Našli jsme trosky zříceného letadla, hlásí Mali

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 25. 7. 2014 6:47
Stroj zmizel 50 minut po startu z Ouagadougou, hlavního města Burkiny Faso. Jde o třetí letecké neštěstí během týdne.
Zřícený stroj typu MD-83 patřil španělské společnosti Swiftair. V nájmu ho měly aerolinky Air Algérie.
Zřícený stroj typu MD-83 patřil španělské společnosti Swiftair. V nájmu ho měly aerolinky Air Algérie. | Foto: Reuters

Alžír - Na severu Mali se našly trosky letounu společnosti Air Algérie, který ve čtvrtek zmizel při letu z Ouagadougou v Burkině Faso do Alžíru.

Na palubě stroje bylo 116 osob, včetně nejméně 50 Francouzů. V době katastrofy byla na severu Mali silná bouře s lijáky.

Libanonka ukazuje snímek svých příbuzných, kteří byli na palubě letadla.
Libanonka ukazuje snímek svých příbuzných, kteří byli na palubě letadla. | Foto: Reuters

Vrak zmizelého letounu leží u hranice s Burkinou Faso. "Stroj byl jasně identifikován, přestože je zcela rozpadlý. Byla vyslána francouzská vojenská jednotka, aby zajistila místo a shromáždila první informace," uvedl v noci úřad francouzského prezidenta Françoise Hollanda.

Vrak letounu pomohli najít místní obyvatelé.

Jde již o třetí letecké neštěstí během jednoho týdne.

Trosky hledaly francouzské stíhačky

Okolnosti nehody doposud nejsou známy. Podle ministra dopravy Burkiny Faso piloti požádali řídicí věž v nigerské metropoli Niamey o změnu trasy kvůli bouři nad Saharou.

Mapa na internetových stránkách letiště v Ouagadougou.
Mapa na internetových stránkách letiště v Ouagadougou. | Foto: Reuters

Do hledání se zapojily čtyři země - Mali, Francie, Alžírsko a Niger. Posledně jmenovaná má na starosti řízení civilní letecké dopravy nad Mali.

Francouzské úřady do operace poslaly dvě stíhačky typu Mirage 2000, kterými v regionu disponují.

Po 50 minutách zmizelo z radarů

Letadlo MD-83 (McDonnell Douglas 83), které spravují alžírské aerolinky Air Algérie, zmizelo z radarů 50 minut po startu z Ouagadougou, hlavního města Burkiny Faso.

Let AH5017 měl do Alžíru dorazit po čtyřhodinovém letu v 5:10 místního času (7:10 SELČ). Poslední kontakt alžírští dispečeři zaznamenali ve 3:55 SELČ, když letoun míjel maliské město Gao.

Úřady Burkiny Faso tvrdí, že v 3:38 SELČ předaly let kolegům na řídicí věži v Niamey - hlavním městě Nigeru. Anonymní zdroj z Niamey ale agentuře Reuters sdělil, že je letadlo nekontaktovalo.

V zatím posledním seznamu vydaném společností Air Algérie se podle AFP uvádí, že z Ouagadougou pohřešovaným letounem odletělo 50 Francouzů, 24 občanů Burkiny Faso, osm Libanonců, šest Alžířanů, šest Španělů, pět Kanaďanů, čtyři Němci, dva Lucemburčané, jeden Belgičan, Kamerunec, Egypťan, Malijec, Nigeřan, Rumun, Švýcar, Ukrajinec a tři osoby, jejichž státní příslušnost se stále zjišťuje.

Letadlo změnilo kurz kvůli počasí

Podle alžírské státní televize se stroj v okamžiku zmizení nacházel pravděpodobně ve vzdušném prostoru Mali. Na severu Burkiny Faso a jihu Mali bylo tou dobou podle satelitních snímků několik silných bouří.

"Letadlo nebylo daleko od alžírských hranic, když byla posádka požádána, aby udělala okliku kvůli špatné viditelnosti a aby se vyhnuli riziku, že se srazí s jiným letadlem směřujícím z Alžíru do Bamaka," citovala AFP nejmenovaný zdroj z alžírských aerolinek.

"Kontakt byl ztracen po změně kurzu."

Linka létá stejnou trasu čtyřikrát týdně.

V severní části Mali probíhají boje mezi ústřední vládou a islamistickými povstalci. Podle AP, která se odvolává na zdroj z francouzské mise působící v zemi, je však vysoce nepravděpodobné, že by rebelové disponovali zbraněmi schopnými letadlo sestřelit.

Černý týden

Civilní letectví má za sebou jeden z nejčernějších týdnů historie, jelikož pád alžírského letounu je již třetím neštěstím ve velmi krátké době.

Minulý čtvrtek byl nad východní Ukrajinou sestřelen Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines. Na palubě letu MH17 bylo 298 lidí, převážně Nizozemců. Ve středu havarovalo při nouzovém přistání letadlo na Tchaj-wanu. Neštěstí si vyžádalo 47 mrtvých.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Prezident Zeman se příští týden setká s polským protějškem Dudou

Prezident Miloš Zeman se příští týden na Pražském hradě setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Budou jednat o tématech Evropské unie či o visegrádské spolupráci. Na webu Pražského hradu to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák řekl, že se setkání uskuteční na žádost Polska. "Polská strana chce konzultovat aktuální věci kolem Evropské unie a polského předsednictví Visegrádu," uvedl. Konkrétní témata se podle něj teprve dojednávají, předpokládá ale projednávání právě evropské a visegrádské agendy, mohla by být i příležitost probrat bilaterální témata.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Za zbití a upálení bezdomovce uložil soud útočníkovi 13 let vězení

Za zbití a následné upálení bezdomovce v pražském Trojmezí potrestal soud Jiřího Málka 13 lety vězení. Uznal ho vinným z vraždy, z pokusu o těžké ublížení na zdraví a také z výtržnictví. Vyšetřovatelé činu uváděli, že muž vraždil, protože nesnáší sociálně vyloučené skupiny lidí. To se však nepodařilo prokázat a Málek to výslovně popřel. Uvedl také, že na útok si nepamatuje. Verdikt není pravomocný.

Třiapadesátiletý bezdomovec uhořel loni 6. července v přístřešku, který stál v lesnatém porostu mezi ulicemi Sady zahradnické mládeže a Doupovská. Příčinou úmrtí byla podle pitvy kombinace otravy oxidem uhelnatým a otravy alkoholem.

Málek připustil, že na místě činu byl, protože přišel na Trojmezí popíjet se svým známým z ubytovny. Podle rozsudku pak v opilosti napadl tamního bezdomovce, kterého předtím neznal, a to po sporu o víno. Zaútočil na něj údery pěstí do obličeje a kopy. Ležícímu, silně opilému muži také údajně skočil snožmo na hlavu. Poté odešel, za několik desítek minut se ale vrátil a zapalovačem na místě založil požár, který se rychle rozšířil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy