Tři státy USA zavádí kvůli ebole karanténu pro zdravotníky

ČTK ČTK
25. 10. 2014 22:33
New York, New Jersey a Illinois budou automaticky umísťovat do karantény cestující ze západoafrických zemí, kteří byli v přímém kontaktu s pacienty s ebolou.
Foto: Reuters

New York - Americké státy New York, New Jersey a Illinois budou automaticky umísťovat do karantény cestující ze západoafrických zemí, kteří byli v přímém kontaktu s pacienty s ebolou.

Stejný krok zvažuje rovněž federální vláda Spojených států, napsala dnes agentura Reuters.

Prezident Barack Obama přesto apeloval na Američany, aby i přes případy eboly nepanikařili. "Obyvatelé New Yorku nám ukázali, jak se chovat. Dělali to, co každý den: používají autobusy, jezdí metrem, tlačí se na jezdících schodech, chodí do práce, setkávají se v parcích," řekl v pátek Obama.

New York ohlásil první případ výskytu eboly ve čtvrtek. Nemocným je lékař, který se nedávno vrátil ze západní Afriky, jež se s epidemií potýká.

Mezitím úřady v New Jersey oznámily, že do karantény umístily zdravotnici, která se vrátila z Afriky, kde ošetřovala nakažené. Státní úřady také uvedly, že u ženy, která se ve shodě s novým nařízením stala v USA vůbec prvním izolovaným zdravotníkem, se ebola při testech dosud nepotvrdila. Zdravotnice přicestovala na letiště Newark.

Státy New York a New Jersey se také rozhodly automaticky umísťovat do izolace všechny cestující, kteří přiletí na tamní letiště a byli předtím v přímém kontaktu s nakaženými ebolou. Délka nucené karantény je stanovena na 21 dní, což odpovídá inkubační době nemoci.

Nařízení zahrnuje veškerý zdravotnický personál, který pacienty s nebezpečnou chorobou v západní Africe ošetřoval.

Lidé přilétající do USA ze západní Afriky musejí do země projít jedním z pěti letišť, na nichž se provádí testování na ebolu. Jsou jimi Newark, newyorské letiště Johna F. Kennedyho, washingtonské Dullesovo letiště, chicagské letiště O'Hare a atlantské Hartsfield-Jackson. Nařízení o povinné karanténě ve třech státech zavedená federální opatření překračuje.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Zatím proti němu neexistuje žádný schválený lék ani vakcína, takže úmrtnost na nákazu je vysoká. Ebola se přenáší přímým kontaktem s tělními tekutinami nakažených.

 

Právě se děje

Další zprávy