Železná opona se vrací. Má chránit USA

Reuters, ČTK, Jan Daněk
30. 9. 2006 7:12
Washington/El Alberto - Senát kongresu USA v pátek schválil zákon a ten umožní stavbu plotu a strážních věží na hranici s Mexikem. Uvnitř: VIDEO.

Lidí, kteří se nelegálně snaží překročit hranice do USA, je ročně víc než milion. Zákon, který již předtím schválila Sněmovna reprezentantů, musí ještě podepsat prezident George Bush, aby nabyl platnosti.

Dokument předpokládá, že do 31. prosince 2008 budou vybudovány uzávěry v délce 1200 kilometrů na zvlášť citlivých úsecích hranice s Mexikem. Doplňovat je budou vizuální bariéry, což je 1800 věží vybavených kamerami a detektory, které budou nejen podél hranice USA s Mexikem, ale také s Kanadou.

Foto: Aktuálně.cz

Mexiko je znepokojeno

Hluboké znepokojení nad výstavbou zdi vyjádřilo v pátek Mexiko. "Toto opatření je v rozporu s duchem spolupráce, který by měl převážit a zajistit bezpečnost na společné hranici," uvádí mexické ministerstvo zahraničí, které upozorňuje, že výstavba plotu "poškodí dvoustranné vztahy" s USA.

V letošním fiskálním roce, který začíná 1. října, bude na výstavbu plotu z rozpočtu pro vnitřní bezpečnost uvolněno 1,2 miliardy dolarů.

Odpůrci plotu tvrdí, že toto nákladné opatření nebude účinným zastrašovacím prostředkem proti nelegální migraci.

"Američané chtějí realistická řešení, ne kouskovaná opatření, která vedou k plýtvání miliardami dolarů a nepomohou řešit tento vážný problém," zdůraznil demokratický senátor Edward Kennedy.

Foto: Aktuálně.cz

Přes hranici načerno? Nacvičte si to

Americko-mexická hranice je velmi rušná a stává se dokonce turistickou atrakcí. Turisté si oblíbili hru plnou adrenalinu "ilegální přechod hranice". Turisté cvičně procházejí tunelem, bažinami a jsou pod palbou pohraničníků.

Organizátoři popírají, že by cílem "hry" bylo dát lidem návod, jak ilegálně přecházet přes hranice. Podle nich simulace spíše upozorňuje na hrůzy spojené s nezákonným přechodem hranic.

          KLIKNĚTE NA VIDEO, UVIDÍTE VÍCE

Senát schválil na jaře novelu imigračního zákona, která zahrnovala nejen ostrahu amerických hranic, ale poskytovala milionům nezákonných přistěhovalců možnost získat legální postavení a časem se stát americkými občany.

Foto: Aktuálně.cz

Sněmovna reprezentantů však přijala koncem loňského roku jinou podstatně přísnější verzi migračního zákona, která pobyt na území USA bez povolení hodnotí jako zločin a vytváří předpoklady pro deportaci milionů imigrantů zpět do zemí, odkud přišli.

Obě komory se nedokázaly shodnout na společném znění širšího imigračního zákona a místo toho přijímají řadu užších opatření k zajištění bezpečnosti hranic.

 

Právě se děje

Další zprávy