KLDR se bojí eboly. Cizince dá hned po příjezdu do karantény

ČTK ČTK
30. 10. 2014 20:00
Nejizolovanější země planety přijímá nejradikálnější opatření proti možnému rozšíření nákazy.
Vůdce Kim Čong-un během návštěvy nemocnice.
Vůdce Kim Čong-un během návštěvy nemocnice. | Foto: Reuters

Pchjongjang - Severní Korea zavede povinnou třítýdenní karanténu pro všechny cizince, kteří vstoupí do země, aby zabránila rozšíření viru eboly, napsala s odvoláním na místní úřady agentura AP.

V oznámení, které bylo rozdáno diplomatickým úřadům v Pchjongjangu, se uvádí, že cizinci budou podléhat karanténě bez ohledu na zemi původu.

KLDR je sice hodně vzdálena ohnisku epidemie eboly v západní Africe a nenavštěvuje ji mnoho cizinců, přijímá ale nejradikálnější opatření proti možnému rozšíření nákazy.

Již od 24. října zakazuje vstup do země zahraničním návštěvníkům, kteří přijíždějí jako turisté.

Podle severokorejského výboru pro boj proti epidemiím budou cizinci z oblastí postižených ebolou soustřeďováni na jiných místech než ti, kteří přicházejí z regionů bez výskytu eboly. Tito lidé budou moci pobývat kupříkladu v hotelech. Všichni cizinci ale budou izolováni pod dohledem zdravotnických pracovníků.

Kdy začnou nařízení týkající se karantény pro cizince platit, severokorejské úřady neupřesnily.

Hranice se nezavírají poprvé

Současná epidemie eboly si podle odhadů Světové zdravotnické organizace vyžádala nejméně 4922 obětí z více než 13 700 zaznamenaných případů.

Povinnou karanténu kvůli ebole zavedly některé státy USA, opatření se ale týká jen zdravotníků vracejících se z lékařských misí v západní Africe.

Do stejné karantény Pentagon nařídil dávat i všechny vojáky vracející se ze služby v západoafrických zemích.

Tiskové agentury připomínají, že izolovaná KLDR, které vládne komunistický diktátorský režim vůdce Kim Čong-una, už v minulosti kvůli zdravotním rizikům uzavřela zahraničním návštěvníkům hranice.

V roce 2003 to bylo kvůli obavám z viru SARS, přestože tam nebyl zaznamenán jediný případ.

 

Právě se děje

Další zprávy