Albánský protest skončil masakrem, střílelo se do lidí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
22. 1. 2011 11:55
Na protivládní demonstraci v Albánii byli zastřeleni tři lidé
Muž, zraněný při protivládní demonstraci, spílá nasazeným pořádkovým policistům v centru Tirany.
Muž, zraněný při protivládní demonstraci, spílá nasazeným pořádkovým policistům v centru Tirany. | Foto: Reuters

* Do textu jsme nově zařadili reakci mezinárodních organizací a států

Tirana - Tři lidé byli v pátek zastřeleni na protivládní demonstraci v albánské metropoli Tiraně a desítky dalších utrpěly zranění.

Asi 20 tisíc protestujících požadovalo, aby konzervativní vláda vypsala předčasné volby. Prezident Bamir Topi, vůdce opozičních socialistů Edi Rama a ambasáda USA vyzvali ke klidu.

Policie po třech hodinách střetů demonstranty rozehnala.

Lékař vojenské nemocnice v Tiraně podle Reuters oznámil, že dva civilisté byli zastřeleni zblízka pistolí malé ráže. Třetí oběť násilností nezmínil.

Soukromá televize Top Channel podle agentury APA oznámila, že policie nasadila střelné zbraně, když se dav pokoušel proniknout do vládní budovy. Žádné další podrobnosti nejsou známy.

Začaly létat kostky...

Dav házel po zasahujících jednotkách dlažební kostky, také zapálil nejméně tři osobní auta a jednu policejní dodávku.

Střet příznivců opozice s policejními složkami měl mnoho podob: Hořely nejen automobily.
Střet příznivců opozice s policejními složkami měl mnoho podob: Hořely nejen automobily. | Foto: Reuters

Policie odpověděla slzným plynem, střelbou gumových projektilů a vodními děly. Později ustoupila a umožnila několika stovkám protestujících proniknout na schodiště před vstupem do hlavní vládní budovy, kterou využívá premiér Sali Berisha.

Policejní těžkooděnci po tříhodinových bitkách převzali kontrolu nad centrem města.

Televizní záběry podle Reuters ukazovaly, jak zasahující jednotky obsadily hlavní ulici, zatýkaly zbylé demonstranty a bily některé obušky. Policie nezveřejnila, kolik lidí zadržela.

Až 70 zraněných policistů

Střety si podle úřadů vyžádaly také nejméně 30 zraněných demonstrantů a 25 policistů. DPA se zmiňuje až o 70 zraněných policistech.

Albánské střety

  • S protesty provázenými střelbou má tato balkánská země z předchozích let špatnou zkušenost.
  • V roce 1997 přišlo o život přes 1300 osob při násilných protestech okradených lidí, kteří ztratili životní úspory po krachu firem, které fungovaly na principu pyramidových her. Rozzuření střadatelé vyšli do ulic, vyrabovali zbrojní sklady a střelba byla tehdy zcela běžným jevem. Chaos v zemi ukončil až zásah Mnohonárodních ochranných sil (MPF).
  • Hned následující rok vyvolala vlnu násilí vražda poslance za Demokratickou stranou Albánie Azema Hajdariho. I tehdy provázela demonstrace střelba, při která bylo zraněno několik osob.

Zástupce ředitele tiranské vojenské nemocnice Sami Koçeku podle serveru BalkanInsight.com sdělil, že tři lidé utrpěli zranění ohrožující život.

Velvyslanectví Spojených států, zastoupení Evropské unie a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) vydaly společné prohlášení, ve kterém uvedly, že "hluboce litují demonstrace v Tiraně, která nebyla poklidná a skončila s několika oběťmi".

Oč se vlastně přou?

Socialistická opozice trvá na tom, že vítězství Demokratické strany Albánie (PDSh) ve volbách v červnu 2009 bylo dosaženo podvodem. Šéf PDSh, premiér Berisha však výzvy na přepočítávání volebních lístků odmítl. Socialisté od té doby bojkotují práci parlamentu a organizují protesty odborářů v Tiraně.

Zástupci OBSE označili hlasování většinou jako spořádané. Příští řádné volby se v zemi mají konat v roce 2013.

Albánie, která je jednou z nejchudších evropských zemí, je od dubna 2009 členem Severoatlantické aliance. V současné době usiluje o integraci do Evropské unie.

 

Právě se děje

Další zprávy