Soud v Moskvě loni v září Aljochinové na rok omezil svobodu kvůli tomu, že se v lednu zúčastnila protestu proti uvěznění opozičního předáka Alexeje Navalného. Podle soudu porušila hygienická nařízení v souvislosti s covidem-19. Trest spočívá v tom, že aktivistka nesmí bez souhlasu úřadů opouštět byt přes noc od 22:00 do 06:00, měnit bydliště, odjíždět mimo Moskvu ani se účastnit hromadných akcí.
Ruské úřady po invazi na Ukrajinu přitvrdily vůči kritikům Kremlu a podle New York Times Aljochinové oznámily, že její domácí vězení změní na trest 21 dní ve vězeňské kolonii. Právě to ji přimělo k rozhodnutí odjet za hranice.
Podle rozhovoru, který poskytla NYT, aktivistka z hlídaného bytu unikla v převleku za kurýra rozvážejícího jídlo. Její známá ji pak autem převezla k běloruským hranicím. Z Běloruska do Litvy se jí podařilo dostat až na třetí pokus.
#PussyRiot participants Maria Alyokhina and Lyusya Stein were able to leave #Russia. pic.twitter.com/C99UsbnIBT
— NEXTA (@nexta_tv) May 11, 2022
Pussy Riot prosluly protestem v roce 2012, kdy v moskevské katedrále Krista Spasitele zazpívaly punkovou modlitbu "Bohorodičko, vyžeň Putina". Tři členky skupiny byly později odsouzeny a dvě z nich si odpykaly skoro dva roky ve vězení, jednou z nich byla i Aljochinová. Evropský soud pro lidská práva před dvěma lety nařídil Rusku vyplatit odsouzeným členkám uskupení odškodné za to, že ruské soudy porušily jejich práva.