Sarajevo - Muž ozbrojený automatickou puškou v pátek odpoledne několik minut střílel na budovu americké ambasády v bosenské metropoli Sarajevu.
Přibližně půlhodinový incident ukončil policejní odstřelovač, který útočníka postřelil, policisté ho následně zatkli. Agentura DPA dokonce původně oznámila, že byl zabit.
Agentura DPA původně psala, že policejní odstřelovač útočníka zabil. Při útoku byl zraněn jeden policista, který hlídal bezpečnost zastupitelského úřadu. Diplomatický personál ambasády vyvázl bez úhony.
Přijel tramvají, pak vytáhl kalašnikov
Podle bosenské televize útočník přijel na místo činu tramvají. Když z ní vystoupil, začal z automatické pušky typu kalašnikov střílet na budovu ambasády. Podle svědků prý vyzýval chodce, aby mu nestáli v cestě, a říkal jim, že jeho cíl je pouze americké velvyslanectví.
Státní zástupce Dubravko Čampara střelce identifikoval jako třiadvacetiletého Srba z převážně muslimského města Novi Pazar. Uvedl, že mladík měl u sebe dva granáty a úřady ho vyšetřují pro podezření z terorismu.
Zástupce Bosňáků v tříčlenném vedení státu Bakir Izetbegović označil incident v centru Sarajeva za teroristický útok. Vyzval policii, aby střelbu rychle vyšetřila.
Podle místního rozhlasu patřil asi čtyřicetiletý útočník k blíže neupřesněnému "vahhábitskému hnutí". Vahhábismus je striktně ortodoxní větev islámu, která vznikla v 18. století. Cílem vahhábismu bylo odstranit z islámu vše, co bylo považováno za výraz polyteismu.
Přibližně dvě pětiny obyvatel Bosny jsou muslimové, kteří jsou ale vesměs považováni za vyznavače umírněných forem islámu. Sami pak ultrakonzervativní vahhábity, jejichž učení se v zemi rozšířilo během bosenské války v 90. letech, považují za nakloněné teroristickým postupům.
Americká ambasáda v Sarajevu se nachází poblíž univerzity a obchodní čtvrti. Zastupitelský úřad ještě nikdy v minulosti nebyl napaden; v roce 2002 ale byl na krátkou dobu uzavřen kvůli blíže neupřesněné hrozbě.