Washington - Šestadvacetiletá americká rukojmí Kayla Muellerová, zadržovaná v Sýrii džihádistickou organizací Islámský stát, je mrtvá.
Potvrdil to prezident USA Barack Obama a oznámil to její rodině.
Bílý dům uvedl, že Muellerovi dostali o víkendu vzkaz od věznitelů Kayly a že americké tajné služby pak prokázaly pravdivost informací obsažených ve zprávě. Podle mluvčí Bílého domu je v zajetí na Blízkém východě ještě nejméně jeden Američan.
Není jasné, jak Muellerová, která byl unesena v roce 2013, zemřela. Bojovníci z IS před několika dny uvedli, že přišla o život při náletu jordánského letectva v syrském městě Rakka. Jordánsko tuto informaci ale zpochybnilo a i američtí činitelé uvedli, že neexistují důkazy, které by potvrdily tvrzení IS o okolnostech smrti Muellerové.
Obama uvedl, že Spojené státy "vypátrají a poženou k odpovědnosti teroristy, kteří nesou vinu na její smrti". Rodiče Kayly Muellerové v prohlášení uvedli, že jsou "zdrceni". "Zasvětila celý svůj mladý život pomoci těm, kdo potřebují svobodu, spravedlnost a mír," připomněli Muellerovi.
Příbuzní Muellerové také zveřejnili dopis, který napsala loni na jaře. "Nacházím se na bezpečném místě, jsem naprosto v pořádku + zdravá (dokonce jsem přibrala), zacházejí se mnou s respektem + laskavě," uvedla tehdy mladá humanitární pracovnice.
Muellerová pracovala v Sýrii jako humanitární pracovnice od roku 2012. Pomáhala dětem v uprchlických táborech. Byla unesena předloni v srpnu v syrském Halabu, když odcházela z nemocnice organizace Lékaři bez hranic.
Její rodina uvedla, že zástupci IS se na ni obrátili loni v květnu s důkazem, že Kayla žije, a pohrozili jim, že ji zabijí, pokud jim do stanoveného data nezaplatí skoro sedm milionů dolarů (171 milionů korun), uvedla americká televize CNN.
Je první ženou, která zemřela v zajetí Islámského státu. Dosud skupina vraždila jen muže.
Podle mluvčího Bílého domu Joshe Earnesta je na Blízkém východě ještě nejméně jedno americké rukojmí, žádné další podrobnosti ale nezveřejnil. "Nebudu nijak rozvádět debaty o případech těch, kdo jsou drženi jako rukojmí, protože si v zásadě myslíme, že není v jejich nejlepším zájmu o nich mluvit veřejně," řekl Earnest.
Agentura Reuters v této souvislosti připomněla, že minulý týden uspořádala ve Washingtonu tiskovou konferenci rodina novináře Austina Ticeho, který zmizel v Damašku v srpnu 2012.