nový generální tajemník OSN zřejmě nejzajímavější. Britský list The Guardian v říjnu po jeho zvolení napsal, že jeho vítězství bylo překvapivé, protože Rusko ani Čína humanitární aktivisty ve vrcholných pozicích v OSN příliš nevítají.
Pokorný moderátor, co chce stavět mosty
Sám Guterres se však na roli aktivisty a spasitele nechystá. "Dramatické problémy dnešního složitého světa mohou jedině podnítit pokorný přístup," řekl po svém zvolení v říjnu tohoto roku. "Takový, ve kterém generální tajemník sám nemá všechny odpovědi a ani se nesnaží vnucovat své názory."
Podle svých vlastních slov chce být "zprostředkovatelem, stavitelem mostů a neutrálním prostředníkem", jak sdělil v rozhovoru s BBC. Roli šéfa OSN vidí jako impuls ke spolupráci v rozděleném světě. "Doufám, že lidé pochopí, že je lepší odložit různé názory, různé zájmy a pochopit, že existuje společný a nezbytný zájem s těmito konflikty skoncovat. Je to naprosto klíčové, pokud chcete žít ve světě, kde je zajištěna minimální bezpečnost a kde lidé mohou žít normální život," vysvětlil.
Na budoucího nejvýše postaveného diplomata na světě se ale kladou veliké nároky. Jeho nasazení se očekává především při řešení nejpalčivějších problémů, mezi které v současnosti patří například válka v Sýrii. I pro něj bude konec tohoto ozbrojeného konfliktu hlavní prioritou, jak bezprostředně po svém zvolení v říjnu tohoto roku sdělil reportérům z BBC. "Věřím, že největší prioritou mezinárodního společenství je ukončit tento konflikt a využít to k tomu, aby se pokusilo vyřešit i všechny ostatní konflikty, které jsou vzájemně propojené," prohlásil.
António Guterres se narodil v Lisabonu, kde vystudoval fyziku a elektrotechniku. Do politiky vstoupil v roce 1972, kdy se stal členem socialistické strany. Po karafiátové revoluci, která v roce 1974 ukončila vojenskou diktaturu, se stal jedním z představitelů strany a zastával nejrůznější funkce v portugalské politice. V roce 1992 byl zvolen předsedou portugalské sociální demokracie, a když v roce 1995 jeho strana vyhrála volby, stal se i předsedou vlády.
Během druhého volebního období mu ale začaly klesat preference, a tak v roce 2002 sám rezignoval a zamířil do diplomacie. Roku 2005 byl zvolen do čela úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.