Lékaři bez hranic žádají: Vyšetřujte úder na kliniku jako válečný zločin

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
7. 10. 2015 13:12
"Nebyl to jen útok na naši nemocnici - byl to také útok na Ženevské konvence. Něco takového nelze tolerovat," prohlásila ředitelka humanitární organizace Lékaři bez hranic. Požadují nezávislé mezinárodní vyšetřování náletu, při němž na severu Afghánistánu zahynulo 22 civilistů. Nevěří totiž tvrzení, že byla nemocnice několikrát zasažena náhodou. Při bojích o město Kunduz poskytli souřadnice nemocnice Afgháncům i Američanům, aby podobnému incidentu zabránili.
Vjezd do nemocnice Lékařů bez hranic v Kunduzu, která se stala terčem amerického bombardování.
Vjezd do nemocnice Lékařů bez hranic v Kunduzu, která se stala terčem amerického bombardování. | Foto: Michael Goldfarb / Lékaři bez hranic

Ženeva - Humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) požaduje nezávislé mezinárodní vyšetřování sobotního útoku na svoji nemocnici v Afghánistánu.

"Útok amerických vojsk na nemocnici Lékařů bez hranic v Kunduzu způsobil naší organizaci největší ztrátu na životech v důsledku náletu. Desetitisícům lidí se už nedostane zdravotní péče ve chvíli, kdy ji budou nejvíc potřebovat. Dnes říkáme: Dost. I válka má pravidla," prohlásila v Ženevě ředitelka MSF Joanne Liu s tím, že pokud nebude tragédie důsledně vyšetřena, "v podstatě dáváme volné ruce každé zemi ve válce".

Americký nálet, jenž podle Pentagonu požadovali Afghánci a který si vyžádal desítky mrtvých a zraněných, podle ní nebyl jen útokem na nemocnici MSF.

Státy se nemohou schovávat za "gentlemanskou dohodu"

"Nebyl to jen útok na naši nemocnici - byl to také útok na Ženevské konvence. Něco takového nelze tolerovat. Tyto úmluvy určující pravidla války byly stanoveny na ochranu civilistů v konfliktech, včetně pacientů, zdravotníků a jejich zařízení. Vnášejí alespoň nějakou lidskost do situace, která je už tak nelidská," vysvětlila Liu.

Lékaři bez hranic podle ní nemají důvěru ve vojenské vyšetřování, požadují proto vyšetřování útoku na Kunduz Mezinárodní humanitární vyšetřovací komisí (IHFFC), která byla ustavena Dodatkovými protokoly Ženevské úmluvy a je jediným trvalým orgánem zřízeným pro vyšetřování porušení mezinárodního humanitárního práva.

"Žádáme signatářské státy úmluv, aby komisi aktivovaly. Musí zjistit pravdu a znovu upevnit chráněný status nemocnic v konfliktu."

Podle Liu je nepřijatelné, aby se "státy schovávaly za ´gentlemanskou dohodu´ a vytvářely prostředí nepostižitelnosti, v němž si každý může dělat, co chce". Teprve po uzavření nezávislého vyšetřování organizace zváží případnou žalobu.

Několik útoků během hodiny

Američané podle Liu nemocnici zasáhli za jednu hodinu čtyřikrát až pětkrát. Při útoku zahynulo 22 civilistů, mezi nimiž bylo 12 pracovníků MSF a deset pacientů. Okolnosti útoku v současné době prověřují podle agentury AFP americká a afghánská vláda a Severoatlantická aliance.

Velitel zahraničních sil v Afghánistánu John Campbell v pondělí prohlásil, že nemocnice byla zasažena omylem a že USA by nikdy záměrně na zdravotnické zařízení neútočily. Potvrdil také, že afghánská armáda požádala o pomoc a že při následné operaci pak byla zasažena nemocnice.

Lékaři bez hranic ale v omyl nevěří, Afgháncům a Američanům prý při bojích o město Kunduz preventivně poskytli souřadnice nemocnice, právě aby podobnému incidentu zabránili.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 8 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy