Ankara - Turecká armáda chce zůstat na severu Iráku, dokud si nebude jistá, že se jí podařilo eliminovat hrozbu dalších přeshraničních útoků ze strany tamních kurdských separatistů. Tisíce tureckých vojáků tam proti nim za podpory vzdušných sil operují už týden.
Snaha amerického ministra obrany Roberta Gatese, který do Ankary přijel Turky přesvědčit, aby se stáhli co nejdříve, se ukázala jako marná.
"Turecko zůstane v severním Iráku tak dlouho, jak to jen bude nutné," citovala agentura AFP tureckého ministra obrany Vecdiho Gonula. Podle Gonula však nemají jednotky v úmyslu "okupovat žádnou oblast" v regionu.
Turci se do Iráku vydali zakročit proti rebelům z kurdské strany pracujících (PKK), kteří odsud podnikají útoky na turecké území.
257 mrtvých
Gates přijel právě v době, kdy probíhají dosud nejtěžší boje celé ofenzivy. Přes noc údajně armáda zabila 77 členů PKK.
Celkem mělo během jednoho týdne zemřít 230 kurdských povstalců a 27 tureckých vojáků. Tyto údaje není možné ověřit z nezávislého zdroje.
Spojené státy se obávají, že turecká invaze do Iráku může destabilizovat celý region. PKK vyzvala turecké Kurdy, aby si vzali příklad z iráckého povstání a ozbrojený boj rozpoutali i v Turecku.
USA tlačí na politické řešení
Gates po setkání s tureckými politiky zopakoval, že invazi je nutné ukončit tak brzy, jak jen to bude možné. Prohlásil také, že je třeba problém řešit politicky.
"Mělo by být jasné, že pouhá vojenská akce teroristickou hrozbu neukončí," citovala ho agentura Reuters.
Ankaru před okupací oblasti varovali iráčtí Kurdové, kteří hrozí odvetnými akcemi. Opatrnější je centrální irácká vláda, ta zatím pouze protestovala proti porušení irácké suverenity.