KLDR se bojí eboly. Cizince dá hned po příjezdu do karantény

ČTK ČTK
30. 10. 2014 20:00
Nejizolovanější země planety přijímá nejradikálnější opatření proti možnému rozšíření nákazy.
Vůdce Kim Čong-un během návštěvy nemocnice.
Vůdce Kim Čong-un během návštěvy nemocnice. | Foto: Reuters

Pchjongjang - Severní Korea zavede povinnou třítýdenní karanténu pro všechny cizince, kteří vstoupí do země, aby zabránila rozšíření viru eboly, napsala s odvoláním na místní úřady agentura AP.

V oznámení, které bylo rozdáno diplomatickým úřadům v Pchjongjangu, se uvádí, že cizinci budou podléhat karanténě bez ohledu na zemi původu.

KLDR je sice hodně vzdálena ohnisku epidemie eboly v západní Africe a nenavštěvuje ji mnoho cizinců, přijímá ale nejradikálnější opatření proti možnému rozšíření nákazy.

Již od 24. října zakazuje vstup do země zahraničním návštěvníkům, kteří přijíždějí jako turisté.

Podle severokorejského výboru pro boj proti epidemiím budou cizinci z oblastí postižených ebolou soustřeďováni na jiných místech než ti, kteří přicházejí z regionů bez výskytu eboly. Tito lidé budou moci pobývat kupříkladu v hotelech. Všichni cizinci ale budou izolováni pod dohledem zdravotnických pracovníků.

Kdy začnou nařízení týkající se karantény pro cizince platit, severokorejské úřady neupřesnily.

Hranice se nezavírají poprvé

Současná epidemie eboly si podle odhadů Světové zdravotnické organizace vyžádala nejméně 4922 obětí z více než 13 700 zaznamenaných případů.

Povinnou karanténu kvůli ebole zavedly některé státy USA, opatření se ale týká jen zdravotníků vracejících se z lékařských misí v západní Africe.

Do stejné karantény Pentagon nařídil dávat i všechny vojáky vracející se ze služby v západoafrických zemích.

Tiskové agentury připomínají, že izolovaná KLDR, které vládne komunistický diktátorský režim vůdce Kim Čong-una, už v minulosti kvůli zdravotním rizikům uzavřela zahraničním návštěvníkům hranice.

V roce 2003 to bylo kvůli obavám z viru SARS, přestože tam nebyl zaznamenán jediný případ.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy