Amnesty: Hamás zneužil války v Gaze k zabíjení Palestinců

ČTK ČTK
27. 5. 2015 10:42
Radikální hnutí pod záminkou trestání kolaborace s židovským státem unášelo, mučilo a brutálně vraždilo nepohodlné palestinské civilisty.
Hamás roky odmítal jakékoliv dohody s rivaly z Fatahu.
Hamás roky odmítal jakékoliv dohody s rivaly z Fatahu. | Foto: Reuters

Tel Aviv - Palestinské hnutí Hamás zneužilo loňský válečný konflikt s Izraelem k upevnění moci v Pásmu Gazy.

Pod záminkou trestání kolaborace s židovským státem unášelo, mučilo a brutálně popravovalo nepohodlné palestinské civilisty.

Ve ve středu zveřejněné zprávě na to upozorňuje lidskoprávní organizace Amnesty International.

Některé ze zločinů, jež Hamás na vlastním obyvatelstvu páchal, lze podle Amnesty označit za válečné zločiny.

Během konfliktu bylo zastřeleno nejméně 23 Palestinců, desítky dalších Hamás zadržel a mučil. Šlo buď o politické odpůrce vládnoucího hnutí, například ze strany Fatah, palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse, nebo o Palestince, kteří byli obviněni ze spolupráce s židovským státem.

Krvavé revoluční soudy

AI zmínila mimo jiné brutální incident, k němuž mělo dojít v Gaze loni 22. srpna. "V jednom z nejvíce šokujících incidentů bylo šest mužů veřejně popraveno silami Hamásu před mešitou Umarí... před stovkami diváků, včetně dětí," stojí ve zprávě.

Hamás oznámil, že tito muži byli údajní kolaboranti, které "revoluční soudy" odsoudily k smrti. Muži byli nejprve dovlečeni ke zdi, kde byl každý zastřelen ranou do hlavy a poté zasypán dalšími střelami.

Padesátidenní letní válka si loni vyžádala životy 73 obyvatel Izraele, z toho 67 vojáků a šesti civilistů, a více než 2100 Palestinců, z toho téměř 1500 civilistů.

Napětí mezi Hamásem a Izraelem opět vzrostlo poté, co teroristé  ze skupiny Islámský džihád vystřelili na území židovského státu několik raket a izraelské letectvo v noci na středu odpovědělo nálety na čtyři cíle v Pásmu Gazy. Zaměřilo se na infrastrukturu radikálních skupin.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy