Německé 11. září: Al-Káida plánuje útok na Bundestag

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
20. 11. 2010 12:22
Součástí útoku má být zajmutí rukojmí a zabití co největšího počtu lidí
Jako cíl pro svůj útok si teroristé z Al-Káidy vybrali budovu Spolkového sněmu v Berlíně
Jako cíl pro svůj útok si teroristé z Al-Káidy vybrali budovu Spolkového sněmu v Berlíně | Foto: Reuters

Berlín - Němci už mají o něco přesnější představu, jaké teroristické hrozbě, kvůli níž byla zavedena přísná bezpečnostní opatření, čelí. Německý týdeník Der Spiegel v sobotu napsal, že za plánovaným útokem stojí Al-Káida a jako cíl si vybrala jeden ze symbolů země - budovu Říšského sněmu v Berlíně.

S odvoláním na zdroje ze zpravodajských služeb časopis napsal, že součástí útoku má být zajmutí rukojmí a zabití co největšího počtu lidí. Al-Káida útok plánuje na únor či březen příštího roku.

Podle informací Spiegelu se člověk, který poskytl tyto údaje, zdržuje v cizině a s kriminalisty se několikrát spojil telefonicky. Podle jeho zpráv sestává teroristické komando z šesti osob. Dvě z nich přicestovaly již před šesti až osmi týdny do Berlína. Od té doby o nich není nic známo.

Čtyři další atentátníci, Němec, Turek, Severoafričan a jeden muž, jehož národnost nebyla upřesněna, se teprve na vycestování připravovali.

V Namíbii šlo o testovací nálož

Německo vyděsila už ve čtvrtek zpráva, že před letem společnosti Air Berlin z Namibie do německé metropole byl v tašce určené k odbavení objeven balíček, který obsahoval rozbušku a časovač. Tašku se podařilo zachytit před odletem, ten tak byl zpožděn o několik hodin.

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére v pátek oznámil, že nalezené zařízení bylo úmyslně nastraženo jako test bezpečnostních opatření. Výbušné zařízení bylo vyrobeno bezpečnostní agenturou v Kalifornii.

Namibijské úřady vyjádřily pobouření, že  k něčemu takovému mohlo dojít a popřely, že by do akce byly zapojeny oficiální bezpečnostní složky, ať už z USA, Německa či Namíbie. Vlády ani jedné ze tří zemí údajně o testu nevěděly.

Ministr neví, zda šlo o akci jeho služby

Sám německý ministr vnitra nebyl překvapivě schopen stoprocentně vyloučit, že nešlo o akci německé bezpečnosti, označil to však za vysoce nepravděpodobné. To, že se balíček podařilo zachytit před odletem letadla, však využil k tomu, aby uklidnil veřejnost v Německu.

Ministr de Maiziére již ve středu na tiskové konferenci v Berlíně informoval, že Německo má poznatky, že mu hrozí teroristický útok. Země s ohledem na tuto hrozbu zpřísnila od středy bezpečnostní opatření především na letištích a nádražích.

Podle agentury AP byly na německá nádraží, letiště a další veřejná prostranství vyslány stovky policistů. Na berlínském hlavním nádraží byli ve středu podle agentury DPA k vidění policisté se samopaly a neprůstřelnými vestami. Také na největším německém letišti ve Frankfurtu nad Mohanem byly posíleny ozbrojené hlídky.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy