Letadlo narazilo do hory, ze 78 lidí přežil jediný

Zahraničí Kateřina Vítková Michal Žák Zahraničí, Kateřina Vítková, Michal Žák
Aktualizováno 12. 2. 2014 10:08
Za neštěstí v hornatém terénu Alžírska zřejmě může špatné počasí.
Hercules C-130 používají armády po celém světě. Ilustrační foto.
Hercules C-130 používají armády po celém světě. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Alžír - Ve východním Alžírsku v úterý havaroval vojenský dopravní letoun, zemřelo v něm 77 lidí.

Neštěstí, za něž zřejmě může špatné počasí, přežil jediný pasažér - voják, který se momentálně se zraněním hlavy léčí ve vojenské nemocnici ve městě Constantine, napsal server BBC.

Země vzápětí vyhlásila třídenní národní smutek za oběti neštěstí. Prezident Abdelazíz Buteflika označil vojáky, kteří při nehodě zemřeli, za mučedníky.

Vojáci a jejich příbuzní

Většinu pasažérů tvořili vojáci a jejich příbuzní, včetně žen a dětí. Alžírská média původně uváděla, že na palubě stroje Hercules C-130 bylo 103 lidí.

Foto: Reuters

Letoun se zřítil v hornaté a špatně přístupné oblasti provincie Umm al-Búaghí ve vzdálenosti asi 500 kilometrů východně od hlavního města Alžíru a jihovýchodně od města Constantine.

"Našli jsme přeživšího a pátráme dál," řekl v úterý plukovník Faríd Nišád, jehož citovala agentura AFP.

Na palubě stroje Hercules C-130 bylo na začátku letu 99 pasažérů a čtyřčlenná posádka. Podle agentury DPA však při mezipřistání v saharské Vargle několik pasažérů vystoupilo. Letadlo zajišťovalo spojení mezi saharským Tamanrasetem a Constantine.

Špatné počasí

V oblasti Umm al-Búaghí panuje několik dní špatné počasí s nárazovým větrem. Podle ministerstva obrany může za neštěstí "velmi špatné počasí zahrnující bouřku a husté sněžení".

Stroj se zřítil během přistávacího manévru před letištěm v Constantine, když ztratil kontakt s kontrolní věží. Očití svědci vypověděli, že stroj narazil do hory. Letadlo se roztříštilo na několik kusů a úřady začaly příčinu neštěstí vyšetřovat.

"Viděl jsem vojenské letadlo, jak se zřítilo. Bylo na dva kusy," řekl agentuře Reuters jeden ze svědků. Do záchranné akce bylo nasazeno 250 lidí.

Úterní nehoda je nejvážnějším leteckým neštěstím v Alžírsku od roku 2003, kdy se krátce po startu v Tamanrasetu zřítil letoun společnosti Air Algérie. V troskách tehdy zůstalo 102 lidí.

 

Právě se děje

před 22 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy