Která města jsou nejdražší na světě? Nový žebříček

Tereza Holanová Tereza Holanová
15. 2. 2012 15:40
Vysledky průzkumu Worldwide Cost of Living časopisu Economist
Curych - ilustrační foto.
Curych - ilustrační foto. | Foto: Jaroslav Jiřička

Londýn - Nejdražší město světa se nachází v Evropě. V současné době je jím švýcarský Curych. Vyplývá to z průzkumu "Worldwide Cost of Living", který dvakrát ročně vydává časopis Economist.

Žebříček řadí města podle nákladů, které tamní obyvatelé musí vynaložit na život na daném místě.

Že bydlení ve Švýcarsku stojí hodně, potvrzuje i skutečnost, že další tamní město - Ženeva - se umístilo hned na třetím místě. Druhé místo obsadilo japonské Tokio, které loni žebříček vedlo.

K poměřování slouží takzvaný světový index životních nákladů (WCOL Index), který porovnává ceny zboží a služeb s určitou základní hodnotou, která činí 100 procent. V tomto případě jsou stům procentům rovné ceny v New Yorku. Jak tedy z tabulky vyplývá, v Curychu vyjde život o 70 procent dráže.

Draho je kvůli silné měně

"Jak v Japonsku, tak ve Švýcarsku došlo v posledních letech k výraznému posílení měny, což vedlo k relativnímu zvýšení cen," vysvětlují autoři výzkumu.

Připomínají zdražení, k němuž došlo během loňského léta. Ke švýcarskému franku a japonskému jenu se investoři uchylovali především v obavách před dalším vývojem v eurozóně.

Frank se na svůj vrchol dostal 10. srpna, kdy bylo možné nakoupit euro za 1,0451 franku. Enormní nárůst se zastavil až na podzim, poté, co Centrální banka Švýcarska stanovila kurzový strop vůči evropské měně, aby si země udržela konkurenceschopnost.

Podobná situace panovala v Japonsku, jehož měna navzdory masivnímu japonskému dluhu představuje pro investory záruku jistoty.

Inflace se na vysokých cenách v nejdražších městech světa projevila výrazně méně než zpevňování místních měn, zdůrazňuje Economist.

Vede Evropa

Do první desítky se dále dostala australská města Sydney a Melbourne. Ke zdražení v Austrálii přitom došlo z naprosto stejného důvodu jako v případě Švýcarska nebo Japonska.

Ačkoliv se australský dolar do výčtu nejbezpečnějších investic většinou nedostává, v minulém roce posílil natolik, že americká měna stála o polovinu méně než na konci roku 2010.

Relativně drahá zůstala také města v Německu (Frankfurt nad Mohanem) a ve Francii (Paříž). Mezi prvními deseti nechybí ani norské Oslo a Singapur. Do padesátky nejdražších měst se jich dostalo z Evropy dvanáct, z Asie sedm.

Economist představil také hitparádu nejlevnějších měst, kde figurují především destinace z indického subkontinentu a středního východu.

Jak časopis uvádí, při sestavování žebříčku autoři srovnali ceny přibližně 160 výrobků a služeb. Nechyběly potraviny, nápoje, oděvy, vybavení domácnosti, předměty osobní potřeby, výdaje na nájem a dopravu, poplatky za energie, vzdělání, ale i ceny za sport nebo kulturu.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy