Američané pomohli lodím z Íránu, ten potichu poděkoval

Petr Jemelka Petr Jemelka
11. 1. 2012 17:30
Američané během týdne zachránili posádky hned dvou íránských lodí
Americko-iránské obětí. Zdá se být upřímné.
Americko-iránské obětí. Zdá se být upřímné. | Foto: Reuters

Washington/Teherán - Ačkoliv oficiálně to mezi Washingtonem a Teheránem vře, mimo politické a diplomatické kruhy to tak úplně neplatí.

Naznačují to alespoň události posledních dnů, jimiž se Pentagon neváhal patřičně pochlubit.

Už minulý čtvrtek osvobodilo americké námořnictvo (konkrétně doprovod letadlové lodi John C. Stennis) z rukou somálských pirátů loď s 13 íránskými námořníky.

Neuplynul ani týden a objevila se zpráva o další pomoci. Tentokrát Američané zachránili posádku plavidla, v jehož strojovně začalo hořet.

Šest Íránců si pomoc přivolalo světlicemi a signály dávali najevo, že jejich loď půjde brzy ke dnu. Asi 90 kilometrů jihovýchodně od ostrova Umm Kasr jim nakonec pomohl kutr americké pobřežní stráže Monomoy.

Po vytažení na palubu bylo o námořníky dobře postaráno. Dostali i Halal pokrmy (muslimská obdoba košer stravy - pozn. red.), které americká plavidla vozí právě pro tyto případy.

Hezké humanitární gesto, poděkoval potichu Írán

Zatímco osvobození svých občanů z rukou somálských pirátů Íránci tiše ocenili, když se ve zprávách objevila nepříliš nápadná zmínka o humanitárním gestu, o záchraně rybářů zatím Teherán mlčí.

Foto: Aktuálně.cz

Všichni zachránění nicméně vděční jsou a také to dali najevo. Na palubě amerického plavidla byl reportér amerického listu The New York Times, jenž toho byl svědkem.

"Seslal vás sám pánbůh," děkovali Íránci, kteří Američany o pomoc sami radiotelegraficky požádali. Kapitán Muhammad Júnis dodal, že Somálci plavidlo zajali už loni v listopadu a od té doby ho používali jako základnu k dalším podobným útokům.

Podle mluvčího Pentagonu dostali osvobození Íránci pohonné hmoty, a mohli se tak vydat na cestu domů. Rovněž rybáři z potopené lodě budou repatriováni. Kdy a jak ale zatím není známo.

Na nejvyšší úrovni jsou vztahy Spojených států s Íránem více než napjaté. Teherán totiž navzdory kritice pokračuje ve svém jaderném programu a velmi pravděpodobně pracuje na vývoji atomové bomby.

 

Právě se děje

Další zprávy