Jsem šťasten, že případ končí, oddechl si Polanski. Polský soud ho odmítl vydat do Ameriky

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 30. 10. 2015 21:12
Soud v polském Krakově - zatím nepravomocně - odmítl žádost americké justice o vydání Romana Polanského. Dvaaosmdesátiletý filmový režisér je na druhé straně Atlantiku stíhán za sexuální styk s nezletilou z roku 1977. Krakovská prokuratura požádala soud o vydání v lednu, když rozhodla, že vydání Polanského je přípustné, i když jde o polského občana a čin je podle polských zákonů promlčený. Režisér sex s nezletilou přiznal, ale trvá na tom, že nešlo o znásilnění, nýbrž o pohlavní styk, s nímž dívka souhlasila. V USA je ale sex s nezletilci považován za znásilnění. V případě odsouzení by Polanskému hrozilo až 50 let za mřížemi.
Roman Polanski
Roman Polanski | Foto: Aktuálně.cz

Krakov - Soud v polském Krakově dnes odmítl vydat filmového režiséra Romana Polanského do Spojených států, kde je stíhán kvůli sexuálnímu styku s nezletilou z roku 1977. Rozsudek je zatím nepravomocný, prokuratura se může proti němu odvolat. Umělec nebyl při vynášení verdiktu v jednací síni přítomen.

"Soud dospěl k závěru, že vydání polského a francouzského občana Romana Polanského je nepřípustné," oznámil podle tiskových agentur soudce Dariusz Mazur. Takový krok by podle něj byl v rozporu s polskými zákony a poškodil by práva dvaaosmdesátiletého režiséra, herce a producenta.

"Jsem velmi šťasten, že případ končí. Stál mě hodně zdraví, času a námahy - ještě více trpěla má rodina. Jsem potěšen, že jsem věřil polské justici. Nepochyboval jsem, že to takto skončí," řekl Polanski novinářům v Krakově.

Obhájci Polanského popřeli, že by jejich klient na rozsudek čekal na palubě letadla, aby v případě nepříznivého verdiktu mohl okamžitě odletět ze země.

Americká justice žádá vydání Polanského kvůli sexuálnímu styku s nezletilou, jehož se dopustil v Kalifornii před 38 lety. Režisér při procesu v USA sex s tehdy třináctiletou dívkou přiznal, trval ale na tom, že nešlo o znásilnění, nýbrž o pohlavní styk, se kterým dívka souhlasila. V USA je ale sex s nezletilci považován za znásilnění.

Polanski si v roce 1977 po dohodě odpykal trest 42 dnů vězení. Následující rok ale ze země uprchl v obavách z dlouholetého trestu, který mu hrozil vzhledem k tomu, že kalifornský soudce chtěl případ znovu projednat.

Soudce Mazur v odůvodnění rozsudku poukázal na zmíněnou dohodu umělce s americkou prokuraturou, přičemž režisér svou část dohody splnil, když se přiznal a šel dobrovolně do vězení. Z tohoto důvodu je podle krakovského soudu extradice nepřípustná.

Krakovské státní zastupitelství dospělo v lednu k závěru, že režiséra je možné do USA vydat, třebaže trestný čin, kvůli kterému Američané chtějí Polanského pohnat před soud, je podle polských zákonů promlčený. Polanski žije ve Francii a žádost Spojených států o jeho vydání už před pěti lety řešil soud ve Švýcarsku, který ji nakonec zamítl.

Polská prokuratura se může do sedmi dnů proti dnešnímu zamítavému rozhodnutí odvolat k vyšší soudní instanci. Pokud by uspěla, nebezpečí vydání by bylo pro Polanského v Polsku mnohem větší. V listopadu totiž nastoupí k moci nová vláda pravicové konzervativní strany Právo a spravedlnost, která v neděli vyhrála parlamentní volby a jejíž šéf Jaroslaw Kaczyński dal najevo, že Polanski by se "měl zodpovídat".

"Pan Polanski nemůže stát nad zákonem," prohlásil bývalý ministr spravedlnosti v Kaczyńského vládě Zbigniew Ziobro. Zdůraznil, že prominentní režisér "nesmí být odměňován za to, že prchl před spravedlností" a že "nesmí být chráněn před stíháním za tak ohavný zločin, jakým je zneužití nezletilé".

Polská veřejnost je ale převážně proti vydání "svého" slavného krajana. Polanski získal v roce 2002 cenu americké Akademie filmových umění a věd, Oscara, za režii dramatu o holokaustu Pianista, kterou si však nemohl převzít kvůli obavám z uvěznění. Kromě toho byl na tuto cenu nominován v roce 1974 za detektivní film Čínská čtvrť a v roce 1979 za drama Tess.

 

Právě se děje

Další zprávy