Rusko poprvé pustí pozorovatele OSN do Sýrie, Asad vybírá místa pro další úder

Martin Novák Martin Novák
19. 12. 2016 15:08
Rusko a další členové Rady bezpečnosti OSN se vzácně shodli na rezoluci o vyslání pozorovatelů OSN do východního Aleppa. Cílem je dohlédnout na evakuaci tisíců lidí. Dosud Moskva přímou účast zástupců OSN v syrské válce odmítala.
Východní Aleppo.
Východní Aleppo. | Foto: Reuters

New YorkRusko poprvé souhlasí s vysláním pozorovatelů Organizace spojených národů (OSN) do Sýrie.

Rada bezpečnosti jednomyslně schválila text rezoluce, který dává zástupcům OSN mandát odjet do Aleppa a na místě koordinovat evakuaci obyvatel východní části města.

Evakuace po dobytí Aleppa syrskou armádou a jejími spojenci začaly minulý týden ve čtvrtek, zatím však bez mezinárodní pomoci.

Rusko dosud v Radě bezpečnosti vetovalo všechny rezoluce, které omezovaly prezidenta Bašára Asada nebo ruské letectvo v útocích na povstalce.

Naposledy Moskva vetovala rezoluci o příměří v Aleppu a zastavení bombardování na začátku října. Celkem ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin zablokoval od začátku konfliktu v roce 2011 šest rezolucí.

Například v roce 2014 tu, která chtěla syrskou vládu poslat k Mezinárodnímu trestnímu soudu, který se zabývá zločiny proti lidskosti a válečnými zločiny.

Moskva znovu pohrozila vetem

I tentokrát Moskva znovu hrozila vetem návrhu, který předložila Francie. Obě země se pak dohodly na kompromisu.

Zatím ale není jasné, kdo bude tvořit tým pozorovatelů a kdy do Aleppa přijede.

V textu se uvádí, že pro pozorovatele OSN musí všechny strany konfliktu vytvořit ve východním Aleppu podmínky a úkolem mise je zlepšit situaci civilistů a zajistit jejich ochranu.

Pro návrh hlasovala i velvyslankyně Spojených států Samantha Powerová, která minulý týden vyčetla Rusku a Íránu utrpení civilistů v Aleppu.

Evakuace pokračuje

Ve východní části města nadále čekají na evakuaci tisíce lidí. Na místě, kde se shromažďují, dostávají čísla a na základě toho pak místa v autobusech.

Nemají téměř žádné jídlo a pití; nemohou si ani dojít nikam na toaletu.

Autobusy míří do severozápadní syrské provincie Idlíb, kterou ovládají rebelové. Mezi civilisty, kteří se tam dostali během pondělí z východního Aleppa, byla i sedmiletá dívka Bana Alabedová s rodinou.

V posledních měsících tweetovala o tom, co v obleženém a bombardovaném městě prožívá. Její účet na Twitteru sleduje přes 320 tisíc lidí.

Na území ovládaném Asadovým režimem naopak v rámci dohody evakuují autobusy obyvatele šíitských vesnic Fúa a Kefrája, obklíčených povstalci v provincii Idlíb.

Povstání proti Asadovi podporují hlavně sunnitští muslimové, zatímco příslušníci náboženských menšin – alávité, drúzové, šíitští muslimové a křesťané – převážně stojí za režimem. Na straně syrského režimu také bojují šíité ze zahraničí, hlavně z Íránu a z libanonské organizace Hizballáh.

Právě do provincie Idlíb se zřejmě přesunou boje. Je tam soustředěno mnoho uprchlíků z oblastí nepřátelských Asadovi a zhruba padesát tisíc ozbrojenců. Mezi nimi členové islamistické skupiny Džabhat Fatáh aš-Šám, donedávna se hlásící k al-Káidě.

"Dát dohromady na jednom místě nepřátelsky naladěnou populaci a extremisty znamená řešit problém na jednom místě. Režim tam tvrdě zaútočí a mezinárodní společenství nebude příliš hlasitě reagovat," řekl agentuře AP Faysal Itani, analytik výzkumného centra Antlantic Council.

Sám Asad minulý týden v rozhovoru pro ruskou televizi uvedl, že "rozhodnutí o tom, na jaké město přijde ve válce řada, závisí od toho, jaká je tam koncentrace teroristů a jak jiné země poskytují těmto teroristům logistickou podporu".

Narážel na to, že Idlíb sousedí s Tureckem, které některým povstaleckým organizacím posílá zbraně.

Pozorovatelé OSN mají na základě rezoluce mandát pouze pro Aleppo, nikoliv pro provincii Idlíb.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy