První vlna indických přistěhovalců do USA odstartovala v 60.letech. Největší boom však zaznamenává až v posledních pěti letech.
Indové se hlásí o politická práva
"Studuji tuto komunitu posledních dvacet let a zaznamenala jsem jasnou změnu v posledních letech," říká ředitelka Asijsko-amerického centra v New Yorku Madhulika Khandelwalová. "Američtí Indové začínají mluvit sami za sebe."
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- USA: Imigranti se bouří, zákon zamítnut
- Muslimů míří do USA stále více
- Železná opona se vrací. Má chránit USA
Podle dostupných dat amerických statistických organizací žilo v roce 2005 ve Spojených státech 2,3 milionu Indů. V roce 2000 to bylo o celého půlmilionu méně.
Nejpočetnějšími komunitami se pyšní čtveřice amerických států - New Jersey, New York, Kalifornie a Texas.
Roční příjem indické rodiny je o 35 procent vyšší než průměr a zpět domů pošlou indičtí občané ročně více než 23 miliard dolarů. Vyplývá to ze statistik Světové banky.
A roste také politická síla amerických Indů.
Když před časem přirovnal senátor George Allen jednoho z členů komunity k makakovi - opičce, reakce na sebe nenechala dlouho čekat.
Zakladatel Indického politického výboru Sanjay Puri donutil senátora k omluvě.
Americký sen nestačí
Ale před deseti lety?
"Bylo by to mnohem horší," říká Puri. "Jsme však prosperující a rychle rostoucí komnita. Lidé si začínají uvědomovat, že se naše síla není pouze ekonomická, ale už i politická."
Mnoho Indů přichází do Spojených států přesto hlavně kvůli práci, penězům a vzdělání.
"Stále více indických Američanů se však ptá, zda je americký sen - vydělávání peněz a luxusní auta - dost," připouští Puri.
Indové mají vyšší zastoupení ve vysokém školství a vědě než jakákoliv jiná etnická či národnostní skupina ve Spojených státech.
Celých deset až dvanáct procent studentů lékařství tvoří právě Indové a polovina amerických motelových pokojů je vlastněma Indy. Není proto divu, že Indové narození v USA chtějí být slyšet.
Rozdíly tu jsou a přetrvávají
Indie je však obrovská a miliardová. Velké rozdíly mezi jejími obyvateli tak panují nejen v Indii samotné, ale také ve Spojených státech.
Desetina z nich indických přistěhovalců v USA žije v chudobě a 400 tisíc nevlastní žádné dokumenty.
"Je to komunita kontrastů," dodává Deepa Iyer, ředitel Jihoasijských amerických vůdců budoucnosti. "Tolik jsme toho slyšeli o vzdělaných a vlivných lidech, ale zapomínáme na ty, co neumí anglicky a zůstávají zde ilegálně."
Vlna nevraživosti vzrostla také po 11.září, kdy byli Sikhové v turbanu považováni z muslimy a teroristy.
"Je zde stále napětí a podezřívání," říká Indka Aruna Rao. "Američané si říkají, co tu dělají? Nikdy se nám nepodaří asimilovat."