Londýn - Premiér Andrej Babiš ve středu odpoledne položil dva věnce u londýnského památníku bitvy o Británii, které se v roce 1940 zúčastnili i čeští piloti. Památník je umístěn v centru Londýna na nábřeží Temže, naproti vyhlídkovému kolu známému jako Londýnské oko.
Památník je poctou i 88 československým účastníkům bojů proti německému letectvu. Na pomníku jsou uvedena jejich jména, stejně jako jména všech dalších vojáků, kteří se na operacích v létě a na podzim roku 1940 nad Británií a Lamanšským průlivem podíleli v řadách britského Královského letectva (RAF). Pod tabuli se jmény československých hrdinů položil Babiš za všeobecného zájmu kolemjdoucích a turistů věnec z vlčích máků.
"Jsou tu jména 2937 příslušníků RAF. Královské letectvo tu uvedlo jména těch, kteří během bitvy o Británii od 10. července do 31. října 1940 vzlétli alespoň jednou," říká vojenský přidělenec v Londýně Jiří Nědoba, který českého premiéra u památníku provázel.
"Jenom Josef František během 27 dnů v září 1040 sestřelil 17 nepřátelských letadel," upozornil na jméno jednoho z nejzvučnějších českých leteckých es.
Babišovi pak Nědoba ukázal také znaky dvou československých perutí (310. a 312.), které jsou na památníku také vyobrazeny.
Žulový památník je doplněn bronzovými reliéfy a vystupujícími figurami vybíhajících letců. Památník, který navrhl sochař Paul Day, byl odhalen v září 2005 za účasti prince Charlese v uniformě maršála britského letectva. Česká republika na něj přispěla částkou 2,5 milionu korun.
Babiš ve středu zahájil pracovní návštěvu Británie obědem se starostou londýnské finanční čtvrti City Charlesem Bowmanem. Od pomníku hrdinů z bitvy o Británii zamířil na české velvyslanectví na setkání s českými občany žijícími ve Spojeném království.
S Mayovou probere i brexit
Vrcholem politické části jeho programu však bude podvečerní přijetí u britské premiérky Theresy Mayové. S tou by měl mimo jiné mluvit i o odchodu Británie z Evropské unie.
Problém brexitu nyní spočívá v nedořešeném režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem, potvrdil Babiš českým novinářům před cestou do britské metropole. "Jinak je všechno domluveno," podotkl. Dodal, že z jednání mezi EU a Londýnem má "dobrý pocit" a že hlavní vyjednavač EU o brexitu Michel Barnier má plnou podporu Prahy.
"V tuto chvíli nemáme žádné obavy, ale musíme samozřejmě počítat i s alternativou brexitu bez dohody," shrnul Babiš.
Česko podle něj klade důraz mimo jiné na zajištění veškerých práv českých občanů dlouhodobě žijících a pracujících v Británii. "Je jasné, že naší prioritou je, aby naši lidé, kteří pracují ve Velké Británii, měli stejné podmínky jako doposud a aby náš byznys pokračoval ve stejném rozsahu, a možná ve větším rozsahu," řekl Babiš.