KLDR se bojí eboly. Cizince dá hned po příjezdu do karantény

ČTK ČTK
30. 10. 2014 20:00
Nejizolovanější země planety přijímá nejradikálnější opatření proti možnému rozšíření nákazy.
Vůdce Kim Čong-un během návštěvy nemocnice.
Vůdce Kim Čong-un během návštěvy nemocnice. | Foto: Reuters

Pchjongjang - Severní Korea zavede povinnou třítýdenní karanténu pro všechny cizince, kteří vstoupí do země, aby zabránila rozšíření viru eboly, napsala s odvoláním na místní úřady agentura AP.

V oznámení, které bylo rozdáno diplomatickým úřadům v Pchjongjangu, se uvádí, že cizinci budou podléhat karanténě bez ohledu na zemi původu.

KLDR je sice hodně vzdálena ohnisku epidemie eboly v západní Africe a nenavštěvuje ji mnoho cizinců, přijímá ale nejradikálnější opatření proti možnému rozšíření nákazy.

Již od 24. října zakazuje vstup do země zahraničním návštěvníkům, kteří přijíždějí jako turisté.

Podle severokorejského výboru pro boj proti epidemiím budou cizinci z oblastí postižených ebolou soustřeďováni na jiných místech než ti, kteří přicházejí z regionů bez výskytu eboly. Tito lidé budou moci pobývat kupříkladu v hotelech. Všichni cizinci ale budou izolováni pod dohledem zdravotnických pracovníků.

Kdy začnou nařízení týkající se karantény pro cizince platit, severokorejské úřady neupřesnily.

Hranice se nezavírají poprvé

Současná epidemie eboly si podle odhadů Světové zdravotnické organizace vyžádala nejméně 4922 obětí z více než 13 700 zaznamenaných případů.

Povinnou karanténu kvůli ebole zavedly některé státy USA, opatření se ale týká jen zdravotníků vracejících se z lékařských misí v západní Africe.

Do stejné karantény Pentagon nařídil dávat i všechny vojáky vracející se ze služby v západoafrických zemích.

Tiskové agentury připomínají, že izolovaná KLDR, které vládne komunistický diktátorský režim vůdce Kim Čong-una, už v minulosti kvůli zdravotním rizikům uzavřela zahraničním návštěvníkům hranice.

V roce 2003 to bylo kvůli obavám z viru SARS, přestože tam nebyl zaznamenán jediný případ.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Britská Dolní sněmovna odmítla změny v brexitovém zákoně

Britská Dolní sněmovna ve středu odmítla všechny změny, které v prováděcím zákonu k brexitové dohodě učinila horní komora. Sněmovna lordů chtěla mimo jiné lépe chránit občany EU či dětské uprchlíky. Návrh brexitového zákona nyní znovu poputuje do horní komory, která se může opět pokusit přijmout dodatky. Podle agentury Reuters ale termín brexitu v ohrožení není. Británie by měla EU opustit 31. ledna, tedy za devět dní.

Poslanci Dolní sněmovny, ve které mají konzervativci premiéra Borise Johnsona výraznou většinu, schválili návrh zákona o brexitu již 9. ledna. Sněmovna lordů, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy