Vydírání České republiky ebolou řeší také rozvědka

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 27. 10. 2014 22:28
Podle vyšetřovatelů se pachatel nebo pachatelé snaží vyvolat paniku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Policie šetří pokus o vydírání České republiky. Anonym vyhrožuje, že na různých veřejných místech rozšíří virus eboly.

Podle serveru TN.cz, který uveřejnil údajný dopis, chtějí pachatelé milion eur ve virtuální měně bitcoin, termín vyprší ve středu v 9.00. Vyděrači podle svých slov disponují chlazenými kontejnery s biologickým materiálem z Libérie.

Hlavní cíl: vyvolat paniku

Náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube na následné tiskové konferenci uvedl, že hlavním cílem vyděračů je vyvolání paniky. Neuvedl ale například, co požadují. Pachatelům hrozí až 12 let vězení.

"Pachatel či pachatelé používají velmi sofistikované komunikační prostředky a policie zatím nemá důkazy, které by potvrdily nebo vyvrátily jednu z variant," uvedla mluvčí ministerstva vnitra Lucie Nováková s tím, že vyděrači hrozbu předali médiím. Na případu podle mluvčí pracuje ÚOOZ i tým nejpovolanějších expertů.

"Uděláme všechno pro to, abychom ochránili veřejnost," prohlásil Laube. Na případu pracuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), v pondělí jej také projednala vláda. Podle šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty jsou pachatelé "velmi sofistikovaní" a používají "velmi sofistikované způsoby komunikace a dokumentace". Policie věc kvalifikovala nejen jako vydírání, ale také jako obecné ohrožení.

Výhrůžkou se zabývá také Bezpečnostní informační služba (BIS), protože jde o teroristický akt proti státu. "O případu již nějaký čas víme. Při objasňování toho, kdo za celou věcí stojí, úzce spolupracujeme s ÚOOZ, který je také režisérem celého vyšetřování. Naše zpravodajská role je v úsilí získat k případu nové detailní informace a samozřejmě odpovídat na dotazy, které směrem k nám detektivové vznášejí," popsal ČTK účast BIS v kauze mluvčí rozvědky Jan Šubert.

Tři splátky na tři adresy

Plné znění vyděračského dopisu uveřejnil server TN.cz, podle jeho odesilatelů na něj žádný z českých orgánů od 21. října nereagoval, a proto ho rozesílají tisku.

"Dnešního dne nám byla doručena námi objednaná zásilka biologického materiálu z Libérie. Tento materiál pochází od tímto virem infikovaného pacienta. Aby tento materiál nebyl použit na území ČR k infikování bezbranných lidí, zašlete nám částku 1 000 000 EUR," píše anonym.

Peníze si vyžádali ve třech splátkách na tři různé adresy ve formě virtuální měny bitcoin. K jednotlivým platbám pak určili přesný časový harmonogram - první dvě měla vláda odeslat do středečních 9:00, třetí poté, co orgány obdrží biologický materiál na předem určené adrese. Poté už podle svých slov nebudou s oficiálními orgány nikdy komunikovat.

Zlomový okamžik

"Nebudeme smlouvat o času, biologický materiál uchováváme v bio kontejnerech za snížené teploty. Účinnost viru ale, jak určitě víte, časem klesá, proto žádný z termínů nebude v žádném případě posouván.

"Toto může být zlomový okamžik pro šíření nemoci na území ČR a EU vůbec. Splňte, co požadujeme, veřejnost nebude o této skutečnosti informována a nebude vyvolána panika," varují na závěr dopisu vyděrači.

Ministerstvo: virus je těžké získat

Podle ministerstva je málo realistické virus získat, transportovat či šířit jiným způsobem než kontaktem s nemocným nebo jeho tělními tekutinami.

"Klimatické i hygienické podmínky v České republice, úroveň epidemiologické práce i zdravotnického systému vylučují možnost masivního šíření eboly. Na jednotlivé izolované případy je Česká republika připravena," řekla mluvčí ministerstva Lucie Nováková.

Sobotka: nedávejme jim zbytečně prostor

Výhrůžku v pondělí řešila i vláda, podle ministra vnitra Milana Chovance policie vše prošetřuje již několik dní. "V současné chvíli neexistuje bezpečnostní složka ČR, která by se tím nezabývala," dodal.

Podle Chovance a premiéra Bohuslava Sobotky je teď nejdůležitější neděsit zbytečně obyvatele. "Je to hyenismu, je to zneužívání situace, kdy veřejnost má přirozeně obavy z rozšíření eboly v Evropě. Bylo by namístě, abychom při informování o této kriminální aktivitě přistupovali dostatečně uměřeně," dodal premiér.

Oficiální složky a média by tak podle něj neměly vycházet pachatelům zbytečně vstříc a celému případu se podrobně věnovat. "Plníme povinnost oznámením, že se to stalo, potvrzujeme, že se to šetří, ale nikdo po nás nemůže chtít, abychom poskytovali vyděračům jakoukoli reklamu, protože to je jasné zneužití situace," dodal Sobotka.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

před 1 hodinou

Proces o vydání Assange do USA přerušen, pokračovat bude v květnu

Po čtyřech dnech líčení dnes soud v Londýně přerušil ostře sledovaný proces kolem žádosti Spojených států o vydání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Znovu se bude záležitostí zabývat od 18. května, informovala agentura AFP. Právníci se přou například o to, zda by Assangeova extradice porušovala příslušnou britsko-americkou dohodu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy