Špehování Američanů je podle soudce zákonné

ČTK ČTK
27. 12. 2013 22:17
Podle soudce neexistuje důkaz, že by vláda používala špehování k jiným účelům než boji s terorem
Edward Snowden
Edward Snowden | Foto: Reuters

New York - Americký federální soudce rozhodl, že program americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) monitorující telefonickou a internetovou komunikaci Američanů je zákonný. Zamítl tak podle agentury Reuters pochybnost, kterou v této otázce vznesla americká organizace na ochranu občanských práv American Civil Liberties Union.

Soudce William Pauley dospěl podle Reuters k závěru, že neexistuje žádný důkaz o tom, že by americká vláda používala masové shromažďování údajů k jiným účelům než pro předcházení a vyšetřování teroristických útoků. "Soud měl odpovědět na otázku, zda tento program masové sběru údajů je zákonný. Soud se domnívá, že tomu tak je," napsal podle agentury AFP soudce ve svém rozhodnutí.

"Vláda se poučila ze svých chyb a přizpůsobila se boji s novým nepřítelem: teroristickou sítí, která je s to organizovat útoky po světě. Vláda zavedla řadu protiopatření. A to včetně programu velkého sběru telefonických dat na rozlehlé internetové síti, který může najít a oddělit kontakty mezi podezřelými z terorismu v oceánu zdánlivě nesouvisejících údajů," řekl podle agentury AP Pauley.

"Jak ukázaly útoky z 11. září (2001), nezachytit podobnou hrozbu může mít hrůzný dopad," dodal podle AP soudce.

Mluvčí amerického ministerstva spravedlnosti Peter Carr k rozhodnutí uvedl, že jeho úřad potěšilo.

Organizace ACLU je naopak zklamaná. "Tento program masového sledování hovorů představuje vážnou hrozbu pro soukromí Američanů a myslíme si, že soudce Pauley se mýlí, když si myslí něco jiného," řekl podle AP zástupce ACLU Brett Kaufman.

Vydá Rusko Snowdena?

Pauleyho rozhodnutí se rozchází se závěrem, ke kterému nedávno dospěl jiný americký federální soudce - Richard Leon. Podle Leona praxe NSA porušuje čtvrtý dodatek k ústavě zaručující právo nebýt vystaven přehnanému prohledávání, a je tedy zřejmě protiústavní.

Informace o programu NSA zaměřeném na monitorování telefonické a internetové komunikace nejen ve Spojených státech, ale v řadě různých zemí světa, vyzradil světovým médiím bývalý spolupracovník agentury Edward Snowden. Nyní se ukrývá v Rusku, kde obdržel dočasný azyl, a Spojené státy žádají jeho vydání.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy