Ameriku dusí krize, do dluhopisů naleje 900 miliard USD

3. 11. 2010 20:45
Americká centrální banka se znovu snaží rozhýbat investice a pracovní trh
Burzovní makléři na jordánské burze v Ammánu.
Burzovní makléři na jordánské burze v Ammánu. | Foto: Reuters

Washington - Americká centrální banka (Fed) otevřeně přiznala, že úřady USA boj s ekonomickou krizí viditelně prohrávají.

Slábnoucí oživování největší ekonomiky světa z recese minulých dvou let proto povzbudí rozsáhlými nákupy vládních dluhopisů.

Výbor pro měnovou politiku Fedu ve středu po dvoudenním zasedání rozhodl, že do konce prvního pololetí příštího roku nakoupí na finančním trhu dluhopisy za 600 miliard dolarů (10,4 bilionu korun). Cílem takzvaného druhého kvantitativního uvolňování (QE2) je dál snížit dlouhodobé úrokové sazby, tím rozhýbat půjčky a investice a podnítit firmy k přijímání nových zaměstnanců.

Fed bude kupovat dluhopisy ministerstva financí s delšími dobami splatnosti tempem zhruba 75 miliard dolarů měsíčně, vyhradil si však, že tempo i rozsah nákupů bude pravidelně revidovat.

Newyorská pobočka Fedu, která bude za nákupy zodpovědná, by tak do konce druhého čtvrtletí 2011 měla nakoupit dluhopisy v součtu až za 900 miliard dolarů - už v létě totiž Fed oznámil plán omezených nákupů dluhopisů za příjmy ze splacených hypoték v jeho držení.

"Jsme neuspokojivě pomalí"

Přelomové volby v USA

Sledovali jsme online jeden z největších volebních zvratů v moderních dějinách USA. Na speciálních stránkách jsme vám přinášeli vyčerpávající výsledky, ohlasy, portréty aktérů i vysvětlující analýzy. Události amerických voleb, které vyvrcholily v noci z úterý na středu 3. listopadu, si do posledního detailu můžete projít ZDE.

Fed v prohlášení po schůzce ekonomiku v jejím současném stavu označil za "pomalou" a sdělil, že zaměstnavatelé nadále nejsou ochotni zvyšovat počty zaměstnanců. Inflační ukazatele jsou podle Fedu "poněkud nízké". "Pokrok k cílům (stanoveným pro růst ekonomiky a zaměstnanosti) je neuspokojivě pomalý," uvedl Fed.

Středeční krok se všeobecně čekal od srpna, kdy jej šéf Fedu Ben Bernanke poprvé signalizoval. Jde o kontroverzní opatření, s nímž mají problémy i někteří protiinflačně zaměření činitelé Fedu. Část ekonomů upozorňuje, že krátkodobý dopad opatření na ekonomiku nemusí být příliš významný, zatímco dlouhodobější vliv na inflaci může být velmi negativní.

Finanční trhy a tržní úrokové sazby se již na očekávané kroky adaptovaly předem a velké banky, od nichž bude Fed obligace především kupovat, nové peníze nepotřebují, protože mají biliony dolarů nevyužívaných rezerv.

"Politika kvantitativního uvolňování je nebezpečným hazardem, který má jen malý potenciální přínos, zato podstatná rizika v tom, že může vytvořit bubliny cen aktiv, které by mohly destabilizovat globální ekonomiku," napsal v listu Financial Times známý ekonom Harvardovy univerzity Martin Feldstein.

Rozsáhlá podpůrná opatření, při nichž za vlády Baracka Obamy americký stát do nemocné ekonomiky pumpoval další a další biliony dolarů, se do značné míry míjejí účinkem - sám prezident přiznal, že právě nespokojenost Američanů s rychlostí uzdravování hospodářství ve středu rozhodla o jeho drtivé porážce ve volbách.

I proto finanční trhy zatím k oznámení Fedu jednoznačný postoj nezaujaly a kurzy měn a akcií zrychleně kolísaly kolem předešlých hodnot. Celkový rozsah opatření byl mírně nad průměrným očekáváním, avšak měsíční tempo nákupů naopak o něco nižší. Euro zpočátku vyskočilo k dolaru až na 1,4200 USD, brzy však kleslo zpět k 1,4035 USD.

Historicky špatné

Fed na konci roku 2008, kdy byla ekonomika po podzimní eskalaci finanční krize v nejhlubším bodě propadu, snížil krátkodobé úrokové sazby na nulu až 0,25 procenta. Poté loni podnikl první kolo kvantitativního uvolňování, kdy nakoupil vládní a hypoteční dluhopisy za celkem 1,7 bilionu dolarů, což přispělo ke snížení dlouhodobých úroků z hypoték a firemních úvěrů. Bernanke si za svůj nestandardní přístup vysloužil například ocenění "osobnost roku" od časopisu Time.

Recese sice skončila v polovině loňského roku, ekonomická situace USA je však výrazně horší než by v této fázi měla podle historických zkušeností být. Hospodářský růst po rázném tempu z přelomu loňského a letošního roku výrazně zpomalil a v posledních dvou čtvrtletích se pohybuje jen kolem dvou procent. To je na USA nezvykle málo a nemůže to stačit ke snižování nezaměstnanosti, jejíž míra letos setrvává těsně pod deseti procenty.

Podpořit ekonomiku vládní fiskální politikou je přitom zvláště po středě už nemožné. Sněmovnu reprezentantů totiž ve volbách do Kongresu zcela ovládli republikáni, kteří slíbili omezit velikost vlády, která za prezidenta Baracka Obamy prudce nabobtnala, a zaměřit se na snižování obrovského rozpočtového deficitu.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Stáj F1 Haas obmění jezdecké složení, Grosjean i Magnussen končí

Stáj formule 1 Haas bude v příští sezoně na startu mistrovství světa se zcela novou dvojicí soutěžních jezdců. V americkém týmu po tomto ročníku skončí Francouz Romain Grosjean i Dán Kevin Magnussen. Kdo je nahradí, to Haas neuvedl, spekuluje se ale mimo jiné o synovi Michaela Schumachera Mickovi z jezdecké akademie Ferrari, které s Haasem úzce spolupracuje.

Ještě před oficiálním oznámením týmu informovali Grosjean i Magnussen o svém konci na sociálních sítích. "Poslední kapitola je uzavřena, kniha je u konce," napsal čtyřiatřicetiletý Grosjean, který ve formuli 1 startuje devátou sezonu a za Haas závodí od vstupu týmu do mistrovství světa v roce 2016. Předtím měl angažmá v Lotusu, ve kterém vybojoval všech deset pódiových umístění, ale nikdy závod nevyhrál. V Haasu je jeho maximem čtvrté místo z rakouské Grand Prix 2018.

O šest let mladší Magnussen jezdí za Haas od roku 2017 a nejlépe byl dvakrát pátý. "Byly to čtyři velkolepé roky, skvělá jízda," uvedl dánský pilot, jenž předtím dva roky působil v McLarenu a jeden v Renaultu.

V této sezoně oba jezdci získali dohromady jen tři body a patří jim 18. a 19. místo v průběžném pořadí. Do konce šampionátu zbývá šest závodů.

před 59 minutami

Čeští fotbalisté zůstali v žebříčku FIFA na 45. místě

Čeští fotbalisté zůstali po třech říjnových zápasech v žebříčku reprezentací FIFA na 45. místě, o které se nyní dělí se Skotskem. Pořadí stále vede Belgie. Mezinárodní federace fotbalových asociací zveřejnila říjnový žebříček na svém webu.

Český tým v říjnu odehrál tři venkovní zápasy. Nejprve v přípravě zvítězil 2:1 na Kypru, následně v Lize národů vyhrál totožným výsledkem v Izraeli a poté ve stejné soutěži podlehl 0:1 ve Skotsku. Během srazu z mužstva postupně kvůli koronavirovým opatřením vypadlo sedm hráčů a v posledním duelu scházel i hlavní trenér Jaroslav Šilhavý.

Z českých soupeřů v Lize národů si nejvíce polepšil Izrael, který se posunul o pět míst na 88. pozici. Skotové poskočili o čtyři příčky a mají stejně bodů jako Šilhavého svěřenci. Slováci naopak klesli o jedno místo na 37. pozici.

Už přes dva roky vévodí žebříčku Belgičané. Prvních pět míst zůstalo nezměněno, na šestou pozici poskočili Španělé. Největší posun se povedl Maltě, která si polepšila o šest příček na 180. místo.

Další zprávy