Vydírání České republiky ebolou řeší také rozvědka

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 27. 10. 2014 22:28
Podle vyšetřovatelů se pachatel nebo pachatelé snaží vyvolat paniku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Policie šetří pokus o vydírání České republiky. Anonym vyhrožuje, že na různých veřejných místech rozšíří virus eboly.

Podle serveru TN.cz, který uveřejnil údajný dopis, chtějí pachatelé milion eur ve virtuální měně bitcoin, termín vyprší ve středu v 9.00. Vyděrači podle svých slov disponují chlazenými kontejnery s biologickým materiálem z Libérie.

Hlavní cíl: vyvolat paniku

Náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube na následné tiskové konferenci uvedl, že hlavním cílem vyděračů je vyvolání paniky. Neuvedl ale například, co požadují. Pachatelům hrozí až 12 let vězení.

"Pachatel či pachatelé používají velmi sofistikované komunikační prostředky a policie zatím nemá důkazy, které by potvrdily nebo vyvrátily jednu z variant," uvedla mluvčí ministerstva vnitra Lucie Nováková s tím, že vyděrači hrozbu předali médiím. Na případu podle mluvčí pracuje ÚOOZ i tým nejpovolanějších expertů.

"Uděláme všechno pro to, abychom ochránili veřejnost," prohlásil Laube. Na případu pracuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), v pondělí jej také projednala vláda. Podle šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty jsou pachatelé "velmi sofistikovaní" a používají "velmi sofistikované způsoby komunikace a dokumentace". Policie věc kvalifikovala nejen jako vydírání, ale také jako obecné ohrožení.

Výhrůžkou se zabývá také Bezpečnostní informační služba (BIS), protože jde o teroristický akt proti státu. "O případu již nějaký čas víme. Při objasňování toho, kdo za celou věcí stojí, úzce spolupracujeme s ÚOOZ, který je také režisérem celého vyšetřování. Naše zpravodajská role je v úsilí získat k případu nové detailní informace a samozřejmě odpovídat na dotazy, které směrem k nám detektivové vznášejí," popsal ČTK účast BIS v kauze mluvčí rozvědky Jan Šubert.

Tři splátky na tři adresy

Plné znění vyděračského dopisu uveřejnil server TN.cz, podle jeho odesilatelů na něj žádný z českých orgánů od 21. října nereagoval, a proto ho rozesílají tisku.

"Dnešního dne nám byla doručena námi objednaná zásilka biologického materiálu z Libérie. Tento materiál pochází od tímto virem infikovaného pacienta. Aby tento materiál nebyl použit na území ČR k infikování bezbranných lidí, zašlete nám částku 1 000 000 EUR," píše anonym.

Peníze si vyžádali ve třech splátkách na tři různé adresy ve formě virtuální měny bitcoin. K jednotlivým platbám pak určili přesný časový harmonogram - první dvě měla vláda odeslat do středečních 9:00, třetí poté, co orgány obdrží biologický materiál na předem určené adrese. Poté už podle svých slov nebudou s oficiálními orgány nikdy komunikovat.

Zlomový okamžik

"Nebudeme smlouvat o času, biologický materiál uchováváme v bio kontejnerech za snížené teploty. Účinnost viru ale, jak určitě víte, časem klesá, proto žádný z termínů nebude v žádném případě posouván.

"Toto může být zlomový okamžik pro šíření nemoci na území ČR a EU vůbec. Splňte, co požadujeme, veřejnost nebude o této skutečnosti informována a nebude vyvolána panika," varují na závěr dopisu vyděrači.

Ministerstvo: virus je těžké získat

Podle ministerstva je málo realistické virus získat, transportovat či šířit jiným způsobem než kontaktem s nemocným nebo jeho tělními tekutinami.

"Klimatické i hygienické podmínky v České republice, úroveň epidemiologické práce i zdravotnického systému vylučují možnost masivního šíření eboly. Na jednotlivé izolované případy je Česká republika připravena," řekla mluvčí ministerstva Lucie Nováková.

Sobotka: nedávejme jim zbytečně prostor

Výhrůžku v pondělí řešila i vláda, podle ministra vnitra Milana Chovance policie vše prošetřuje již několik dní. "V současné chvíli neexistuje bezpečnostní složka ČR, která by se tím nezabývala," dodal.

Podle Chovance a premiéra Bohuslava Sobotky je teď nejdůležitější neděsit zbytečně obyvatele. "Je to hyenismu, je to zneužívání situace, kdy veřejnost má přirozeně obavy z rozšíření eboly v Evropě. Bylo by namístě, abychom při informování o této kriminální aktivitě přistupovali dostatečně uměřeně," dodal premiér.

Oficiální složky a média by tak podle něj neměly vycházet pachatelům zbytečně vstříc a celému případu se podrobně věnovat. "Plníme povinnost oznámením, že se to stalo, potvrzujeme, že se to šetří, ale nikdo po nás nemůže chtít, abychom poskytovali vyděračům jakoukoli reklamu, protože to je jasné zneužití situace," dodal Sobotka.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy