Americké hovězí přivítaly v Koreji blokády přístavů

gaz
27. 6. 2008 12:36
Maso z USA míří přes odpor veřejnosti opět do obchodů
Protestujícím se současná dohoda nelíbí, chtějí americké hovězí zase zakázat
Protestujícím se současná dohoda nelíbí, chtějí americké hovězí zase zakázat | Foto: Reuters

Soul - Mnoho Korejců zuří. Od středečního rána je totiž do Jižní Koreje opět oficiálně povolen dovoz amerického hovězího. Na pultech obchodů by se mohlo objevit již příští týden.

Jeho dodávky byly přerušeny roku 2003, když se v USA objevily případy nemoci šílených krav (BSE).

Import měl být původně obnoven již v květnu, Korejci se však - k překvapení prezidenta Lee Mjung-baka - začali bouřit.

Demonstrací "proti americkému hovězímu" se účastnily desítky tisíc lidí a oblíbenost novopečeného prezidenta šla rychle dolů.

Lee se pokusil spoluobčany uklidnit reorganizací svého sekretariátu a dohodou se Spojenými státy, podle které nebudou do Koreje dovážet maso z dobytku staršího než třicet měsíců, jenž je k BSE nejnáchylnější.

To však utišilo jen některé hlasy.

Další protesty a odbory ve stávce

V pátek se tak opět konaly mohutné demonstrace. Protestující mají dva cíle. Jednak fyzicky zabránit distribuci 5 300 tun amerického hovězího, které se v zemi nachází. Jednak donutit vládu, aby jeho dovoz opět zrušila.

Policisté jsou neustálými demonstracemi už vyčerpáni. Spí přímo na ulicích
Policisté jsou neustálými demonstracemi už vyčerpáni. Spí přímo na ulicích | Foto: Reuters

Ve čtvrtek tak například blokovali distribuci masa z největšího přístavu v zemi v Pusanu.

"Pošleme více lidí do skladů, kde se mají inspekce (masa) konat," citovala agentura Reuters z prohlášení Korejské konfederace odborových svazů, která uspořádala osmačtyřicetihodinovou stávku.

Jako tradičně vyrazily v pátek tisíce protestujících i do centra hlavního města Soulu

Policisté je zde o den dříve rozháněli vodními děly, hasicími přístroji a obušky. Zmlácen byl i opoziční poslanec. V parlamentu se tak nyní debatuje o způsobu, jakým policie s demonstranty zachází.

"Pokud jsou schopni udělat toto zákonodárci, kdo ví, v jakém nebezpečí jsou nevinní občané," stěžoval si podle agentury Jonhap potlučený Ahn Min-suk.

Není však jisté, nakolik se jedná o sbírání politických bodů a nakolik o opravdové rozhořčení. Jihokorejská policie je totiž brutálním postupem vůči demonstrantům známá.

Za vším hledej FTA

Vláda upozorňuje, že se občané nemají čeho obávat, protože všechno maso bude údajně pečlivě prověřeno. Demonstranti nicméně stále obviňují prezidenta, že si zahrává s jejich zdravím.

"Doplňující dohoda se Spojenými státy nemusí být dokonalá, ale věřím, že vláda udělala to nejlepší, co mohla, aby zajistila zdraví občanů," snažil se ve čtvrtek marně uklidňovat protestující premiér Han Song-su.

Do roku 2003 byla Jižní Korea pro vývoz amerického hovězího jedním z nejdůležitějších trhů. Minulý rok byly na krátkou dobu dodávky obnoveny, v říjnu pak ale opět zastaveny, když se v jedné z nich - navzdory smluvním ujednáním mezi státy - objevily části kostí.

Důvodem obnovení dovozu amerického hovězího je snaha o ratifikaci americko-jihokorejské dohody o volném obchodu (FTA), která byla uzavřena minulý rok. Podle Leeho by mohla být zákazem importu masa ohrožena.

 

Právě se děje

Další zprávy