Americká justice vytáhla proti švýcarským bankám

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
20. 2. 2012 18:56
Banka Wegelin pomáhala bohatým Američanům unikat před placením daní
Wegelin, nejstarší soukromá banka ve Švýcarsku.
Wegelin, nejstarší soukromá banka ve Švýcarsku. | Foto: Reuters

St. Gallen - Toho rána na konci ledna dostali zaměstnanci nejstarší švýcarské banky Wegelin nečekanou zprávu. Většinový vlastník finančního domu Konrad Hummler jim v sídle v St. Gallenu svou švýcarskou němčinou oznámil, že je kupuje jiná švýcarská banka.

Podle jednoho ze zúčastněných Hummler prohlásil, že se jedná o poslední pokus, jak zachránit jejich pracovní místa. Z banky totiž v posledních týdnech hromadně odcházeli klienti, které trápil jeden jediný problém: na Wegelin se zaměřilo vyšetřování amerických federálních úřadů. Banka poskytovala bohatým Američanům služby, díky kterým se mohli vyhnout placení daní.

Po poradě prý byli bankovní úředníci v šoku a z očí jim tekly slzy.

Horší teprve přijde

Banku ale čekaly mnohem horší zprávy. Americké ministerstvo spravedlnosti za několik dní obvinilo 270 let starý bankovní dům z daňových machinací organizovaných ve prospěch zámožných Američanů. Žalobci vypočítali, že se takto od roku 2002 ztratilo 1,2 miliardy dolarů. Úřady se opřely o americké zákony, které se vztahují i na zahraniční banky, které v USA obchodují.

Zloduch nebo hrdina Hummler?
Zloduch nebo hrdina Hummler? | Foto: Reuters

Nejstarší švýcarská banka se tak stala první zahraniční bankou, kterou americké úřady dostaly až k soudu. Jde o zásadní průlom. USA prakticky rozdupaly snahu švýcarských finančních domů o ochranu jmen svých klientů.

Obvinění Wegelinu také uvrhlo nepříjemné světlo na samotného Hummlera, výřečného obránce tradice alpského bankovního tajemství.

Před čtrnácti dny měli zástupci Wegelinu stanout před newyorským soudem a zpovídat se z obvinění. Nestalo se tak a soud označil banku za zločince na útěku. Zatímco Hummler nebyl v obvinění jmenován, popisoval soudní dokument jednatele banky jako "konspirátory".

"Pokud bychom se měli držet amerických zákonů namířených proti švýcarským bankám, znamenalo by to porušení švýcarské legislativy," stálo v reakci Wegelinu.

Alpská tradice

Švýcarsko chrání klienty zákony, jež od svého vzniku před několika staletími prakticky nedoznaly změn. Přesto švýcarská vláda ve věci Wigelinu urputně mlčí.

To přináší otázku jaký dopad bude mít spor na vztahy Bernu a Washingtonu? Uprostřed všeho stojí právě Hummler, který ale nemůže cestovat do USA, aniž by byl okamžitě zatčen.

UBS se s americkými úřady dohodla. Stálo jí to ale miliony dolarů a klientelu.
UBS se s americkými úřady dohodla. Stálo jí to ale miliony dolarů a klientelu. | Foto: Reuters

Osmapadesátiletý Hummler vyrostl v St. Gallenu. Jako dítě hrál na housle a pak studoval právo na univerzitě v Curychu. Titul Ph.D. získal na univerzitě v newyorském Rochesteru. V roce 1991 se stal partnerem ve Wegelinu.

Vyšetřování Wegelinu je jen jedním z řady zátahů na švýcarské banky. Jediné, dosud známé urovnání, proběhlo mezi americkou vládou a bankou UBS. Ta musela zaplatit 780 miliónů dolarů a přiznat, že prodala své služby právě těm Američanům, kteří se chtěli daním vyhnout.

Vyšetřovat švýcarské banky začaly také německé, britské a italské úřady. Americká justice má v hledáčku už celkem 11 finančních domů. Vedle Wegelinu jsou jimi například Credit Suisse, či Basler Kantonalbank.

"Sbohem Ameriko"

Švýcarsko teď hledá cestu, jak pomoci celému bankovnímu sektoru. Jde o více než 300 institucí.

Hummler - plešatící muž s krátkým knírkem - byl dlouhá léta insiderem švýcarského bankovnictví. Byl předsedou asociace švýcarských soukromých bankéřů či členem komise, která dohlížela na Švýcarskou národní banku.

Wegelin pod jeho vedením rychle rostla. Počet zaměstnanců stoupl během pár let z několika desítek na 700. Hummlerovo osobní vlastnictví se odhaduje na miliony švýcarských franků.

Sídlo Wegelinu v městečku St. Gallen.
Sídlo Wegelinu v městečku St. Gallen. | Foto: Reuters

S úspěchem sílila i Hummlerova výřečnost. Jeho investiční komentáře na iTunes odebíralo 100 tisíc lidí. Vyzýval v nich, aby se lidé Spojeným státům postavili na odpor.

Podle lidí z Hummlerova okolí naštval americké ministerstvo spravedlnosti dopisem "Sbohem Ameriko", který rozeslal klientům hned po urovnání domluvené mezi americkou vládou a bankou UBS v roce 2009. USA v něm obvinil z "dvojí morálky, protože Amerika udržuje daňové ráje v Delawaru, na Floridě a dalších státech".

Moc mluvil

Jak agentuře Reuters potvrdili nejmenovaní švýcarští bankéři, klienti pochopili dopis jako výzvu k uložení vkladů právě v jeho bance - a on jim za to pomůže vyhnout se daním. Bylo ovšem chybné myslet si, že je Hummler před americkou justicí ochráněn jen proto, že Wegelin nemá na americké půdě žádné pobočky.

Znak amerického ministerstva spravedlnosti.
Znak amerického ministerstva spravedlnosti. | Foto: Ministerstvo spravedlnosti USA

Jejich slova potvrzují i dokumenty newyorského soudu. Právě do Wegelinu přešla většina bohatých Američanů, kteří byli nucení opustit UBS mezi lety 2008 a 2009.

Wegelin má v logu písmeno W, vsazené mezi dva gryfy. Pod nimi stojí německý nápis "Soukromí bankéři od roku 1741". Konzervativní švýcarští politici a jejich voliči vidí Hummlera jako neohroženého hrdinu, říká historik Robert Vogler. Liberálové naopak k němu chovají menší sympatie. Podle nich daňové machinace poškozují reputaci země.

"Hummler se kolem roku 2009 obrovsky zesměšnil," soudí šéf švýcarsko-americké obchodní komory Martin Naville. "Zatímco Ameriku označoval za nejhoršího agresora od dob 2. světové války, přijímal klienty, kteří museli z ostatních švýcarských bank odejít."

"Zajisté hodně lidí naštval," dodává Neville. "A v takovém případě se většinou bumerang vrací nazpět".

 

Právě se děje

Další zprávy