Američanka pečovala o nemocné ebolou. Odmítla karanténu

ČTK ČTK
31. 10. 2014 19:35
Soud nyní dovolil americké zdravotnici Kaci Hickoxové opouštět dům a chodit na veřejná místa.
Zdravotní sestra Kaci Hickoxová, doprovázená svým přítelem Tedem Wilburem, odpovídá před jejich domem na dotazy médií.
Zdravotní sestra Kaci Hickoxová, doprovázená svým přítelem Tedem Wilburem, odpovídá před jejich domem na dotazy médií. | Foto: Reuters

Augusta (USA) - Soud v americkém státě Maine vydal v posledních několika hodinách dva příkazy upravující režim, ve kterém se nyní kvůli vyloučení nákazy ebolou nachází zdravotní sestra Kaci Hickoxová.

Uvedla to televizní stanice ABC News. Soud nejprve rozhodl, že Hickoxová musí dodržovat karanténu stanovenou úřady, později ale rozhodnutí změnil. Stanovil sice určitá omezení, nicméně dovolil jí opouštět dům a chodit na veřejná místa.

Hickoxová pracovala jako zdravotnice v západní Africe a pečovala o nakažené ebolou. Po návratu do USA se odmítala podrobit preventivní izolaci, jak po ní úřady požadovaly. Ty se proto obrátily na soud, aby celý spor rozhodl.

Jak uvedla agentura Reuters, soudce Charles LaVerdiere nejprve ve čtvrtek večer rozhodl, že se má Hickoxová podrobit "přímému aktivnímu monitorování" a nemá navštěvovat veřejná místa, jako jsou obchodní centra, kina či pracoviště s výjimkou toho, když půjde o poskytnutí nezbytné zdravotní péče. Dočasný soudní příkaz jí ale umožnil "veřejné aktivity, kde nejde o shromažďování lidí", jako je chůze či běh v parku. Musela se ale zdržovat minimálně metr od ostatních lidí.

Advokát Hickoxové ale řekl, že dnes soudce jeho klientce oznámil vydání nového příkazu, který je o poznání mírnější. Zdravotnice se sice i nadále musí podrobit "přímému monitorování", nicméně může opustit svůj dům. Své cestování plány jen musí koordinovat s lékaři a okamžitě oznámit, kdyby se u ní projevily jakékoli příznaky nemoci. "Je to obrovské vítězství pro Kaci," uvedl právník Norman Siegel. "Jen se potvrdilo to, co říkala," dodal.

Guvernér státu Maine Paul LePage označil poslední rozhodnutí soudu za nešťastné. Jak nicméně dodal, úřady se jím budou řídit.

Guvernér státu Paul LePage již dříve prohlásil, že využije v plném rozsahu svých pravomocí, aby sestra izolaci dodržovala. Do sporu zasáhl i prezident Barack Obama, který podle agentury Reuters vyzval tamní úřady, aby své rozhodnutí ohledně karantény činily na základě vědeckých poznatků.

"Nejsou proti mně vedeny žádné právní kroky, takže se svobodně mohu jet v mém domovském městě projet na kole," prohlásila Hickoxová, která se ve čtvrtek navzdory nesouhlasu úřadů vydala na cyklistickou projížďku. Na té ji podle agentury AP vedle novinářů doprovázela státní policie, která sledovala její pohyb a kontakt s veřejností.

Hickoxová, která nevykazuje žádné známky nákazy, se proti karanténě ostře ohradila a podařilo se jí dosáhnout toho, že byla převezena do Maine. Tamní úřady označily sledovací režim, ve kterém nyní Hickoxová je, za dobrovolnou karanténu. Zdravotnice ale se svou izolací nesouhlasí, neboť ji považuje za omezování osobních práv a za zbytečnou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropský parlament odsoudil polský zákaz potratů. Ohrožuje podle něj zdraví žen a povede k tajným interrupcím

Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy