Analýza: "Císař Si" je po sjezdu po boku Mao Ce-tunga a chystá novou éru. Kult vůdce posílí

Kateřina Procházková, Sinopsis
25. 10. 2017 20:38
V úterý skončil 19. sjezd všemocné Komunistické strany Číny. Delegáti potvrdili pozici prezidenta Si Ťin-pchinga jako nejsilnějšího vůdce říše středu od dob Mao Ce-tunga. Čínští komunisté jeho ideologii zanesli do stranických stanov a stala se tak oficiálním dogmatem pro novou Si Ťin-pchingovu éru. Hodnocení výsledků sjezdu největší partaje světa přináší analytické centrum Sinopsis.
Čínský prezident Si Ťin-pching.
Čínský prezident Si Ťin-pching. | Foto: Reuters

Peking - Dva tisíce delegátů 19. sjezdu Komunistické strany Číny opouští Peking. Jako jeden muž schválili nové vedení svých orgánů a bedlivě vyslechli projevy nejdůležitějších mužů země.

Jediný z čínských soudruhů ale všechny převyšuje. Současný generální tajemník partaje Si Ťin-pching je nejmocnější šéf strany za několik dekád. A to i přesto, že v klíčovém orgánu země, stálém výboru politbyra, nově zasednou představitelé různých frakcí.

Si v projevu na sjezdu zdůraznil plán ještě víc přiostřit antikorupční kampaň, která nešetří politiky ani úředníky. Celkem už Ústřední komise pro kontrolu disciplíny z řad bílých límečků "zajistila" (oficiálně zatýkat tento stranický orgán nesmí - pozn. red.) přes milion lidí. Instituce navíc není vázána žádnými zákony o právech obviněných.

Nezapomenutelný bude pro soudruhy také plán zahájit "novou éru". Převratná ideologie soudruha Siho již také našla místo ve stanovách strany. Nová éra je odlišná od předchozí vlády Teng Siao-pchinga a má sledovat jiné priority.

Hlavním "rozporem" ve společnosti už není ekonomika zaostalá, nýbrž nevyvážená. Tengův důraz na hospodářský růst tak přestává být absolutní prioritou.

Absolutistický vládce

Sinopsis
Autor fotografie: Sinopsis

Sinopsis

Je projekt Ústavu Dálného východu Filozofické fakulty UK v Praze a neziskové organizace AcaMedia. Pravidelně monitoruje dění v Číně z pohledu čínských, českých a světových médií a analytiků. 

Nové éra nepřináší jen politické a ekonomické změny, ale také posílení kultu "vůdce" - tento termín se skutečně znovu začíná používat v čínském tisku. Hrstka odvážnějších blogerů, kteří jsou stále ještě na svobodě, si dovolila čínské totalitní vládce kritizovat a hrála si se slovíčky: namísto zvoleným prezidentem ho nazývají pomazaným. Americký časopis The New Yorker dokonce prezidenta Siho nazval absolutistickým vládcem, který se chce pokusit navrátit dny starého císařství.

Čínský prezident šéfuje komunistické straně i armádě. Absolutní velení bylo na sjezdu zaneseno do stanov strany. Ekonomické reformy - respektive jejich zbytek - spadají také pod jeho taktovku. A to i přesto, že dříve býval za ekonomiku zodpovědný premiér.

Zahraniční politiku řídí rovněž Si. A bude podle projevu na sjezdu ještě mnohem asertivnější - iniciativa Nová hedvábná stezka, jejímž cílem je podpora obchodu mezi Čínou a Evropou, byla rovněž zanesena do stanov.

Obraz silné Číny upevňuje Si nejen ve své zemi. Pomáhají mu v tom také státní média, ve světě pak "externí propaganda".

Dění se snaží ovlivnit i v Česku. Potvrzuje to nejnovější výroční zpráva české kontrarozvědky BIS. Tajná služba v ní například konstatuje, že se v českých médiích objevily výrazně pročínské články a rozhovory, za jejichž vydáním stála čínská ambasáda v Praze.

Zpravodajci varují, že Číňané se snaží ovlivnit české veřejné mínění a vytvářet dojem, že "obyvatelé i političtí představitelé České republiky stojí na čínské straně".

Si Ťin-Pching představil nejvyšší soudruhy Číny. Musíme zůstat mladí duchem, vzkázal. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy