Londýn má informace o útoku jedné z buněk Al-Káidy

Petr Jemelka Petr Jemelka
7. 1. 2011 13:10
Oficiální místa mlčí, ale podle všeho se na útok připravují
Foto: Reuters

Londýn - Londýnská policie je v pohotovosti. Tajná služba údajně varovala před zvýšenou aktivitou jedné z teroristických buněk a možným nebezpečím útoků v městské hromadné dopravě nebo na londýnském letišti Heathrow.

Britské servery informovaly, že neozbrojené policisty ve stanicích metra nahradily zvláštní jednotky. Tuto zprávu ale britský dopravní podnik později dementoval.

Na veřejnost nicméně prosakují zprávy svědčící o tom, že se skutečně něco děje. "Zvýšená bezpečnostní opatření se týkají železničních stanic, metra a letiště Heathrow. Hrozba teroristického útoku ale není bezprostřední," cituje zpravodajský server CNN nejmenovaný zdroj z britských bezpečnostních složek.

Podle jiného zdroje CNN byl ve středu večer zvýšen stupeň pohotovosti v leteckém provozu a londýnském metru z vážného na kritický. Na celonárodní úrovni zůstává stupeň pohotovosti "pouze" vážný.

Cestující v londýnském metru míří na letiště Heathrow a čte si při tom ranní noviny.
Cestující v londýnském metru míří na letiště Heathrow a čte si při tom ranní noviny. | Foto: Reuters

"Na celonárodní úrovni platí vážný stupeň pohotovosti, což znamená, že je teroristický útok vysoce pravděpodobný. Tento stav však trvá už od ledna minulého roku," napsala londýnská policie v prohlášení k aktuálnímu dění.  

Ve čtvrtek byl údajně svolán krizový tým. Ani tuto zprávu ale oficiální místa nekomentovala.

Informace o tom, že Al-Káida chystá v Evropě podobné útoky, jako provedla v roce 2008 v indické Bombaji, už Evropany děsí od od loňského podzimu.

Útoky teroristů na luxusní hotel, hlavní nádraží a další cíle v Bombaji si vyžádaly 160 mrtvých a tři stovky zraněných.

 

Právě se děje

Další zprávy