Al-Káida chce útočit škorpiony a hady v letadlech

Radim Klekner Radim Klekner
2. 3. 2011 12:20
Teroristická síť Usámy bin Ládina zvažuje netradiční způsoby útoků proti Západu
Usáma bin Ládin pokračuje ve svých plamenných výzvách k útokům proti Západu, byť méně častěji než v minulosti
Usáma bin Ládin pokračuje ve svých plamenných výzvách k útokům proti Západu, byť méně častěji než v minulosti | Foto: Reuters

Washington - V říjnu loňského roku přišla teroristická organizace al-Káida s plánem zásadně změnit strategii útoků proti západním cílům. Reagovala tím na zesílená bezpečnostní opatření, která řada zemí přijala v souvislosti s varovaním tajných služeb před dalšími akcemi stoupenců Usámy bin Ládina.

Minulý čtvrtek vyzval Usámův zástupce, egyptský lékař Ajmán al-Zavahírí, v audionahrávce zveřejněné na islamistických serverech, aby al-Káida vystupňovala svou kampaň proti Západu a přišla v tomto ohledu s "inovacemi".

Zároveň přiznal, že vojenské a technologické možnosti káidistů silně pokulhávají za těmi, jež mají k dispozici Spojené státy a jejich spojenci. Vyvolal tak širokou diskusi, v jejímž rámci radikální islamisté navrhují, aby al-Káida použila při teroristických útocích mimo jiné škorpiony, vosy či jedovaté hady.

"Potřebujeme velké množství škorpionů," píše na diskusním fóru webové stránky kaidistů Šumuch al-Islám Usámův obdivovatel Abú Jakín al-Askerí. Tito členovci mohou být podle něj propašováni v plastové láhvi do letadla a tam tajně vypuštěni, aby kabinu stroje přeměnili "v peklo".

Jak vyrobit Semtex

Další z islamistů, Abdulláh al-Anbárí, zase navrhuje, aby stoupenci al-Káidy pronesli do některého z letounů "vosí hnízdo či jedovaté hady". Vosy, vypuštěné na toaletě do ventilačního systému kabiny, by mezi cestujícími vyvolaly paniku, přičemž své "by dostali také piloti".

Islamisté zvažují, že by do některého z letadel propašovali vosí hnízdo či jedovaté hady
Islamisté zvažují, že by do některého z letadel propašovali vosí hnízdo či jedovaté hady | Foto: Reuters

Další z Usámových stoupenců zvažuje, že otráví vodu, kterou mají cestující v letadlech k dispozici.

Velmi účinné by podle kaidistů byly také permanentní falešné poplachy na letištích. Stačilo by jen před odletem každého stroje oznámit telefonicky dispečerům, že na palubě letounu se nachází bomba.

Policie a protiteroristické jednotky by byly natolik zaměstnány hrozbami teroristických útoků, že by neměly čas řešit skutečná nebezpečí hrozící pasažérům.

Podle serveru SITE, který se zabývá sledováním webových stránek používaných radikálními islamisty, káidisty zaujala také myšlenka vypustit nad Evropu horkovzdušné balony s hořáky a koši naplněnými trhavinou.

Západní tajné služby tvrdí, že hrozba teroristického útoku ze strany al-Káidy a jejích stoupenců je v současnosti vůbec nejvyšší od 11. září 2001. Tehdy Usámovi lidé podnikli koordinovanou akci proti Světovému obchodnímu středisku v New Yorku a Pentagonu ve Washingtonu.

Při útocích uvažují i o plastické trhavině české výroby Semtex, kterou v minulosti ve světě pravidelně používali teroristé. Na web islamisté dokonce umístili návod, jak na bázi chlorečnanu sodného příslušnou výbušninu vyrobit.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy