Americká policejní služba se z letadel nabourává do mobilů

ČTK ČTK
14. 11. 2014 6:58
Agenti používají falešná komunikační zařízení umístěná na malých letounech. Údaje sbírají jak o podezřelých ze spáchání trestného činu, tak i o nevinných.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Thinkstock

Washington - Policejní služba United States Marshals Service (USMS) podléhající americkému ministerstvu spravedlnosti shromažďuje data z mobilních telefonů tisícovek Američanů.

Údaje sbírá jak o podezřelých ze spáchání trestného činu, tak i o nevinných. Deník Wall Street Journal ve čtvrtek s odvoláním na informované zdroje napsal, že USMS k tomu používá falešná komunikační zařízení umístěná na malých letounech Cessna.

Příslušný program policejní sbor spustil v roce 2007 a cessny určené pro jeho účely pravidelně vzlétají z nejméně pěti velkých amerických letišť. Teoreticky tak pokrývají většinu americké populace.

Letouny využívají zařízení od společnosti Boeing, která se tváří jako vysílače využívané velkými telekomunikačními společnostmi. Tato zařízení, přezdívaná "špinavé skříňky", však dokážou získat jedinečné registrační údaje mobilních telefonů a shromažďovat informace z desítek tisíc mobilů během jediného letu.

Agentura Reuters připomíná, že program je podobný tomu, který používala tajná služba NSA. Ta shromažďovala údaje o komunikaci milionů Američanů, aby našla jednu nebo několik málo osob.

United States Marshals Service, formálně nejstarší oficiální policejní sbor v historii USA, založený zákonem o soudnictví z roku 1789. V současnosti uplatňuje svoji federální pravomoc zejména ostrahou federálních soudních budov, přepravou federálních vězňů, ochranou federálních svědků a pátráním po uprchlých federálních zločincích.

 

Právě se děje

Další zprávy