Shazují ruské weby, kradou tajná data. S Putinem válčí IT experti z Anonymous

Helena Truchlá Helena Truchlá
1. 3. 2022 5:30
Kdo si v Rusku v sobotu pustil některou z tamních státních televizních stanic, nestačil se divit. Místo tradičních zpráv o "speciální operaci" s cílem odstranit ukrajinské "nacisty" vysílala televize reálné záběry z válčení a ruské invaze na Ukrajině. Šlo o hackerský útok, ke kterému se přihlásila skupina Anonymous. Ta ve stejný den vyhlásila válku vládcům Ruské federace.
Anonymous - ilustrační foto.
Anonymous - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Už minulý pátek se členové Anonymous přihlásili ke kyberútoku na weby ruského ministerstva obrany, Kremlu a dalších úřadů. Nedostupné byly kvůli nim webové stránky provládních médií Russia Today a Sputnik, pondělní útok zase zablokoval státní agenturu TASS, deníky Kommersant a Izvestija i několik běloruských médií. Místo jejich prorežimního obsahu čtenáři viděli obrázek s výzvou Rusům, aby neposílali své syny do války.

V neděli hackeři podle svých slov vyřadili z provozu webové stránky největších běloruských bank. Bělorusko Moskvě v invazi na Ukrajinu pomáhá, vyrážejí odsud ruské jednotky a létají rakety. 

"Jsme Anonymous. Jsme Legie. Neodpouštíme. Nezapomínáme. Očekávejte nás," zní válečný pokřik těchto bojovníků v kyberprostoru. "Má protivníkovi připomenout, že nejsme nějací šprti s počítači u maminek ve sklepě," vysvětluje pro deník Aktuálně.cz jeden z Čechů, který se k aktuální kybernetické válce proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi také připojil. Redakce skutečnou identitu muže zná, v článku bude použit pseudonym Adam Novák.

Útoků, které mají za cíl vyřadit z provozu webové stránky Kremlu a dalších institucí, se ale český hacker neúčastní. Souhlasí totiž s názorem experta na IT a kybernetickou bezpečnost Michala Valáška, podle kterého je to, jen "jako byste strhli Putinovi plakát z nástěnky".

Novák se zapojuje do "dílčích operací", jak sám popisuje. A podobně to má řada dalších členů početného mezinárodního hnutí Anonymous. "Procházím komunikační kanály Anonymous a někdo třeba napíše, že se mu podařilo získat dvacet zakódovaných hesel důležitých ruských pohlavárů. A potřebuje z nich dostat jejich textovou verzi. Kdokoliv to slyší a chce pomoct, pomůže. Já se třeba spojím s někým, kdo mi na to půjčí výpočetní výkon (k čemuž slouží speciální programy, pozn. red.)," vysvětluje, jak vypadá internetová válka proti ruskému vedení v praxi.

Věnuje jí teď odhadem hodinu až dvě denně. Zapojují se i další Češi, se kterými se Novák přátelí a z nichž část zná osobně.

Získají hesla i citlivé informace

Anonymous jsou velmi neformální komunita, její členové nejsou nijak organizovaní a pocházejí z nejrůznějších koutů světa. Na Twitteru, kde své činy veřejně prezentují, se k nim spontánně přidává i řada takzvaných "civilistů" - jednotlivců, kteří jsou zdatní v oblasti IT, ale do hackerské komunity hlouběji zapojeni nejsou. Právě jejich zájem a úsilí v době ruské invaze na Ukrajinu vzrostly.

"A pak jsou tam jednotlivci, enormně talentovaní a schopní hackeři, kteří dokážou pokořit i kritickou infrastrukturu, v podstatě ochromit cokoliv, co jen trochu souvisí s technologiemi," míní Novák.

Takoví lidé mají za cíl například získat přístupová hesla významných představitelů režimu, odhalit citlivé informace ruských zpravodajců nebo vyřadit z provozu pumpy na ropovodech, aby armáda neměla palivo. "Problém je, když jsou někteří hackeři příliš plní adrenalinu. Pak nedomyslí, že mohou ublížit i civilistům," dodává Novák.

