Další krach jednání o brexitu. Mayová v Bruselu neuspěla, hrozí rána pro ekonomiku

Ondřej Houska Ondřej Houska
18. 10. 2018 6:06
Pokrok v jednání o brexitu nepřinesl ani summit lídrů států EU v Bruselu.
Theresa Mayová a Jean-Claude Juncker na summitu v Bruselu.
Theresa Mayová a Jean-Claude Juncker na summitu v Bruselu. | Foto: ČTK

Brusel (od našeho zvláštního zpravodaje) - Velká Británie a zbylé země Evropské unie stále nemají dohodu o tom, jak bude vypadat brexit. Pokrok nepřinesl ani summit lídrů států EU v Bruselu, který přitom měl být podle původních předpokladů pro dosažení dohody klíčový. Opět se tak přiblížila hrozba, že Spojené království odejde koncem března 2019 z unie bez jakékoliv dohody. To by podle všeho mělo obrovské dopady na ekonomiku.

"Všichni se chtějí dohodnout. Věřím, že dohoda je možná," zdůraznila v Bruselu britská premiérka Theresa Mayová. Na summit ale nepřivezla žádné nové návrhy ohledně toho, jak shody dosáhnout.

Londýn i lídři 27 států EU tak jen potvrdili, že jejich zástupci budou dál jednat. "V příštích týdnech budeme dál klidně a trpělivě vyjednávat, prohlásil hlavní evropský vyjednavač Michel Barnier. Slova "klidně a trpělivě" před novináři několikrát zopakoval.

Čas se ale krátí - obě strany se musí domluvit ještě před koncem roku, protože smlouvu následně musí schválit britští poslanci a Evropský parlament. "Uděláme vše pro to, abychom dosáhli dohody," řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Zároveň ale varovala, že se unie musí připravit "na každou variantu včetně té, že Británie z EU odejde bez dohody". V to, že jednání nakonec skončí dohodou, doufá i český premiér Andrej Babiš (ANO).

Lídři států unie se také domluvili, že zatím kvůli vývoji ohledně brexitu nesvolají žádný mimořádný summit. Původně se předpokládalo, že by se mohli sejít v listopadu, pokud by se v jednáních s Londýnem rýsoval pokrok.

Přesvědčování euroskeptiků

Podle diplomatického zdroje blízkého jednáním premiérka Mayová naznačuje, že potřebuje víc času, aby přesvědčila euroskeptické ministry a poslance za svou vlastní konzervativní stranu. Řada konzervativních politiků odmítá jakékoliv ústupky unii.

Mayová ale čelí kritice i proevropského křídla své strany a labouristické opozice - tito poslanci chtějí, aby Británie zůstala unii i po brexitu mnohem blíž, než navrhuje Mayová. Díky tomu by se v co největší míře zachovaly vzájemné výhodné ekonomické vazby. Kvůli hlubokým sporům, které v Británii podoba brexitu vyvolává, tak není jasné, jestli bude mít Mayová sílu doma prosadit případnou dohodu, kterou by uzavřela s EU.

Smlouva o tom, za jakých podmínek se Británie s EU rozejde, je prakticky hotová, ale stále chybí vyřešit klíčový bod - jde o to, jak zajistit, aby i po brexitu nemusela existovat jakákoliv hranice mezi Irskem, které zůstává v EU, a Severním Irskem, jež je součástí Británie. Londýn i zbytek unie se tomu chtějí vyhnout kvůli obavám, že by obnovení hranice mohlo oživit krvavou občanskou válku, která irským ostrovem z náboženských důvodů zmítala až do konce 90. let.

"Při současných pozicích je irská otázka zásadní problém na úrovni kvadratury kruhu," komentuje krach jednání český europoslanec zvolený za ANO Petr Ježek. "Obě strany odmítají standardní hranici na ostrově mezi Severním Irskem a Irskem a Spojené království odmítá i celní, mořskou hranici mezi Severním Irskem a Velkou Británií."

Jednání podle něj komplikuje i různost názorů uvnitř vládních britských konzervativců.

"Tvrdí zastánci brexitu chtějí odchod se vším všudy a co nejrychleji a klidně bez dohody, premiérka Mayová chce vyjednat do zónu volného obchodu pro zboží a zemědělské produkty, umírnění politici by rádi předložili výsledek jednání s EU referendu," vypočítává Ježek.

"To ostře kontrastuje s jednotou 27 zemí EU a je vlastně paradoxem z hlediska čísel, že to není obráceně," dodává český europoslanec. "Vinou nejednotnosti konzervativců, a i proto, že se jejich vláda musí opírat o irské unionisty z DUP, je budoucnost krajně nejistá."

