Moskevské teroristy prý vycvičila pákistánská Al-Káida

Petr Jemelka Petr Jemelka
27. 1. 2011 15:00
Ruská policie prý zaspala. Tajná služba před útoky varovala už v prosinci.
Výbuch zabil 35 lidí a nejméně 180 jich zranil
Výbuch zabil 35 lidí a nejméně 180 jich zranil | Foto: Reuters

Moskva - Sebevražední útočníci, kteří stáli za pondělním útokem na moskevském letišti Domodědovo, byli pravděpodobně součástí teroristické buňky vycvičené v pákistánském výcvikovém táboře Al-Káidy.

Ruská policie navíc zjevně zaspala. Informace o hrozbě teroru v Moskvě totiž dostala už v prosinci minulého roku. Varování přišlo od ruské tajné služby FSB, která zjistila, že se do hlavního města přesouvají čečenští teroristé.

FSB dála varovala, že se skupina tři žen a jednoho muže vrací z výcvikového tábora v Pákistánu a pravděpodobně během několika týdnů zaútočí. Ve zprávě, na níž mimo jiné odkazuje britský deník The Telegraph, také stálo, že jedna z žen má příbuzného s bytem v Moskvě, a útok by se tedy mohl připravovat právě tam.

Tajná služba rovněž upozornila, že do Moskvy mířy hned dvě skupiny, což by naznačovalo, že se Moskva musí obávat ještě druhého útoku.

Ruské bezpečnostní složky již dříve informovaly, že za útokem stála žena, která s největší pravděpodobností patřila k brigádě tzv. černých vdov. Tak si říkají manželky, ale i sestry zabitých teroristů z organizace Kavkazský emirát.

Na provedení útoku měli z bezpečné vzdálenosti dohlížet další tři teroristé, po nichž policie zatím marně pátrá.

Muže k letišti přivezl automobil. Pak vyšel do příletové haly a těsně před výbuchem zakřičel "Všechny vás zabiju!". Vyšetřovatelé při prohlídce místa našli jeho hlavu a mezitím už atentátníka i identifikovali.

Silná nálož ale zřejmě explodovala v tašce, kterou přinesla na letiště žena. Podle jednoho ze svědků byla oblečená do černého oděvu, který jí zakrýval i vlasy. Z toho pramení domněnka, že patřila k brigádě černých vdov.

 

Právě se děje

Další zprávy