Svět se jen dívá, jak umíráme, vyčetl evropským lídrům starosta východního Aleppa

Ondřej Houska Ondřej Houska
15. 12. 2016 16:45
Starosta východní části syrské metropole Aleppa Brita Hagi Hasan popsal přímo v Bruselu lídrům zemí Evropské unie situaci ve své části města. Podle něj jde o katastrofu „mimo rámec lidské představivosti“. Ve východním Aleppu podle něj pořád zůstává asi 50 tisíc lidí, z nichž mnozí potřebují zdravotnickou pomoc. Starosta lídrům zemí EU vytkl, že mezinárodní společenství nedělá dost pro zastavení násilí.
Foto: Reuters

Brusel (od našeho zvláštního zpravodaje) – Ve zničené části východního Aleppa zůstává navzdory doznívajícím bojům a krutým násilnostem pořád zhruba 50 000 civilistů. Zranění lidé leží přímo na ulici, mrtvé nikdo nemá čas pohřbívat, ve městě nefunguje jediná nemocnice a lidé nemají žádné zásoby potravin.

Starosta východního Aleppa Brita Hagi Hasan to řekl za zavřenými dveřmi lídrům zemí Evropské unie na jejich summitu v Bruselu. Aktuálně.cz má záznam jeho projevu k dispozici.

„Utrpení občanů Aleppa nejde popsat slovy a jde za rámec lidské představivosti i toho, co můžeme vidět nebo číst v médiích,“ prohlásil Hasan. Postěžoval si, že „i přesto mezinárodní společenství, včetně Rady bezpečnosti OSN, nedělá aktivně nic pro záchranu těchto lidí a proti ruské agresi“.

Armáda syrského prezidenta Bašára Asada dobyla v minulých týdnech díky podpoře ruského letectva skoro celé území východního Aleppa. Asadův spojenec Rusko a Turecko, které naopak podporuje syrské rebely, nakonec dohodly evakuaci povstalců a civilistů z této zničené oblasti.

Jejich odjezd začal zpožděním, první část evakuovaných už ale z oblasti bojů odjela. Podle starosty východního Aleppa přitom íránské a irácké milice, které podporují prezidenta Asada, zranily několik lidí včetně záchranářů. Hasan tvrdí, že minulý týden přežívalo v bojové zóně zhruba 5 tisíc raněných, zhruba tisíc z nich přitom potřebovalo okamžitý zdravotnický zákrok.

„Dnes je situace ještě mnohem horší,“ řekl starosta premiérům nebo prezidentům unijních zemí. Vyzval je, aby vyjednali vyslání mezinárodních pozorovatelů, kteří zajistí v oblasti humanitární koridory a přísun pomoci.

Starostu východního Aleppa, který přijel do Bruselu, pozval na summit jeho předseda Donald Tusk. Lídři členských zemí Unie na summitu podle návrhu závěrečné deklarace, který má Aktuálně.cz k dispozici, znovu odsoudí ofenzívu syrského režimu podporovaného Ruskem a dalšími spojenci proti Aleppu.

Zopakují, že „EU zvažuje všechny dostupné možnosti“. Na rozdíl od posledního summitu v říjnu ale žádná země Unie neprosazuje, aby to znamenalo okamžité rozšíření sankcí proti Rusku, klíčového vojenského spojence syrského režimu prezidenta Bašára Asada.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Ve druhém čtvrtletí porušily zákon téměř čtyři pětiny kontrolovaných e-shopů

Téměř čtyři pětiny internetových obchodů, které v letošním druhém čtvrtletí zkontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI), porušily zákon. Pochybení se nejčastěji týkala práv spotřebitelů a především toho, že provozovatelé e-shopů neposkytli zákazníkům informace ohledně reklamace a mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. Inspekce o tom v pondělí informovala v tiskové zprávě, kde současně připomněla, že vzhledem k epidemii nemoci covid-19 zájem o nákupy přes internet vzrostl. Za zjištěné nedostatky ČOI uložila firmám ve sledovaném období 452 pokut za 2,64 milionu korun.

"Výsledky kontrol potvrdily, že v oblasti internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování práv spotřebitelů," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Velké technologické podniky letos rekordním tempem nakupují menší rivaly

Velké technologické společnosti letos rekordním tempem nakupují menší konkurenty. Informoval o tom britský ekonomický list Financial Times (FT). Technologické firmy podle údajů společnosti Refinitiv na převzetí svých potenciálních konkurentů v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů od začátku roku vynaložily minimálně 264 miliard dolarů (5,7 bilionu Kč). To představuje dvojnásobek předchozího rekordu z roku 2000.

Od začátku letošního roku technologické společnosti podle FT podepsaly rekordních 9222 smluv o převzetí podniků v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů u každého z nich. Vlna akvizic přichází v době, kdy se na velké technologické podniky soustředí čím dál větší pozornost ze strany regulátorů i politiků. Firmy jako Apple, Facebook, Google, Amazon a Microsoft se stávají terčem obvinění, že svými podnikatelskými praktikami omezují hospodářskou soutěž a poškozují spotřebitele, píše britský list.

Zdroj: ČTK
Další zprávy