Pokud by se unie a Británie skutečně rozešly ve zlém, znamenalo by to velké komplikace například pro vzájemný obchod. Zboží, které proudí mezi Spojeným královstvím a zbytkem EU, by podléhalo clům a kontrolám podle pravidel Světové obchodní organizace. To by vedlo k dlouhým frontám v přístavech či na letištích. Podle analýzy francouzské vlády, do které mohl deník Aktuálně.cz nahlédnout, by pouhá dvouminutová kontrola jednoho kamionu se zbožím vytvořila ve francouzském přístavu Calais fronty dlouhé 40 kilometrů. Podle očekávání by přitom hraniční kontroly na britské i evropské straně hranice trvaly mnohonásobně déle.

Rána pro Británii

To by zasadilo velkou ránu byznysu jak v EU, tak ve Spojeném království. Například automobilky, které vyrábějí v Británii, jsou závislé na bezproblémových dodávkách dílů z kontinentu a většinu své produkce pak vyvážejí do zemí unie. Evropské společnosti zase na britské ostrovy svá auta vyvážejí - například pro Škodu Auto jde o třetí nejvýznamnější trh, který je svou velikostí srovnatelný s českým. Pro kolínskou továrnu TPCA je Británie dokonce nejdůležitějším odbytištěm.

Česko nezveřejnilo analýzu toho, jaké dopady by měl "rozvod" s Británií ve zlém na jeho ekonomiku. Ekonomové se ale shodují, že obecně by taková situace zasadila mnohem horší ránu Británii než zemím EU. Do nich směřuje skoro polovina britského vývozu.

Klíčový spor ohledně hranice mezi Irskem a Severním Irskem by se vyřešil v okamžiku, kdy by EU a Británie uzavřely dohodu o budoucích vztazích, která by potvrdila blízké obchodní vazby. Sjednání takové dohody ale může trvat řadu let. Spojené království a EU tak teď jednají o tom, jak obnovení hranice na irském ostrově zabránit do doby, než bude zmíněná obchodní smlouva na stole.

Tento plán, takzvaná pojistka, počítá s tím, že by Británie po určitou dobu zůstala v evropské celní unii, i když už nebude členem EU. Další variantou je, že by v celní unii a na jednotném evropském trhu zůstalo jen Severní Irsko.

Britští a evropští vyjednavači se v neděli na podobném kompromisu dohodli. Jenže britská vláda s tím odmítla dát souhlas - požaduje, aby dohoda obsahovala konkrétní datum, kdy její platnost vyprší. Kromě toho se zdráhá souhlasit se zvláštním režimem jen pro Severní Irsko - podle ní by to Británii rozdělilo.

"Myslim, že nalezení přijatelného textu se již obě strany přiblížily a krach dohody souvisí se slabou vnitropolitickou pozicí biritské premiérky Mayové," říká další český europoslanec Luděk Niedermayer (TOP09).

Ta podle něj nemá silný vyjednávací mandát z důvodu nedostatečné podpory ve vlastní straně.

"Výsledkem je, že Británie přichází s náhlými a nahodile působícími změnami vyjednávacích pozic, a tedy dojem, že vlastně neví, co chce,"  uzavírá Niedermayer. "Unií navržený postup, který by otevřel po přechodném období možnost přezkumu ujednání, dnes nemá z Londýna podporu."

EU Britům navrhla roční prodloužení přechodného období, která nastane s datem brexitu, tedy 29. března 2019. Podle současné domluvy má platit do konce roku 2020. Pokud by trvalo ještě o rok déle, bylo by více času na sjednání definitivní obchodní dohody, která by řešila i problém Irska.

"To je pravděpodobně dobrý nápad," prohlásil o možném prodloužení přechodného období premiér Babiš (ANO).

V rámci přechodného období se navzdory brexitu nic nezmění. Británie bude dál užívat všechny výhody plynoucí z členství v EU a zároveň respektovat všechny povinnosti. Nebude mít ale žádný hlas na schůzkách unijních zemí nebo hlasování europoslanců.

O přechodné období požádal sám Londýn, který chce, aby měly britské firmy víc času na přípravu na brexit. Až do konce přechodného období se pro ně, stejně jako pro firmy z EU, nezmění nic oproti současné situaci, kdy je Spojené království členem unie.

Vyloučit podle Ježka nelze teoreticky ani druhé referendum o brexitu.

"Jeho výsledek by byl ale také nejistý a mnozí argumentují, že by vyhrotilo již tak složitou situaci ve Spojeném království," uvádí český europoslanec. "Navíc opoziční labouristé preferují spíš volby.

Pravděpodobnost referenda se může podle Ježka zvyšovat s nedosažením dohody s EU, vyjevováním obrovských problémů, které by Spojené království čekaly, a ztrátou důvěry vlády. Zbytek EU by referendum a jeho výsledek akceptoval.

"Dle mého by mohlo pomoci prodloužení přechodné období, nyní dohodnutého do konce roku 2020, pokud by tvrdí zastánci Brexitu pod tlakem okolností "změkli" a umožnili to," zakončuje Ježek.

Video: Reklamní agentura připravila vtipnou písničku o brexitu

Reklamní agentura připravila vtipnou písničku o brexitu. | Video: Droga5 London
 

Právě se děje

před 55 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy