Americké banky zabavily dlužníkům milion domů

Václav Viták
14. 1. 2011 21:50
Diplomatické mise přijdou o svá konta. Kvůli zákonu proti praní špinavých peněz.
Jedna z nešťastnic, které banka zabavila dům, demonstruje v Los Angeles proti jejímu postupu
Jedna z nešťastnic, které banka zabavila dům, demonstruje v Los Angeles proti jejímu postupu | Foto: Reuters

New York - Rekordní milion domů zabavily americké banky v loňském roce lidem, kteří nedokázali splácet hypotéku.

Tento trend může letos ještě zesílit. Organizace RealtyTrac, která sleduje americký realitní trh, uvádí, že pět milionů majitelů domů je přinejmenším o dva měsíce pozadu se splátkami.

Protože nezaměstnanost je stále velmi vysoká, bude počet zabavených domů dále růst. Podle RealtyTrac banky zahájily v roce 2010 řízení kvůli nesplácení hypoték s 2,9 miliony domácností.

Nejhorší situace je ve státech Nevada, Arizona, Californie, Florida, Illinois a Michigan. Na ně připadá polovina domů, které banky v USA zatím neplatičům zabavily.

Vrchol bude letos

RealtyTrack očekává, že v letošním roce dosáhne tento proces maxima. "V roce 2011 zažijeme vrchol (tohoto trendu)," řekl agentuře AP viceprezident této organizace Rick Sharga.

Loni na podzim se počet zabavených domů začal snižovat, protože federální i státní orgány zahájily kvůli tlaku veřejnosti rozsáhlé vyšetřování, zda banky a hypoteční ústavy postupují vždy v souladu se zákony.

Bankám hrozí velké postihy, proto začaly postupovat mnohem opatrněji a více se snaží dohodnout s neplatiči na úpravě splátek, případně na dalších opatřeních, která by nekončila hned vystěhováním z domu.

Někteří dlužníci se také obrátili na soudy s tím, že banky proti nim uplatnily nezákonné postupy, a v některých případech skutečně uspěli.

Jak napsal list The New York Times, Nejvyšší soud státu Massachusetts například na začátku ledna rozhodl, že banky U.S. Bancorp a Wells Fargo ve dvou případech neoprávněně vyvlastnily zadlužené nemovitosti, protože nedoložily, že na ně poskytly hypotéku.

Obamova administrativa potřebuje stabilizovat trh

Prezident Obama potřebuje nutně uklidnit situaci na trhu s nemovitostmi, kterou velké množství Američanů považuje za neúnosnou.

Dozvuky finanční krize budou v USA patrné ještě dlouhé roky
Dozvuky finanční krize budou v USA patrné ještě dlouhé roky | Foto: Reuters

Bílý dům proto ustavil speciální vyšetřovací orgán, který koordinuje činnost federálních i státních institucí prověřujících postupy bank.

Experti na realitní trh prohlašují, že cokoli, co omezí ohromný počet levných, nuceně dražených nemovitostí, velmi pomůže celému sektoru.

Menší počet nucených dražeb bude znamenat vyšší cenu u těch domů, které se dostanou na trh touto cestou. Tím se zvýší obecně ceny nemovitostí a lidé budou ochotněji investovat do stavby vlastního bydlení.

RealityTrack se ale domnívá, že snížení počtu zabavených domů, k němuž došlo po zásazích federálních i státních úřadů ke konci roku 2010 je pouze dočasné. Podle viceprezidenta Shargy v první čtvrtině letošního roku prudce vzroste množství nucených dražeb.

Na americké banky se zlobí i diplomaté v OSN

Značnou kritiku si vysloužily americké finanční ústavy i od diplomatických misí akreditovaných u OSN. Některé banky, například JP Morgan Chase, začaly rušit jejich účty s platností od 31. března tohoto roku, aniž by však vysvětlily proč.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Na 150 velvyslanců si na toto počíná ve čtvrtek stěžovalo americkým federálním představitelům. Ministerstvo zahraničí ale podle BBC trvá na tom, že banky vedou k tomuto kroku pouze ekonomické důvody.

List The Wall Street Journal už v listopadu minulého roku ale napsal, že banky přinutily k tomuto kroku americké zákony proti praní špinavých peněz prostřednictvím mezinárodních plateb.

Pohyb na diplomatických kontech musí být proto důsledně monitorován odborníky, což je je pro finanční instituce velmi drahé.

Americké finanční domy zdůrazňují, že toto omezení se týká jen kont diplomatických misí, nikoli účtů individuálních diplomatů. Řada zastupitelství si však stěžuje, že nyní nemůže v USA najít banku, která by jim otevřela účet.

Pokud se jim to nepodaří do 31. března, budou mít problém vyplácet své zaměstnance a platit faktury.

 

Právě se děje

Další zprávy