Strana Le Penové posílila Patrioty. Zůstanou ale bez vlivu, ostatní chystají "plot"

Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
8. 7. 2024 18:26
Měsíc po eurovolbách se v Evropě spojuje krajní pravice. Jejich dosavadní společná frakce se sice rozpadla, na její místo ale rychle nastoupili nováčci, Babišovi a Orbánovi Patrioti pro Evropu. Nově získali vlivného člena - stranu Marine Le Penové.
Maďarský premiér Viktor Orbán se svým českým protějškem Andrejem Babišem.
Maďarský premiér Viktor Orbán se svým českým protějškem Andrejem Babišem. | Foto: Libor Fojtík

Záměr založit v Evropském parlamentu novou frakci "proti migraci, Green Dealu a za národní severenitu" oznámili poslední červnový den ve Vídni maďarský premiér Viktor Orbán, šéf ANO Andrej Babiš a lídr rakouských svobodných Herbert Kickl.

V té době měly jen tři zakládající strany z nutných nejméně sedmi pro ustavení frakce, která by měla nárok na peníze, personál a servis od vedení parlamentu. 

O osm dní později, v pondělí 8. července, si Patrioti pro Evropu na ustavující schůzi v Bruselu připsali třináctého člena z celkem dvanácti států EU. Dohromady mají 84 europoslanců, podmínky vzniku nové frakce splnili. 

Foto: EU

Jedni z posledních, kteří se připojili, bylo dnes třicet europoslanců Národního sdružení Marine Le Penové a také osm členů italské Ligy Mattea Salviniho. A přidala se také česká dvojice Filip Turek s Nikolou Bartůšek. Turek před volbami zmiňoval, že by chtěl vstoupit k Evropským konzervativcům a reformistům (ECR), její členská ODS se ale postavila proti. 

S 84 členy se Patrioti ihned stali třetí nejsilnější formací v europarlamentu. Předběhli jak ECR (78 členů), tak několik let třetí evropské liberály, frakci Renew (Obnova, 76 europoslanců). 

Dominantní sílu Patriotů tvoří francouzská krajní pravice. Ta také obsadila post předsedy frakce. Stal se jím mladý lídr Národního sdružení a neúspěšný kandidát na francouzského premiéra z víkendových předčasných voleb Jordan Bardella. Jedno z místopředsednických křesel obsadila za ANO europoslankyně Klára Dostálová.

Výraznou "vládní" sílu ale Patrioti v parlamentu mít nebudou. Koaliční většinu necelých 400 europoslanců drží lidovci se socialisty a liberály. Orbánovsko-lepenovské uskupení ke spolupráci nebudou potřebovat.

Pokud podle analytiků Patrioti něco ve sněmu změní, pak to posílí ECR a případně Zelené coby spojence koaliční trojice frakcí pro prosazení ad hoc témat.

Většinu členů Patriotů pro Evropu tvoří pohrobci fakticky zaniklé krajně pravicové frakce Identita a demokracie (ID, členem byla i česká SPD) - už jejím předsedou byl Jordan Bardella. ID se začala před eurovolbami rozpadat, když z ní Národní sdružení nechalo vyloučit po sérii kontroverzí německou AfD. 

Ostatní politické skupiny vytvořily v minulém období okolo této frakce "cordon sanitaire", tedy bezpečnostní kordon, který zapovídal jakoukoli spolupráci s ID. Její europoslanci nebyli zvoleni do ve vedení parlamentu a nestali se zpravodaji žádného legislativního návrhu. Mohli pouze hlasovat o návrzích a rozhodnutích ostatních.

Stejný "zátaras" se podle informací serveru Aktuálně.cz nyní chystá okolo Patriotů. A to právě proto, že jde zhusta o tytéž krajně pravicové formace nebo strany hlásící se ke krajně pravicovým tezím, jako například - ve svém evropském programu - hnutí ANO.

"Vliv Patriotů v europarlamentu se bude blížit nule," sdělil Aktuálně.cz zdroj blízký vyjednávání. "Bezpečnostní kordon okolo nich bude. Řeší se pouze konkrétní podoba. Tedy jestli půjde o zákaz spolupráce s celou frakcí, nebo to půjde strana po straně, například podle vztahu k Ukrajině," dodal.

Vliv můžou mít Patrioti v jiných institucích EU nebo obecně na evropskou politiku. Fidesz maďarského premiéra a také Strana pro svobodu nizozemského krajně pravicového politika Geerta Wilderse jsou hlavními vládními stranami ve svých státech. Lze tudíž předpokládat, že budou koordinovat svoje kroky na půdě unie.

Kromě Národního sdružení, italské Ligy, rakouských Svobodných, ANO či Fideszu jsou členy frakce ještě španělská krajněpravicová strana Vox, portugalská Chega, belgický Vlaams Belang a několik stran po jednom či dvou členech.

Spekulovalo se, že by se k Patriotům měli přidat také europoslanci za Smer Roberta Fica a část nebo i celá delegace polské PiS. Obě strany ale zatím zůstávají, kde jsou: Smer mezi nezařazenými, Poláci v ECR.

Video: Babišův chytrý tah. S frakcí bude EU ostřelovat kulometem jako nepřátelské hnízdo

Video: Martin Novák, Kateřina Šafaříková
 

Právě se děje

Další zprávy