Američanka pečovala o nemocné ebolou. Odmítla karanténu

ČTK ČTK
31. 10. 2014 19:35
Soud nyní dovolil americké zdravotnici Kaci Hickoxové opouštět dům a chodit na veřejná místa.
Zdravotní sestra Kaci Hickoxová, doprovázená svým přítelem Tedem Wilburem, odpovídá před jejich domem na dotazy médií.
Zdravotní sestra Kaci Hickoxová, doprovázená svým přítelem Tedem Wilburem, odpovídá před jejich domem na dotazy médií. | Foto: Reuters

Augusta (USA) - Soud v americkém státě Maine vydal v posledních několika hodinách dva příkazy upravující režim, ve kterém se nyní kvůli vyloučení nákazy ebolou nachází zdravotní sestra Kaci Hickoxová.

Uvedla to televizní stanice ABC News. Soud nejprve rozhodl, že Hickoxová musí dodržovat karanténu stanovenou úřady, později ale rozhodnutí změnil. Stanovil sice určitá omezení, nicméně dovolil jí opouštět dům a chodit na veřejná místa.

Hickoxová pracovala jako zdravotnice v západní Africe a pečovala o nakažené ebolou. Po návratu do USA se odmítala podrobit preventivní izolaci, jak po ní úřady požadovaly. Ty se proto obrátily na soud, aby celý spor rozhodl.

Jak uvedla agentura Reuters, soudce Charles LaVerdiere nejprve ve čtvrtek večer rozhodl, že se má Hickoxová podrobit "přímému aktivnímu monitorování" a nemá navštěvovat veřejná místa, jako jsou obchodní centra, kina či pracoviště s výjimkou toho, když půjde o poskytnutí nezbytné zdravotní péče. Dočasný soudní příkaz jí ale umožnil "veřejné aktivity, kde nejde o shromažďování lidí", jako je chůze či běh v parku. Musela se ale zdržovat minimálně metr od ostatních lidí.

Advokát Hickoxové ale řekl, že dnes soudce jeho klientce oznámil vydání nového příkazu, který je o poznání mírnější. Zdravotnice se sice i nadále musí podrobit "přímému monitorování", nicméně může opustit svůj dům. Své cestování plány jen musí koordinovat s lékaři a okamžitě oznámit, kdyby se u ní projevily jakékoli příznaky nemoci. "Je to obrovské vítězství pro Kaci," uvedl právník Norman Siegel. "Jen se potvrdilo to, co říkala," dodal.

Guvernér státu Maine Paul LePage označil poslední rozhodnutí soudu za nešťastné. Jak nicméně dodal, úřady se jím budou řídit.

Guvernér státu Paul LePage již dříve prohlásil, že využije v plném rozsahu svých pravomocí, aby sestra izolaci dodržovala. Do sporu zasáhl i prezident Barack Obama, který podle agentury Reuters vyzval tamní úřady, aby své rozhodnutí ohledně karantény činily na základě vědeckých poznatků.

"Nejsou proti mně vedeny žádné právní kroky, takže se svobodně mohu jet v mém domovském městě projet na kole," prohlásila Hickoxová, která se ve čtvrtek navzdory nesouhlasu úřadů vydala na cyklistickou projížďku. Na té ji podle agentury AP vedle novinářů doprovázela státní policie, která sledovala její pohyb a kontakt s veřejností.

Hickoxová, která nevykazuje žádné známky nákazy, se proti karanténě ostře ohradila a podařilo se jí dosáhnout toho, že byla převezena do Maine. Tamní úřady označily sledovací režim, ve kterém nyní Hickoxová je, za dobrovolnou karanténu. Zdravotnice ale se svou izolací nesouhlasí, neboť ji považuje za omezování osobních práv a za zbytečnou.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Růst ekonomiky loni zpomalil na 2,5 procenta, uvedl ČSÚ ve zpřesněném odhadu

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 procenta. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8 procenta, tak její růst mírně zpomalil. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ekonomika meziročně vzrostla o dvě procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta. V úetrý to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Statistici tak zpřesnili své předchozí odhady z počátku března. Podle nich loňský růst ekonomiky činil 2,4 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně stoupl o 1,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy