V hlavním městě Alžíru se v úterý sešly tisíce demonstrantů. Na shromáždění se objevily transparenty s nápisy "Konec hry" či "Pryč se systémem". Připravená policie protestujícím zabránila v pochodu městem.
Stovky studentů demonstrovaly i v dalších alžírských městech Constantine, Annaba a Blida. Jedná se o nejrozsáhlejší protesty v Alžírsku od roku 2011, kdy zemí prošla vlna demonstrací v rámci takzvaného arabské jara.
Kritiky režimu rozlítilo nedělní oficiální ohlášení kandidatury dvaaosmdesátiletého Butefliky, který po mozkové příhodě jen výjimečně vystupuje na veřejnosti a je upoután na kolečkové křeslo.
Generál Saláh, který je zároveň náměstkem ministra obrany, podle místních médií uvedl, že armáda bude garantovat bezpečnost země a nedovolí návrat "roků bolesti". Měl tím na mysli občanskou válku v letech 1991 až 2002, v níž bojovaly vládní síly s islamistickými povstalci a zemřelo v ní kolem 200 000 lidí.
Buteflika, který nyní usiluje o pátý prezidentský mandát v řadě, byl poprvé zvolen v roce 1999 a přičítají se mu zásluhy za ukončení tohoto konfliktu. Brutalita války přiměla mnohé Alžířany dlouho tolerovat represivní režim, který výměnou poskytoval mír a stabilitu.
Podle Reuters protesty postrádají jednotnou organizaci a vedení. V jejich čele stojí mladí Alžířané, kteří žádají odchod staré gardy alžírských politiků vzešlých z boje za nezávislost na Francii v 50. a 60. letech, ale také více pracovních příležitostí, lepší služby a boj proti všudypřítomné korupci. Více než 70 procent alžírské populace je mladší 30 let a až čtvrtina mladých lidí je nezaměstnaná.