Jako příklad takového počínání uvádí vyřazení z provozu internetových služeb Sberbank, největšího ruského bankovního domu. Západní spojenci na něj uvalili tvrdé sankce a následný krok hackerů znamenal, že ke svým penězům se nedostali ani běžní Rusové.

Ještě vážnější hrozbu by představovala například exploze plynu kvůli na dálku uzavřenému ventilu plynovodu. K těm prý navíc ani není těžké se dostat. "Tyhle průmyslové systémy jsou obecně špatně zabezpečené. Stojí na počítačích s operačním systémem Windows XP (z roku 2001, pozn. red.) a podobně," vysvětluje Čech. 

Povely? Raději hymnu

Speciální typ útoku provádí Anonymous přímo z ukrajinského území. Působí tu totiž hackeři, kteří jsou zároveň radioamatéry. Procházejí frekvence, na kterých ruské jednotky společně komunikují pomocí vojenských vysílaček, odposlouchávají je a spojení narušují. Třeba tím, že do éteru pustí ukrajinskou hymnu.

K úspěšně provedeným útokům se Anonymous hrdě hlásí. Prokazatelně s nimi spojit jednotlivé činy ale bývá těžké, upozorňuje pro britský deník The Guardian Jamie Collier, konzultant americké firmy Mandiant, která působí v oblasti kyberbezpečnosti. "Nicméně mají s podobnou činností zkušenosti a odpovídá to i jejich schopnostem," uvádí v souvislosti s popsanými aktivitami hackerů v průběhu rusko-ukrajinské války. 

Mezi jejich cíle v minulosti patřila i americká tajná služba CIA, scientologická církev nebo extremisté z takzvaného Islámského státu. 

Podobně jako běžní lidé při čtení zpráv o válce na Ukrajině si i hackeři musí nyní dávat pozor na to, odkud pocházejí informace, se kterými pracují. "Nedokážu ověřit původ těch dat," upozorňuje Adam Novák s tím, že kvůli jazykové bariéře často využívá druhý názor, aby nakonec nepomáhal nepříteli. Ten může hackery i cíleně připravovat o čas - tím, že jim k rozluštění podstrkává nerelevantní data. "Nerozeznám snadno ukrajinštinu od ruštiny," dodává.

Proti Putinovi, ne proti Rusku

Do boje povolalo dobrovolníky z řad hackerů i ukrajinské ministerstvo obrany. Řada členů Anonymous ale sympatizuje s anarchistickými tezemi, které existenci státních útvarů a úřadů kritizují nebo zcela odmítají. Například Adam Novák konflikt nevnímá jako válku dvou národních států: ve skutečnosti ji podle něj vede ruský prezident Putin se zbytkem světa.

Obdobný argument se objevuje i na komunikačních kanálech Anonymous. "Agenda ruského prezidenta a jeho sebranky jde proti demokratickým hodnotám. Lidé, kteří je vyznávají, s ním bojují," uzavírá Novák.

Jak upozorňuje Ciaran Martin, někdejší šéf Národního centra pro kybernetickou bezpečnost Spojeného království, kyberválečnictví až dosud v konfliktu na Ukrajině hrálo "pozoruhodně" malou roli. "To vše se ale může změnit a Západ dělá správně, když zůstává ve střehu," míní Martin.

V posledních dnech se zaktivizovala například skupina Conti, která v minulosti útočila na cíle ve Spojených státech i Evropě. Nyní vyjádřila podporu Putinovu válečnému tažení. Mezi její členy patří často odsouzení kyberzločinci, někteří už v minulosti s Kremlem spolupracovali, píše agentura Reuters.

Anonymous na oznámení hackerů z Conti zareagovali protiútokem: zveřejnili jejich online konverzace nebo třeba cíle, které si kyberzločinci vybrali. "Putin tuhle válku začal. Možná ji světoví digitální válečníci pomohou ukončit," glosuje situaci americký list Washington Post.

Video: Putin je naštvaný, že prohrávají, míní Vojáček

Obytný dům byl zasažen účelově, aby to vypadalo, že Rusové mají stále dost sil k vedení útoku. To ale není pravda, říká vojenský analytik. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy