Kábul - Ke každému ozbrojenému incidentu, který se odehraje v Afghánistánu, existují zpravidla dvě verze, jež si zásadně protiřečí. Pokud v některé z provincií zahynou v troskách vrtulníku američtí vojáci, velení jednotek NATO, oznámí, že příčina tragédie není dosud známa a případ se prošetřuje.
Povstalecké hnutí Tálibán zato vždy přispěchá se zprávou, že nepřátelský stroj sestřelili jeho bojovníci.
Za smrtí třiceti Američanů, kteří zemřeli o víkendu ve východoafghánské provincii Vardak, ale podle všeho skutečně stojí fundamentalisté v černých turbanech.
Podle zdroje z kruhů afghánské vlády, který chce zachovat anonymitu a který cituje deník Daily Telegraph, se helikoptéra s příslušníky elitní jednotky Navy Seals skutečně dostala pod palbu tálibánců a při přistávání v obtížném terénu se zřítila k zemi.
Všichni Američané, stejně jako sedm afghánských vojáků a tlumočník přitom zahynuli. V ohledu na počet obětí se jedná o vůbec nejtragičtější střet mezi speciálními oddíly armády USA a Tálibánem za celé trvání konfliktu.
"Vyšetřujeme i nadále, za jakých okolností k incidentu došlo," citovala agentura AP mluvčího jednotek NATO v Afghánistánu, německého brigádního generála Carstena Jacobsona.
Jednotka mířila v sobotu na pomoc skupině příslušníků americké námořní pěchoty, která se v provincii Vardak dostala do úzkých.
O případných dalších ztrátách na americké straně nejsou žádné zprávy.
Pomsta za Usámu
Zdroj z kruhů afghánské vlády tvrdí, že Tálibán vlákal Američany do léčky, "aby se jim pomstil za smrt Usámy bin Ládina". Toho v květnu letošního roku zabilo u města Abbottabádu na západě Pákistánu komando Navy Seals. Pentagon potvrdil, že žádný z vojáků, kteří nyní zahynuli v troskách vrtulníku, se akce nezúčastnil.
Léčku na Američany měl v distriktu Saíd Abád nastražit místní velitel Tálibánu Karí Tahír ve spolupráci se čtyřmi Pákistánci . "Tálibánci věděli přesně, kudy helikoptéra poletí," upřesnil afghánský zdroj. "Když se vrtulník přiblížil, zaútočili na něj ze dvou stran raketomety a dalšími moderními zbraněmi."
Prezident Barack Obama oznámil již před časem, že americké vojáky stáhne ze země do tří let. Několik tisíc Američanů by však v Afghánistánu, který se stal zemí, v níž se nyní umírá nejčastěji ze všech, mělo zůstat a pomáhat s dalším výcvikem vládních jednotek.
Tálibánci, kteří se po americké ofenzivě z let 2001-2002 stáhli do hor, kontrolují většinu z afghánských provincií. Krvavý incident s desítkami mrtvých je ze země nyní hlášen prakticky každý týden.