USA zaplatí opravu vybombardované nemocnice Lékařů bez hranic. Odškodní i rodiny obětí

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
12. 10. 2015 11:28
Takzvané "kondolenční platby" byly populární zejména v Iráku a Afghánistánu. Za masakr 24 civilistů v iráckém městě Hadítha USA v roce 2005 vyplatily celkem 38 000 dolarů. Ztráta milovaného člověka byla vyčíslena na 2500 dolarů. USA tvrdí, že k náletu v Kunduzu došlo omylem, prezident Barack Obama se za něj omluvil. MSF útok označila za válečný zločin.
Brána do nemocnice Lékařů bez hranic v afghánském Kunduzu. Zařízení poničil americký nálet.
Brána do nemocnice Lékařů bez hranic v afghánském Kunduzu. Zařízení poničil americký nálet. | Foto: Reuters

WashingtonPentagon plánuje zaplatit opravu nemocnice v afghánském Kunduzu, kterou předminulý týden poničil americký nálet.

Při "chybném" útoku zemřelo 10 pacientů a 12 pracovníků organizace Lékaři bez hranic (MSF), kteří zařízení spravovali. Tři desítky lidí se pohřešují.

"Ministerstvo obrany se domnívá, že je třeba vypořádat se s následky tragického incidentu v nemocnici Lékařů bez hranic v afgánském Kunduzu," informoval mluvčí Pentagonu Peter Cook.

Odškodněni budou i ranění a rodiny obětí

Kompenzace USA vyplatí také rodinám obětí a lidem, kteří byli při náletu raněni. Podle Washingtonu mají nárok na tzv. kondolenční platby ("condolence payments" – pozn. red.).

"Jednou z věcí, které může ministerstvo udělat, je nabídnout kondolenční platby zraněným civilistům a rodinám civilistů, kteří zemřeli v důsledku operace USA,“ uvedl Cook.

Server The New York Times tento druh odškodnění označuje za způsob, jímž Spojené státy "mohou odškodnit civilní oběti, aniž by de facto přiznaly provinění".

Prezident Barack Obama se nicméně minulý týden za incident omluvil. Podle velitele zahraničních sil v Afghánistánu Johna Campbella došlo k zásahu omylem. MSF oproti tomu útok označila za válečný zločin a žádá, aby bylo spuštěno mezinárodní vyšetřování.

Účet za Irák: 19,7 milionu dolarů jen za rok 2005

Kondolenční platby byly populární zejména v Iráku a Afghánistánu, přestože je těžké se dopátrat, jak často se podobné odškodnění vyplácí.

Lidskoprávní organizace napočítaly stovky případů, kdy byl při operacích americké armády v Afghánistánu a Iráku zabit nebo zraněn civilista.

O vyplácení kompenzací se ví mimo jiné u některých vysoce medializovaných případů. Jedním z nich byl například incident v iráckém městě Haditha z roku 2005, kdy američtí mariňáci zabili 24 civilistů. Podle vyšetřovatelů vojáci přehnaně reagovali na nastraženou bombu, v souvislosti s níž armáda nejprve tvrdila, že právě při její explozi civilisté zemřeli.

Mezi civilisty, které vojáci zabili, byly ženy, děti, a dokonce i muž na invalidním vozíku. Soud skončil v roce 2012 a žádný ze čtyř obviněných vojáků nakonec neskončil ve vězení.

Krátce po incidentu samotném ale armáda vyplatila v hotovosti dohromady okolo 38 tisíc dolarů, a to rodinám 15 z obětí, zjistil server. Ztráta milovaného člověka byla vyčíslena na 2 500 dolarů. Po 250 dolarech dostaly i rodiny dvou zraněných dětí.

Co se týče Iráku - jen za zmíněný rok 2005 Pentagon v kondolenčních platbách Iráčanům vyplatil asi 19,7 milionu dolarů. A to v celkem 600 případech, při nichž došlo ke smrti či zranění civilisty, případně k poškození majetku.

 

Právě se děje

Další zprávy