Jihokorejská vláda se otřásá. Kvůli hovězí krizi

gaz
16. 6. 2008 14:05
USA tlačí na zrušení zákazu dovážet americké hovězí
Mohutné demonstrace se v Koreji konají už měsíce
Mohutné demonstrace se v Koreji konají už měsíce | Foto: Reuters

Washington - Jednání mezi Spojenými státy a Jižní Koreou ohledně vývozu amerického hovězího ustrnula na mrtvém bodě. Zdánlivě nevinná záležitost se vyvinula v krizi, která otřásá vládou jihokorejského prezidenta Lee Mjung-baka. 

Lee sice vyhrál s velkým náskokem v prosincových volbách, ovšem od té doby, co v dubnu oznámil, že Korea obnoví dovoz amerického hovězího masa, šla jeho popularita dolů o polovinu.

Důvodem jsou obavy z nemoci šílených krav (BSE), které export masa z USA na důležitý korejský trh roku 2003 zastavily.

USA nechtějí ustoupit

Po demonstracích, kterých se účastnilo i osmdesát tisíc lidí, do Spojených států zamířil korejský ministr obchodu Kim Čong-hun, aby se Washington pokusil přesvědčit k ústupkům.

Kim Čong-hun už se chystal odjet. Nakonec zůstává
Kim Čong-hun už se chystal odjet. Nakonec zůstává | Foto: Reuters

Korejská vláda požaduje, aby USA do země nevyvážely maso z kusů starších než 30 měsíců, které jsou k BSE náchylnější.

Administrativa USA však zatím zůstávala neoblomná a jednání uvázla na mrtvém bodě. Frustrovaný korejský ministr se tak raději chtěl vrátit domů a rozhovory přerušit.

Podle jihokorejské agentury Yonhap se však nakonec nechal přesvědčit a ve Washingtonu ještě zůstane.

V sázce je dohoda o volném obchodu

"Spojené státy přišly s návrhem, podle kterého jsou třeba další přímé rozhovory mezi oběma stranami," citovala Yonhap úředníka z korejského ministerstva obchodu. "Není jasné, jestli jsou zde nějaké větší změny v americkém postoji, které by ospravedlňovaly tento požadavek."

Demonstrantům však připadají současné požadavky korejské vlády nedostačující a chtějí hovězí z USA v zemi zase zakázat.

Lee je tak mezi dvěma mlýnskými kameny - musí reagovat jak na volání protestujících, tak na tlak USA. Korejský prezident se bojí, že by znovuzavedení úplného zákazu importu amerického hovězího ohrozilo dohodu o volném obchodu mezi zeměmi.

Odnese to zřejmě premiér

Minulý týden nabídl korejský premiér Leemu rezignaci své vlády. Očekává se, že budou coby obětní beránci "předhozeni davu" někteří z ministrů, včetně premiéra, ministra zahraničí, ministra zdravotnictví a ministra zemědělství. 

Demonstranti však poukazují na to, že nejde jen o otázku hovězího - podle nich je současná krize jen příznakem toho, že prezident je odtržen od reality a nedbá o potřeby běžných Korejců.

Lee navíc čelí demonstracím dopravců, kterým se nelíbí vysoké ceny ropy.

 

Právě se děje

Další zprávy