Američané se sunou k obrazovkám, přichází první demokratická debata. Povede ji Clintonová

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
13. 10. 2015 18:21
Někdejší ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová je sice mezi voliči Demokratické strany zatím nejoblíbenější, vyhráno ale zdaleka nemá. Její pozicí otřásá aféra spojená s používáním soukromého emailu. Ohrozit ji navíc může i viceprezident Joe Biden, pokud se rozhodne přihlásit do volebního klání. Clintonová v posledních týdnech překvapila - distancovala se od některých kroků Baracka Obamy. Jejím největším oponentem je v tuto chvíli vermontský senátor Bernie Sanders. Ten brojí proti "nadvládě" Wall Streetu a nerovnosti příjmů. Komentátoři ale očekávají, že diskuze nebude tak výbušná jako v případě republikánů.
Hillary Clintonová. Ilustrační foto.
Hillary Clintonová. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Republikánští kandidáti na nového prezidenta Spojených států už za sebou mají dva perné večery televizních debat. Jejich demokratické protějšky to teprve čeká.

K debatním pultům si stoupnou už za pár hodin. Přesto zatím není stoprocentně jisté, kolik se jich k masově sledovanému argumentačnímu klání dostaví.

Řada Američanů totiž stále s napětím očekává, zda se mezi volební sprintery nepřihlásí i současný viceprezident Joe Biden. To by zřejmě nepotěšilo zejména dosavadní favoritku strany.

"Existuje skupina lidí, kteří vědí, že ho mají rádi – ale zatím nejsou ochotni mu dát svůj hlas," komentuje Bidenovo váhání stratég demokratů z Floridy Steve Schale.

Clintonová vede, ale...

Někdejší šéfka diplomacie Hillary Clintonová si sice mezi voliči Demokratické strany stále udržuje největší oblibu, její pozice ale není neotřesitelná. Ubližuje jí například aféra spojená s používáním soukromého emailu v době, kdy byla ministryní zahraničí.

Pokud se volebního maratonu Biden nezúčastní, zatím poslední celostátní průzkum Clintonové slibuje podporu okolo 56 procent. Druhý je s 32 procenty - podle statistiky zveřejněné v neděli serverem CBS News - vermontský senátor Bernie Sanders.

Vstoupí-li Biden do ringu, bude začínat ze třetí příčky. Aplaudovat je mu připraveno přibližně 16 procent Američanů, Clintonové 46 procent, Sandersovi 19 procent. Ostatní kandidáti nastupují se značným odstupem. Ženu nesoucí jméno jednoho z nejznámějších amerických rodinných klanů přitom s Bidenem spojují roky strávené v administrativě prezidenta Baracka Obamy.

Clintonová a její otočka

Někdejší Obamova soupeřka z předminulých prezidentských voleb  – a jeho následná první ministryně zahraničí - nedávno překvapila distancováním se od některých politických kroků šéfa Bílého domu. Mimo jiné odsoudila provedení dohody o Transpacifickém partnerství (TPP), přístup k syrské krizi, Obamův postoj k imigraci a vystoupila i proti ropovodu Keystone.

Kterékoli z těchto témat přitom může být otevírací sekvencí první televizní debaty demokratů.

Komentátoři všeobecně očekávají, že diskuze nebude tak výbušná jako v případě republikánů. Zejména proto, že nemají kontroverzního realitního magnáta Donalda Trumpa, který proslul nevybíravými poznámkami.

Dvojice favoritů

I Sanders ale dokáže být konfrontační, svárlivý a lehko se rozčílí, připomíná agentura Reuters. Pro houževnatého rodáka z Brooklynu nicméně bude večerní program prvním podobným celostátním vystoupením v hlavním vysílacím čase.

Dodnes se v USA traduje historka, jak mikrofony při Sandersově vystoupení v americkém Kongresu před čtyřiceti lety zachytily zvuk jeho třesoucích se kolen.

Přestože večer stane proti jedné z nejostřílenějších diskutérek celé Demokratické strany – která svými řečnickými schopnostmi proslula už na střední škole -, k nacvičování debaty nanečisto se podle Reuters ani tak neuchýlil. Oba soupeři se navíc až dosud vyhýbali nekultivovaným výrokům i přímé vzájemné kritice.

Proti "nadvládě" lidí z Wall Streetu

Velkým Sandersovým tématem je nerovnost příjmů a odpor vůči "nadvládě" lidí z Wall Streetu. Sanders je dlouhodobým oponentem už zmiňované TPP i ropovodu Keystone.

V tom se liší od Clintonové, která oba zmíněné projekty podporovala - případně podporu naznačovala - a teprve nedávno se postavila do jedné řady s odpůrci. Zřejmě i díky plusovým bodům, které tak může získat mezi liberálněji založenými demokraty, odbory a environmentálními spolky.

Názorový obrat bývalé první dámy by Sanderse mohl zásobit municí pro večerní debatu. List The New York Times naopak zdůrazňuje senátorovu "stálou názorovou historii". Označuje ho za přesvědčivého, neafektovaného a sebevědomého řečníka.

Jak na zbraně...

Horkým tématem by kvůli nedávným událostem v Oregonu mohlo být také držení zbraní. Šestadvacetiletý Chris Harper na začátku října na vyšší odborné škole ve městě Roseburg zabil devět lidí a sedm dalších zranil. Nakonec si sám vzal život.

Clintonová ve svých projevech vystupuje zejména proti mocné lobby Národní asociace majitelů zbraní (NRA), prosazuje tvrdší kontroly a přísnější postup vůči výrobcům zbraní.

"Kolik lidí ještě musí zemřít, než začneme doopravdy jednat? Než se spojíme jako národ?" ptala se minulý týden při jednom ze svých proslovů.

Sanders se zasazuje spíše o "rozumný přístup" k problematice kontroly zbraní.

Kromě Clintonové, Sanderse – případně Bidena - se večerní debaty zúčastní také bývalý guvernér Marylandu Martin O'Malley, někdejší guvernér Rhode Islandu Lincoln Chafee a dřívější senátor James Webb z Virginie.

 

Právě se děje

Další zprávy