Hrozba terorismu proti USA je prý nejvyšší za deset let

ČTK ČTK
9. 2. 2011 23:00
Nejaktivnější je údajně Al-Káida na Arabském poloostrově
Americká administrativa varuje před jemenskou Al-Káidou.
Americká administrativa varuje před jemenskou Al-Káidou. | Foto: Aktuálně.cz

Washington - Americká ministryně vnitřní bezpečnosti Janet Napolitanová ve středu upozornila, že hrozba teroristického útoku proti Spojeným státům je v některých ohledech nejvyšší od 11. září 2001. Napsala to agentura Reuters.

"Hrozba terorismu, které čelí naše země, za posledních deset let podstatně vzrostla a nadále roste, takže v některých ohledech je nebezpečí, které nám hrozí, největší od těch útoků," řekla Napolitanová výboru pro vnitřní bezpečnost Sněmovny reprezentantů.

Ministryně také uvedla, že lidi, kteří chtějí provést teroristické útoky, již mohou být ve Spojených státech a mohou bez varování spáchat násilné činy.

Nepodařený atentát na Times Square z roku 2010:

Michael Leiter, ředitel Národního protiteroristického střediska (CNTC), členy výboru informoval, že v této chvíli podle jeho názoru největší hrozbu pro USA představují teroristé z Al-Káidy na Arabském poloostrově (AQAP), kteří jsou velmi aktivní v centrální, jižní a východní části Jemenu.

"V současné době považuji Al-Káidu na Arabském poloostrově v čele s (jemenským radikálním duchovním) Anwarem al-Awlakim za zřejmě nejvýznamnější riziko pro USA," konstatoval podle Reuters Leiter a dodal, že tato skupina má také velké množství příznivců na internetu.

Leiter dále podle uvedené agentury řekl, že původní skupina organizace Al-Káidy, která se podle některých informací skrývá v oblasti na pomezí mezi Pákistánem a Afghánistánem, je v současnosti pravděpodobně nejméně silná od útoku z 11. září 2001, ale zůstává "velmi odhodlaným nepřítelem".

Fotografie z 11. září 2001:

V rámci snahy o účinnější boj proti teroristickým hrozbám současnosti americká vláda představila na konci ledna nový způsob varování před terorismem. Od konce dubna by měl nahradit systém pěti barevných výstrah, zavedený v březnu 2002 z příkazu tehdejšího prezidenta George Bushe mladšího. Nový způsob varování má být zejména konkrétnější než ten dosavadní.

 

Právě se děje

Další zprávy