V USA zkrachovaly další dvě banky, letos již 127

Ekonomika Ekonomika
25. 9. 2010 12:01
Očekává se, že počet zkrachovalých bank v letošním roce překoná loňských 140
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Americká Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC) rozhodla uzavřít další dvě problémové banky - North County Bank a Haven Trust Bank Florida.

V bankrotech, které byly v USA zaznamenány od začátku roku, mají pořadová čísla 126 a 127. FDIC očekává, že počet zkrachovalých bank v letošním roce překoná loňských 140.

Krach obou finančních institucí bude stát pojišťovací fond FDIC 104,7 milionu USD (1,9 miliardy Kč).

Celkové vklady North County Bank se sídlem v Arlingtonu činily 276,1 milionu USD (5,03 miliardy Kč) a majetek 288,8 milionu USD. Veškeré vklady banky převezme Whidbey Island Bank, divize Washington Banking Company.

Majetek Haven Trust Bank Florida činil 148,6 milionu USD a vklady 133,6 milionu USD. Její vklady převezme First Southern Bank.

Celkový majetek zkrachovalých bank však bude pravděpodobně nižší než loni, protože letos končí převážně menší bankovní instituce. Největší bankou, která od vypuknutí finanční krize v roce 2007 zkrachovala, byla Washington Mutual. Ta skončila v září 2008 a její majetek činil 307 miliard USD, napsala agentura Reuters.

Počet krachů bank loni prudce stoupl. V roce 2008 skončilo v USA pouze 25 bank a o rok dříve dokonce jen tři. Současná vlna krachů ale zdaleka nedosahuje takové síly jako na přelomu 80. a 90. let, kdy vrcholila krize záložen. Rekordní byl počet krachů v roce 1989, kdy úřady kvůli krizi záložen zavřely 534 bank.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy